Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Kompletujemy sprzęt: plecak wspinaczkowy


Plecak wspinaczkowy
jest jednym z wielu elementów ekwipunku miłośnika wspinaczki. Powinien być jak najbardziej funkcjonalny, lekki a jego konstrukcja przemyślana i dopasowana do indywidualnych potrzeb. Stoi niewątpliwie na drugim biegunie tego co pamiętają starsi turyści. Dawny plecak ze stelażem był wielki, masywny i nikt nie zwracał uwagi na optymalne dopasowanie go do pleców. Wpółczesny plecak wspinaczkowy jest idealnie dopasowany. Dobrze, żeby plecak był na tyle wytrzymały, by posłużył nam co najmniej przez kilka sezonów. Jeśli nie do końca wiesz, na co zwrócić uwagę, wybierając plecak wspinaczkowy, poniższy poradnik Ci w tym pomoże.
 
 Plecak wspinaczkowy Marmot

(C) Adam McKibben / Marmot


Plecak wspinaczkowy - na co zwrócić uwagę?

Wybór plecaków na rynku jest ogromny. Pomijając kwestie pojemności, znajdziemy plecaki dedykowane do różnych aktywności fizycznych, w tym plecaki przeznaczone dla osób wspinających się. Z pozoru są to plecaki minimalistyczne, czasami mające niezbyt skomplikowany kształt worka z szelkami. Jednak diabeł tkwi w szczegółach a nowoczesne technologie i pomysły projektantów sprawiają, że nawet takie proste w budowie plecaki są bardzo funkcjonalne i pozwalają wygodnie transportować sprzęt wspinaczkowy. 
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru plecaka wspinaczkowego?
 
  • Pojemność. Zazwyczaj modele plecaków wspinaczkowych posiadają mniejszą pojemność niż plecaki trekkingowe. Na krótki wyjazd w skałki powinien wystarczyć plecak o pojemności do 30 litrów, na dłuższy, z większą ilością sprzętu wspinaczkowego może być potrzebny plecak do 45 litrów. Zwijany komin to rozwiązanie, które może być przydatne, gdy chcemy powiększyć pojemność plecaka. Paski kompresyjne przydadzą się, gdy nie używamy całej objętości plecaka i możemy zmniejszyć jego rozmiary. 
  • Kształt. Cechą charakterystyczną plecaków wspinaczkowych jest ich opływowy kształt. Różne elementy wystające zostały w nich ograniczone do minimum, ponieważ mogłyby się zahaczać o skały, utrudniając wędrówkę. Z tego też powodu dół plecaka często jest węższy niż góra, zapewniając tym samym większą stabilność i ułatwiając korzystanie z uprzęży. Górna część plecaków wspinaczkowych projektowana jest w taki sposób, by nie ograniczała ruchów głowy w kasku. 
  • Waga. Plecaki wspinaczkowe wyróżniają się niską wagą, niektóre modele ważą nawet poniżej 1 kg. Producenci często „odchudzają” tego typu plecaki kosztem grubszej wyściółki w okolicach pasa biodrowego czy szelek, ale pomimo tego zabiegu ich funkcjonalność i komfort nadal pozostają na wysokim poziomie. W niektórych modelach, elementy takie jak stelaż czy pas biodrowy można całkowicie zdemontować.  
  • Wytrzymałość. Tkaniny zastosowane w plecakach wspinaczkowych powinny być jak najbardziej wytrzymałe i odporne na przetarcia podczas przeciskania się przez skały. Jednym z takich materiałów jest Cordura - tkanina wykonana z poliamidu, pokryta poliuretanową powłoką z zawartością teflonu. Istnieją również inne materiały, których używa się w produkcji plecaków wspinaczkowych - lekkie i wytrzymałe tkaniny z nylonu i jego pochodnych. W tym miejscu warto również wspomnieć o jakości wykonania szwów i zastosowanych zamków błyskawicznych, na co także trzeba zwrócić uwagę. 


Wyposażenie plecaka wspinaczkowego

Wyposażenie plecaka powinno być dostosowane do górskiego ekwipunku, którego używamy. Dobrze przemyślane rozmieszczenie wszelkiego rodzaju troków umożliwi wygodny transport szpeju. W sprzedaży znajdziemy modele plecaków z pętlami, paskami czy mocowaniami na czekany, liny, raki, kask czy ekspresy. Część z nich może się znaleźć w okolicach pasa biodrowego czy szelek, gdzie dostęp do nich będzie szybki i łatwy. Wnętrze plecaka może zawierać dodatkowe kieszenie czy troki do zamocowania butów wspinaczkowych. Istnieją również specjalne torby lub worki na liny z płachtą, na której można rozłożyć sprzęt. 
 
  • Kieszenie. Specjalne kieszonki na dokumenty, portfel, klucze czy inne cenne drobiazgi spowodują, że użytkowanie takiego plecaka będzie łatwiejsze a odnalezienie tego co potrzebne – szybsze. 
  • System nawadniający. Bukłak z wężykiem, umiejscowiony w plecaku pozwala nawodnić się wtedy, gdy zaistnieje taka potrzeba, bez zdejmowania plecaka.
     
  • Pokrowce przeciwdeszczowe. Przydatny element – pokrowiec przeciwdeszczowy, który ochroni cały plecak a w czasie, gdy nie jest używany, może być schowany w specjalnej kieszeni w dnie plecaka. 


Modele plecaków dla kobiet

Wielu producentów posiada w swoim asortymencie modele plecaków przeznaczone specjalnie dla kobiet. System nośny tych plecaków został dostosowany do ich anatomii - jest krótszy i węższy, a szelki plecaka są położone bliżej siebie.
 

Plecaki wspinaczkowe na Ceneria.pl

Plecaki wspinaczkowe Marmot, Deuter, Black Diamond, Mammut, Arc’teryx, Lowe Alpine, Salewa, czy Patagonia to tylko niektórzy z producentów , których duży wybór znajdziesz w outdoorowej porównywarce cen Ceneria.pl. Przejrzyj dokładnie oferty i wybierz taki model który spełni Twoje oczekiwania. Wybór naprawdę jest ogromny.
 
tekst: zespół Ceneria.pl
 
 


ZOBACZ PRODUKTY