Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Softshell Rom Jacket Marmota - ogłaszamy koniec z szarościami!

Odzież typu softshell stała się niemal standardem wśród turystów nie tylko górskich. Softshelle trafiły pod strzechy, a nawet do dyskontów spożywczych... Uważam jednak, że na tego typu odzież warto wydać trochę więcej niż 79,99 zł. Przykładem kurtki, która moim zdaniem jest dobrym kompromisem między ceną a wysoką jakością, jest Rom Jacket  Marmota.

Zastosowano w niej najlepsze materiały, krój nie budzi zastrzeżeń i jest oferowana w szerokiej gamie kolorów. Kurtka ta jest dowodem na to, że w górach skończyła się era zieleni, czerni i szarości.

Idea softshella


Softshell jest próbą połączenia walorów zewnętrznej kurtki wiatroszczelnej oraz wodoodpornej warstwy ocieplającej. Wszystko po to, aby zgodnie z panującym trendem „light and fast” było nam lżej w plecaku i na ciele.


Decydując się na taką kurtkę należy jednak pamiętać, że tego typu rozwiązane nie gwarantuje całkowitej wodoszczelności podczas totalnej zlewy - wtedy przyda się jednak gore-tex lub kurtka z inną wodoodporną membraną. Podobnie w czasie mrozu softshell nie zastąpi nam kurtki puchowej. Więc niby dlaczego używać softshella? Odpowiedź jest prosta - dla jego walorów wiatroszczelnych. Wiatr to kluczowy czynnik, który nas wychładza, zwłaszcza w górach. Podczas kilkustopniowego mrozu można w górach chodzić „na lekko”, ale jeśli zacznie wiać - temperatura odczuwalna spada nawet do minus kilkunastu stopni. Ochrona naszego ciała przed wiatrem zatem to kluczowy element w ubiorze.

Wrażenia z użytkowanie Rom Jacket Marmota

Przez ostatnie kilka miesięcy miałem okazję testować softshell marki Marmot – model Rom, w której wykorzystano oddychający materiał softshell M2 oraz membranę Gore® Windstopper. Zastosowano strefową konstrukcję pozwalającą na zachowanie optymalnego mikroklimatu wewnątrz kurtki.


Przede wszystkim niekrępujący krój
Świetnie skrojona i dopasowana do ciała. Krój całkowicie nie krępuje ruchów. Konstrukcja Angel-Wing Movement™ zapobiega podciąganiu kurtki do góry podczas unoszenia rąk.

Dopasowany kaptur
Szczelnie osłania głowę, wysoka garda ochroni policzki i usta. Pod kapturem zmieści się kask rowerowy, wspinaczkowy czy narciarski. System pełnej regulacji ERG.Naprawdę wiatroszczelna
Wcześniej używałem już starszych generacyjnie odmian softshelli, ale dopiero teraz stwierdziłem, jak naprawdę może wyglądać wiatroszczelność. Kurtka Rom Marmota jest CAŁKOWICIE WIATROSZCZELNA! U dołu kurtki znajduje się ściągacz, który pozwala mocno ściągnąć kurtkę, tak by wiatr nie dostawał się do środka.

Ciągle pada…
Wytrzymuje kilkadziesiąt minut dość intensywnego deszczu. Kiedy już leje porządnie, sugerowałbym jednak posiadać typową kurtkę wodoodporną.

Light and fast
Waży zaledwie 520 g. W mojej opinii to niewiele. Wybierając się na lekkie wycieczki górskie, kiedy wiemy, że nie będziemy narażeni na długie intensywne opady, spokojnie możemy odchudzić plecak o kurtkę zewnętrzną. Zimą z kolei, kiedy się ruszamy, kurtka ta całkowicie wystarczy jako wierzchnia. Oczywiście kiedy czeka nas dłuższy brak ruchu, np. podczas asekuracji, może się okazać, że „docieplenie” kurtką puchową lub primaloftem będzie konieczne.

Kieszenie

Kurtka posiada 4 kieszenie: 1 piersiową zewnętrzną, 1 piersiową wewnętrzną i  2 u dołu. Boczne kieszenie zapinane są na zamki YKK. Na końcu rękawów znajdują się rzepy – dzięki czemu rękawy nie zsuwają się podczas noszenia rękawiczek.

Kolory dla pań i panów
Kurtka Rom oferowana jest w wersji damskiej i męskiej, co nie dziwi, skoro firma tak dużą wagę przywiązuje do tego, by odzież była właściwie skrojona. Ważne jest również to, że mamy do wyboru dość ciekawą gamę kolorystyczną. Mnogość kolorów może wręcz zawrócić w głowie. Oferowana kolorystyka może świadczyć o dobrym wyczuciu gustu projektantów.

Reasumując…
Ciekawa kurtka turystyczna, wspinaczkowa, rowerowa i miejska. Polecałbym ją na wypady w góry, także do jazdy na rowerze w chłodniejsze jesienne czy zimowe dni. Świetnie sprawdzi się również podczas wycieczek skiturowych. Generalnie jest to odzież, która do wszelkich aktywności, gdy się intensywnie ruszamy i jednocześnie potrzebujemy chronić przed wiatrem.

Darek Gruszka
Ceneria.pl
ZOBACZ RÓWNIEŻ
ZOBACZ PRODUKTY