Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Namiot turystyczny Marabut Arco - przetestowany w Górach Przeklętych

Co prawda wakacje dopiero się zbliżają ,a ciepłe dni przed nami, nie oznacza to jednak, że nie można spać w namiocie. W dziale „Posłuchaj Eksperta” – będziemy prezentować Wam teksty opisujące namioty, które możemy polecać Wam nawet na najbardziej ekstremalne biwaki. Na początek namiot Marabut Arco przetestowany przez uczestników wyprawy w Góry Przeklęte w Albanii.


Namiot Arco na biwaku w Górach Przeklętych


Wyprawa w Góry Przeklęte, leżące na pograniczu Albanii i Czarnogóry, była znakomitą okazją do dokładnego sprawdzenia możliwości namiotu Marabut Arco. Na wiele nocy ów namiot stał się moim domem.

Marabut Arco to wygodny namiot bazowy o bardzo przemyślanej trójpałąkowej konstrukcji i zmyślnej budowie.

Można w nim wygodnie biwakować w dwie lub trzy osoby. W czasie wyprawy dzieliłem namiot z Adamem, który ma 190 cm wzrostu - on również nie stwierdził, aby namiot był niedopasowany do jego wymiarów. Podstawowa zaleta namiotu to konstrukcja, dzięki której sypialnia jest podczepiona (z możliwością odczepienia) do tropiku. Dzięki temu od razu rozstawiamy cały namiot bez konieczności zabawy w osobne podczepianie sypialni, co ma kluczowe znaczenie dla komfortu podczas deszczu.

Namiot posiada dwa przedsionki - jeden mniejszy, drugi większy.

To znakomite rozwiązanie, które jest ogromną zaletą na wyprawach, na których konieczne jest przechowywanie sprzętu wspinaczkowego wewnątrz namiotu. Ponadto, dzięki takiemu rozwiązaniu, każda z mieszkających w namiocie osób może w wygodny sposób oraz nie przeszkadzając towarzyszom wyjść na zewnątrz. W większym przedsionku można bez problemu przyrządzać posiłki lub trzymać 2-3 duże plecaki, mniejszy przedsionek zmieści plecak i kilka par butów.


2 wejścia i 2 przedsionki to duża zaleta namiotu


Całkowita waga Marabuta Arco wynosi 3,8 kg, nie jest to więc namiot super light, waga ma jednak przełożenie na jakość zastosowancyh materiałów.

Podłoga, jak i sypialnia oraz tropik wykonane są z mocnych materiałów, co sprawia, że namiot Arco jest odporny na spadające z drzew gałęzie, przypadkowe zahaczenie plecakiem, huraganowe wiatry itp.

Na obydwu bocznych ścianach namiotu zostały umieszczone wywietrzniki z bardzo pomysłowym systemem zamykania i otwierania, dzięki którym namiot posiada znakomitą wentylację.

W Górach Przeklętych, gdzie temperatury były diabelsko wysokie, dzięki wywietrznikom otwartym na przestrzał wyczuwalne były ruchy powietrza. Wewnątrz namiotu zostały umieszczone kieszonki na drobne akcesoria oraz siatka w centralnej części sklepienia, w której można umieścić latarkę lub delikatniejsze akcesoria, jak np. okulary czy papier toaletowy ;)


Praktyczna półka pod sufitem

 

Czy żółty to dobry kolor namiotu?

Kolor namiotu - żółty to broń obosieczna: z jednej strony dzięki niemu namiot wygląda atrakcyjnie i nowocześnie, z drugiej strony jest też atrakcyjny dla owadów. To w zasadzie jedyna uwaga do namiotu. Na szczęście dopracowany i wygodny system moskitiery nie pozwala przeniknąć robalom do środka. Jest jeszcze jedna rzecz, którą konstruktorzy Marabuta zapewne niedługo poprawią: tunele, w które wkłada się stelaż byłyby wygodniejsze (zwłaszcza jak pada i jest zimno!), gdyby każdy z nich był poprowadzony w ciągu, bez przerw.

Warto także zwrócić uwagę na detale namiotu Marabut Arco, które sprawiają, że namiot jest "user friendly"

- klamerki zamiast tradycyjnych pętelek przy podwijaniu poł namiotu (banalne, a genialne!) oraz elementy odblaskowe, dzięki którym w świetle czołówek namiot jest dobrze widoczny, minimalizujące ryzyko potknięcia się o namiot.


Klamerki zamiast tradycyjnych pętelek

Elementy odblaskowe, dzięki którym w świetle czołówek namiot jest dobrze widoczny

Reasumując, namiot Marabut Arco to bardzo dobry namiot, który z powodzeniem może być wykorzystywany zarówno na wyprawach wysokogórskich, wyjazdach skałkowych czy szeroko pojętym trekkingu.
 

Testował i opisał: Wojtek Nowicki / outblog.pl


Więcej na temat namiotów Marabut: www.namioty.marabut.com
 
Poczytaj również co zabrać pod namiot albo Jaki namiot wybrać? 


ZOBACZ RÓWNIEŻ
ZOBACZ PRODUKTY