Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Podróże w nieznane w Żółtym Młynku - Przez Madagaskar

Reklama

We wtorek, 30 stycznia 2018 r. o godz. 19.00 w Klubokawiarni Żółty Młynek w Rybniku odbędzie się prezentacja Henryka Powieśnika pt. "Przez Madagaskar".


Madagaskar to czwarta do wielkości wyspa świata i ósmy kontynent, który odłączył się od lądu Afryki wiele milionów lat temu. Dzięki temu posiada endemiczną roślinność i zwierzęta. Ludzie przybyli na Madagaskar z Afryki, Azji i krajów arabskich, a później była to kolonia francuska i o mało co polska. Dlatego też na Madagaskarze występuje mieszanka kultur, religii, kuchni i zwyczajów, a także różnorodność w wyglądzie mieszkańców. Na Madagaskarze żyje 18 grup etnicznych, my poznaliśmy 8 z nich, najbardziej przyjażni i kolorowi są Sakalava. Malgasze są bardzo życzli dla turystów, pozdrawiają, pomagają, są bardzo uczynni, wszystkim się interesują, szczególnie dzieci. Najbardziej popularne słowo na Madagaskarze to „mora mora”, które oznacza nasze „spokojnie”. Smakowaliśmy tamtejsze egzotyczne owoce jak: gujawa, tamaryndowiec, jujuba, owoce baobabu, czerymoja. Ogromne wrażenie zrobiły na nas długowieczne baobaby, które osiągają 25 m wysykości i 11 metrów średnicy pnia, w którym mogą zmagazynować nawet 120 tys. litrów wody, ponieważ korzenie wrastają w ziemię aż na 12 metrów. Z dziewięciu gatunków tego niezwykłego drzewa, sześć występuje tylko na Madagaskarze. Frajdą była też przjażdżka jedynym na świecie pociągiem na gumowych kołach oraz spływ rzeką Tsiribihina.
/Henryk Powieśnik/


Madagaskar - fot. Henryk Powieśnik


Henryk Powieśnik
- mieszkaniec Szczerbic, emeryt, entuzjasta góskich wędrówek i podróży.
Schodził całą południową Polskę, przeszedł plażą całe polskie wybrzeże Bałtyku, zdobył Koronę Gór Polskich. W 2017 r. wraz ze znajomymi z Pszczyny Anną i Andrzejem Słodczykami udał się w podróż po Madagaskarze. Przebywając codziennie w innym miejscu, przejechali łącznie ponad 2 tys.


Madagaskar - fot. Henryk Powieśnik
 

Klubokawiarnia Żółty Młynek
Rybnik ul. Św. Jana 2, tel. 501182276
www.facebook.com/zolty.mlynek.klubokawiarnia

30 stycznia (wtorek) 2018 r. o godz. 19.00
Henryk Powieśnik - „Przez Madagaskar”.
Wstęp wolny.