Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

OutDry Extreme ECO Tech Shell - ekologiczna kurtka Columbii

Podobno recykling staje się jednym z głównych nurtów mody XXI wieku. Produkuje się już buty ze starych zużytych opon, delikatne jak jedwab ubrania ze skórek pomarańczy, mokasyny z odzyskanego korka, a nawet ekskluzywne torebki ze skóry uzyskanej z grzybni. Brzmi trochę futurystycznie, trochę dziwacznie, ale to jest rzeczywistość.


Nie są to tylko projekty młodych zapaleńców tworzących ekologiczne start-upy, ale również wielkie odzieżowe koncerny poszukują sposobu na optymalne wykorzystanie i ponowne użycie surowców. Czy to tylko efekt mody, marketingu i koniunktury na wszystko, co ma w nazwie "eko"? Warto zdać sobie sprawę z tego, że nasz glob tonie w śmieciach i chyba mamy ostatnią szansę, by zacząć coś z tym robić. W innym przypadku kolejne pokolenia nam tego nie wybaczą.

Najlepiej opracować technologie umożliwiające ponowne przetwarzanie odpadów i produkcje z nich nowych produktów. Jest to już możliwe. Dla przykładu pewna hiszpańska firma płaci rybakom za opony wyciągnięte z oceanu i produkuje z nich podeszwy do butów.

Okazuje się, że również bliskie nam marki branży outdoor produkujące sprzęt turystyczny wchodzą do tego nurtu poszukującego sposobu na ponowne użycie raz zużytych surowców.


Kurtka marki Columbia w technologii OutDry Extreme ECO


Co powiecie na to, by na wycieczkę w góry ubrać kurtkę wytworzoną z 21 plastikowych butelek?

Brzmi ciekawie? Zaskakująco? Niemożliwie? A jednak to prawda. Przedstawiamy Wam kurtkę marki Columbia w technologii OutDry Extreme ECO.

Woody Blackford, wiceprezes firmy Columbia ds. innowacji i designu tak mówił o tym produkcie: Naszym celem było zaprojektowanie najbardziej ekologicznej i wytrzymałej kurtki na świecie. Najważniejszym założeniem było stworzenie produktu bez użycia PFC. Udało się nam jednak osiągnąć więcej i wyprodukować wysoce ekologiczną kurtkę z recyklingowanych butelek PET i bez użycia barwników, co pozwala na zaoszczędzenie 49 litrów wody przy produkcji każdej kurtki.

Brzmi intrygująco, prawda?


Kurtka Columbia z recyklingowanych butelek PETEfekt prac Columbii - technologia OutDry Extreme ECO po raz pierwszy została zaprezentowana na wiosnę 2017. Pokazano wówczas wodoodporną, oddychającą, pozbawioną barwników kurtkę. Odpowiadała ona trendom ochrony środowiska i była wykonana bez użycia perfluorowęglowodoru (PFC - sztuczne organiczne materiały), w 100% z materiału pochodzącego z recyklingu. W tegorocznej kolekcji wiosennej kurtka ta powróciła w nowym, grafitowym kolorze. Rewolucyjny proces trwale zabarwia membranę naturalnym pigmentem z węgla drzewnego bambusa, bez użycia wody, co pozwala na zaoszczędzenie ok. 49 litrów wody przy produkcji każdego egzemplarza.

Ekologiczna technologia Columbii zaintrygowała media oraz odwiedzających branżowe imprezy: zdobyła wiele wyróżnień przyznawanych przez prestiżowe magazyny branżowe. Warto wymienić chociażby: Nagrodę Czasopisma National Geographic, który uznał kurtkę Columbii jako najbardziej ekologiczną w historii w ramach nagrody “Gear of the Year”. Na targach Outdoor Retailer Trade kurtka uzyskała nagrodę „Editors’ Choice Award“ od czasopisma Popular Mechanics, a Gearjunkie.com ogłosił OutDry Extreme ECO mianem “Best in Show”, podobną nagrodę przyznał Outside Magazine – “Gear of the Show”.


Nagrodzona wieloma nagrodami kurtka OutDry Extreme ECO Columbia


Po takiej dawce informacji o uzyskanych nagrodach moja ciekawość była jeszcze bardziej rozbudzona, gdy ekologiczną kurtkę Columbii otrzymałem do testów. Sprawdzić kurtkę wyprodukowaną z butelek plastikowych? Hmmm… Dlaczego nie! Jako że przekonywać mnie nie trzeba do słuszności wszelkich działań pro ekologicznych z wielką przyjemnością postanowiłem sprawdzić, jak ma się ekologiczny trend w produkcji odzieży do praktycznego zastosowania w codziennym użytkowaniu lub podczas outdoorowych aktywności. Brutalnie skończyło się również lato i nastały całkiem chłodne, deszczowe dni. Doskonały moment na przetestowanie wodoodpornej kurtki.


Kurtka OutDry Extreme ECO Columbia to: dobrze zaprojektowany kaptur, ściągacze, mankiety z rzepami, zewnętrzne taśmy zabezpieczające szwy, obszerne kieszenie, w których można sporo zmieścić i wiele więcej...


Pierwsze wrażenie? Co to jest? Sztormiak?

Wygląd kurtki przypomina używane przez żeglarzy sztormiaki. W dotyku materiał jest nieco „gumowaty”. Kurtka po założeniu sprawia wrażenie dość obszernej, zwłaszcza gdy jesteśmy przyzwyczajeni do idealnego dopasowania odzieży, ale na jej dole znajdziemy dwa ściągacze umożliwiające regulację i właściwe dopasowanie. Mankiety z rzepami znajdujące się na dłoniach zabezpieczają przesuwanie się rękawów. Obszerny i dobrze zaprojektowany kaptur można regulować za pomocą ściągaczy umieszczonych w gardzie. Ciekawostkę stanowią zewnętrzne, a nie wewnętrzne, taśmy zabezpieczające szwy. Cieszą dwie naprawdę obszerne kieszenie, w których można sporo zmieścić.


Kurtka idealna na brzydką pogodę...

Faktycznie nie przemaka…

Kurtka Columbii została wyposażona w membranę, co gwarantuje wysokie właściwości wodoodporne, wiatroszczelne i oddychające. Co ciekawe, membrana ta w przeciwieństwie do tradycyjnych kurtek umiejscowiona jest na zewnętrznej stronie kurtki, a nie wewnątrz. Dość nietypowe, gdyż przyzwyczailiśmy się do tego, że membrany ukryte są w wewnętrznych warstwach kurtek.

Specyficzna faktura kurtki, zewnętrzna membrana, podklejanie na zewnątrz szwy, są gwarancją, że łatwo kurtka nie przemoknie. Wydaje mi się, że kurtka ta będzie optymalna na bardzo wilgotne warunki, gdyż nie będziemy w niej czuli dyskomfortu z powodu nasiąknięcia materiału zewnętrznego wilgocią.


Technologie Columbii w nowej kurtce


Kurtka służyła mi za ochronę od wiatru i deszczu podczas kilku górskich wycieczek
, w czasie których złapała mnie rzęsista ulewa. Sprawdziła się wyśmienicie. Atutem jej było również to, że zwinięta zmieściła się w niewielki plecak. Chciałbym przetestować kurtkę podczas mojego corocznego grudniowego spływu kajakowego. Panują wówczas często bardzo wilgotne warunki i temperatura w okolicach 1-2 stopni. Uczciwie mówiąc, tradycyjne gore-texy całkowicie się nie sprawdzają w sytuacji, w której niewiele się ruszamy, a wilgoć i chłód wdziera się w każdy zakątek ciała. Jestem ciekawy, jak sprawdzi się ekologiczna kurtka Columbii przypominająca „sztormiak”


Darek Gruszka
www.Ceneria.pl


ZOBACZ RÓWNIEŻ
ZOBACZ PRODUKTY