Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Podróże w nieznane w Żółtym Młynku - Kanion Colca zdobyty

W sobotę 25 listopada 2017 r. o godz. 17.00 w Klubokawiarni Żółty Młynek odbędzie się prezentacja Jerzego Majcherczyka pt. "Kanion Colca zdobyty".
Reklama

Klubokawiarnia Żółty Młynek
Rybnik ul. Św. Jana 2, tel. 501182276
www.facebook.com/zolty.mlynek.klubokawiarnia

PODRÓŻE W NIEZNANE w Żółtym Młynku

Jerzy Majcherczyk

„KANION COLCA ZDOBYTY”
czyli historia 35 lat odkrycia, exploracji, promocji a także ochrony najgłębszego kanionu na Ziemi.

W sobotę 25 listopada 2017 r. o godz. 17.00.
Prezentacja dla każdego. Wstęp wolny!


Canoandes - Kanion Colca - fot. z arch. Jerzy Majcherczyk


Na świecie jest wiele kanionów, które pretendują do tytułu najgłębszego kanionu świata, ale tylko Kanion Colca został uznany za najgłębszy na Ziemi przez Księgę Guinnessa (1984) oraz Magazyn National Geographic (styczeń 1993), gdzie w najgłębszym miejscu ściany sięgają wysokości 3232 m i 4388 m.

W maju 1981 r. grupa krakowskich studentów z wyprawy kajakowej Canondes-79 podjęła się eksploracji kanionu. W skład ekspedycji wchodzili: Jacek Bogucki, Piotr Chmieliński, Stefan Danielski, Krzysztof Kraśniewski, Jerzy Majcherczyk i Andrzej Piętowski. Ze względu na niski stan rzeki spływ swój rozpoczęli dopiero na 20 km licząc od wejścia do kanionu. W czasie eksploracji, będąc pierwszymi, Polacy nadali wiele nazw, min Wodospady Jana Pawła II i Kanion Polaków. Przebieg całej wyprawy opisał z pasją Jerzy Majcherczyk w książce wydanej w 1998 r, pt: Zdobycie Rio Colca, a w roku 2001 amerykański miesięcznik kajakowy Paddler zaliczył spływ Kanionu Colca do dziesięciu największych eksploracji rzek wrzechczasów. W 2008 i 2009 r. Majcherczyk powrócił z Naukową Polsko- Amerykansko-Peruwianską Wyprawą Colca Condor aby dokończyć eksploracje pozostawionego przez 27 lat pierwszego dziewiczego 20 km odcinka Kanionu Colca.

Jerzy Majcherczyk
- kajakarz, podróżnik i odkrywca. Jest członkiem prestiżowego "The Explorers Club" w Nowym Jorku, prezesem Polonijnego Klubu Podrózników www.odkrywcy.com  a od 1981 honorowym obywatelem Arequipy. W roku 1994, jako jedyny Polak, został zaliczony do grona "Legendy wioślarstwa" przez redakcję prestiżowego miesięcznika "Paddler". Autor czterech książek i artykułów o eksploracji i turystyce. W styczniu 2000 r. został wybrany przez Amerykański Związek Kajakowy do grupy "100 najlepszych wioślarzy XX wieku". Od 2009 r. jest pierwszym i jedynym człowiekiem, który poznał cały Kanion Colca w jego wnętrzu.

Jerzy Majcherczyk opiekuje się szkołą im. Jana Pawła II w wiosce Huambo w Peru, położonej na krawędzi Kanionu Colca www.youtube.com/watch?v=5WzbdkaW1Xg. Podczas prezentacji będzie można zakupić książkę autorstwa Eugenii Kosteczka pt. „Jerzy Majcherczyk ODKRYWCA Z SIEWIERZA” w promocyjnej cenie 30 zł. Dochód ze sprzedaży w całości przekazany zostanie wspomnianej szkole nad Kanionem Colca. 


Jerzy Majcherczyk w Kanionie Colca - fot. z arch. Jerzy Majcherczyk

Organizatorem spotkań z cyklu PODRÓŻE W NIEZNANE w Żółtym Młynku jest Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach www.dkchwalowice.pl.