Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Kurtka The North Face AK STORMY TRAIL JACKET - ultra lekka kurtka na ultra biegi

UTMB - ultra maraton górski odbywający się w Alpach na dystansie 160 km z przewyższeniami sięgającymi 10000 m. Tego biegu nie trzeba przedstawiać chyba żadnemu biegaczowi górskiemu.

Jest to żywa legenda ultramaratonów górskich, a każdy, kto w nim zwyciężył, staje się żywą legendą wśród biegaczy. Tym, czym Tour de France jest dla kolarzy, czyli najbardziej prestiżowym wyścigiem, tym samym dla biegaczy górskich jest wyścig wokół Mont Blanc. Ukończyć UTMB dla każdego biegacza górskiego to tak, jakby być na olimpiadzie czy mistrzostwach świata. Na bieg nie można zapisać się ot tak sobie - należy mieć ukończonych kilka ultra maratonów (punktowanych biegów kwalifikacyjnych), a potem jeszcze mieć szczęście w losowaniu... Dla przykładu kultowy polski bieg Rzeźnika (80 km po Bieszczadach) ma 2 punkty kwalifikacyjne, a Krynicka Setka (100 km) – 3 punkty. Aktualnie aby zakwalifikować się na UTMB, trzeba mieć 7 punktów zebranych w ciągu 2 lat.

Ze względu na to że uczestnicy biegu narażeni są na bardzo zmienną, wręcz nieprzewidywalną wysokogórską pogodę oraz ponieważ przebywają bardzo wysoko w górach przez kilkadziesiąt godzin na granicy wytrzymałości fizycznej - organizatorzy biegu bardzo restrykcyjnie podchodzą do kwestii obowiązkowego ekwipunku. Jednym z najważniejszych elementów tego ekwipunku jest kurtka. Według organizatorów musi być wodoodporna, z podklejonymi szwami i powinna posiadać kaptur. Firma The North Face jest głównym sponsorem tego kultowego biegu, dlatego też w jej ofercie dla ultra biegaczy nie zabrakło odpowiedniej kurtki, która spełnia wymogi biegu UTMB. Jest nią AK STORMY TRAIL JACKET. Jest rekomendowana przez firmę The North Face do obowiązkowego zestawu na UTMB.

AK STORMY TRAIL JACKET firmy The North Face
AK STORMY TRAIL JACKET

Co jest ważne w przypadku kurtki z punktu widzenia biegacza górskiego? Kurtka musi być przede wszystkim lekka. W większości przypadków przecież ma być w plecaku i to bardzo małym. Gdy już jest naprawdę źle, kurtka ma nas chronić przed wyziębieniem, a że wykonujemy cały czas bardzo duży wysiłek – musi ona dobrze oddychać i chronić przed wiatrem.
Dla mnie ważne w kurtce biegowej jest to, by była mała i pakowna. Tak naprawdę nawet podczas kilkugodzinnego biegu gdy wiem, że teraz moknę, ale za 2 godziny będę już mógł się przebrać – wolę zawsze biec bez kurtki, nawet jak leje. Perspektywa zmienia się na ultra dystansach i na dużych wysokościach, gdy np. na deszcz jesteśmy narażeni przez kilkanaście godzin…

AK STORMY TRAIL JACKET jest naprawdę minimalistyczna.
Kurtka już w pierwszym kontakcie robi wrażenie niezwykle lekkiej, a jednocześnie solidnej. Bez problemu zmieści się nawet w najmniejszy plecak biegowy. Najlepszy patent na najbardziej ekonomiczne upakowanie jej w plecaku to zwinięcie jej do kaptura. Ja byłem w stanie włożyć ją do minimalistycznego plecaka Asicsa, w którym teoretycznie mieści się tylko 1,5 l bukłak z wodą.
Kurtka wykonana jest z nylonu, o którym producent pisze, że jest mocny i wytrzymały. Na pewno w kategorii kurtek biegowych tak jest. Nie jest to typowa wiatrówka biegowa typu "szmaticzku na paticzku", jak podobno mawiają bracia Czesi, dająca raczej iluzoryczną ochronę przed naprawdę ciężkimi warunkami. W klasie kurtek biegowych to prawdziwa „zapora nie do przejścia”. 
Podczas biegów, zwłaszcza tych długich, dobrze żeby materiał, z jakiego jest wykonana nasza odzież, też szybko wysychał. Technologia Flash Dry, którą zastosowano w AK STORMY TRAIL JACKET ma zapewnić szybszy czas schnięcia, co poprawia komfort podczas biegu na dłuższych trasach przy zmiennych warunkach. Faktycznie to się sprawdza. Nawet po ulewnym deszczu wystarczyło kilkanaście minut biegu i kurtka była już sucha. To ważny aspekt!

Gdy przyjrzymy się kurtce od jej wewnętrznej strony, zobaczymy podklejone szwy.
Oznacza to, że nie ma możliwości, aby kurtka przeciekała nam w najbardziej newralgicznych punktach. Jak przystało na kurtkę dedykowaną na ekstremalne warunki, posiada regulowany kaptur, który można tak wyregulować, by dokładnie chronił nam twarz przed podmuchami wiatru. Kaptur zawsze zakładałem na czapkę z daszkiem. Odblaskowe elementy na plecach zwiększają bezpieczeństwo podczas treningu, zwłaszcza po zmroku.

AK STORMY TRAIL JACKET - ma wszystkie szwy podklejane
AK STORMY TRAIL JACKET - podklejane szwy
 
W mojej opinii, tak jak nie ma butów całkowicie nieprzemakalnych, nie istnieją też takie kurtki. Gdyby organizatorzy biegów wymagali sprzętu całkowicie nieprzemakalnego musielibyśmy zaopatrzyć się w peleryny z gumy i kalosze. Niestety w tym biegać się nie da. Najbardziej nieprzemakalne są kurtki z membranami. O ile dla turystów górskich ich waga jest akceptowalna, tak dla ultra biegaczy już niekoniecznie. Mogą być za ciężkie, nawet jeśli w grę chodzi zaledwie różnica kilkudziesięciu gram. Kurtka membranowa pomimo że jest oddychająca, nie będzie też w stanie wyprowadzić tak dużej ilości wilgoci, jaką wytwarza biegacz. To, co świetnie sprawdza się w turystyce pieszej czy wspinaczce, w  bieganiu już niekoniecznie. Bardzo szybko zrobi nam się za gorąco, będziemy czuli dyskomfort, przegrzejemy się, co w perspektywie kilkudziesięciu kilometrów może być jedną z przyczyn kryzysu, osłabienia czy nawet odwodnienia.

AK STORMY TRAIL JACKET ma regulowany kaptur
AK STORMY TRAIL JACKET - regulowany kaptur

Najważniejsze jednak jest to, że kurtka dla turysty zajmie za dużo miejsca w minimalistycznym plecaku biegowym lub w ogóle do niego się nie zmieści. Dlatego kurtki takie jak AK STORMY TRAIL JACKET muszą stanowić kompromis między wagą, odchylnością i nieprzewiewnością AK STORMY TRAIL JACKET przy rzęsistej ulewie nie będzie nas chronić tak dobrze, jak pancerny gore tex pro shell, będzie natomiast równie dobrze chronić nas przed wiatrem i zdecydowanie lepiej wyprowadzać wilgoć na zewnątrz.
Uważam, że parametr nieprzewiewności jest najistotniejszą cechą tej kurtki - jeśli pogoda jest już zła na tyle, by nie biec w krótkim rękawku, wiatr będzie miał największy wpływ na wychłodzenie.

Używałem tej kurtki nie tylko podczas biegania, ale również podczas jazdy na rowerze.
Służyła mi za ochronę od wiatru podczas górskich, bardzo szybkich zjazdów na szosie, jak również gdy złapała mnie rzęsista ulewa. W obu przypadkach kurtka sprawdziła się wyśmienicie. Atutem jej było również to, że zwinięta zmieściła mi się w niewielką torebkę rowerową, w której zazwyczaj trzymam tylko klucze, portfel i telefon. Polecam ją każdemu potrzebującemu lekkich, minimalistycznych rozwiązań.


AK STORMY TRAIL JACKET - sprawdzi się również na rowerze

Darek Gruszka
Ceneria.pl

 
ZOBACZ PRODUKTY