Ceneria logo
 

Strona główna   »  
Testeria   »  

Sognefjord - król norweskiego wybrzeża

Sognefjord to drugi pod względem wielkości fiord na Ziemi, tuż po grenlandzkim Scoresby Sund.
Reklama

Jednak ten, ze względu na swoje położenie, jest trudno dostępny, czego nie można powiedzieć o Sogn og Fjordane – regionie Krainy Fiordów Norwegii. Norweski gigant leży dwie i pół godziny jazdy od portu w Bergen i wcina się w ląd na długości 204 kilometrów, niemal przecinając Norwegię na pół. W głębi lądu „zatrzymują” go góry Jotunheimen. Jego głębokość też jest imponująca, w najbardziej głębokim miejscu wynosi 1 303 metry. Dla porównania średnia głębokość Bałtyku to… 55 metrów.

Sognefjord ma wiele imion
Sognefjord to nie jeden ponad 200-kilometrowy fiord a w zasadzie cały system, który tworzy 27 zatok fiordowych wraz z przypisanymi im nazwami. Najbardziej znanymi są Lustrafjorden, Fjarlandsfjorden oraz Aurlandsfjorden i jego zachwycająca odnoga – Naroyfjorden.

Wioska Fjarland. Miejsce gdzie Sognefjord spotyka lodowiec Jostedalsbreen. Fot.
Oyvind Heen - Visitnorway.com


Naroyfjord – najpiękniejszy fiord Norwegii
Zdania są podzielone, bo fiordów w Norwegii jest kilkaset, ale w rankingu najpiękniejszych na czele plasuje się najwęższy z nich – Naroyfjord. To jeden z obowiązkowych punktów pobytu na Północy. Wrażenie robią strzeliste, kilkusetmetrowe ściany fiordu, które w najwęższym miejscu zbliżają się do siebie na odległość 240 metrów! Fiord ten został umieszczony na prestiżowej liście UNESCO. Wielką atrakcją są rejsy przez Naroyfjorden – z Gudvangen do Flam. Ciekawy jest też najnowszy pomysł Norwegów by fiord… oświetlić. Ma to sens, gdyż przez wysokie ściany Naroyfjordu podczas rejsów wieczornych panuje tu mrok. Jeśli program pilotażowy wypadnie pomyślnie, na całej trasie do Flam rozmieszczonych zostanie 15 reflektorów, uruchamianych tylko wtedy, gdy przepływa statek.

Naroyfjord okiem utalentowanego Tomasza Furmanka. Nasz rodak mieszkający w Bergen w wolnych chwilach fotografuje Norwegię przemierzając fiordy swoim kajakiem.


Flam i Śnieżna Droga

We Flam wycieczki zatrzymują się głównie w związku atrakcją jaką jest kolejka Flamsbana – najbardziej stromo poprowadzona trasa kolejowa na świecie. Linia kolei wiedzie wzdłuż głębokiej i stromej doliny rzeki Flam i uważana jest za arcydzieło inżynierii. Zbudowano ją w całości ręcznie w latach 30-tych XX wieku. Służyła do transportu towarów, teraz zachwyca turystów. Z Flam warto pojechać w kierunku Lardal przez „Śnieżną Drogę” czyli Aurlandsfjellet Nasjonal Turistveg (Narodową Drogę Turystyczną Aurlandsfjellet), prowadzącą przez góry. Wąskie, ciasne serpentyny wycisną więcej potu z czoła kierowcy, niż Droga Orłów czy słynna Trollstigen. Nagrodą będzie jedna z najwspanialszych norweskich panoram, rozciągająca się na Aurlandsfjorden z punktu widokowego Stegastein.


Stegastein położony na wysokości 650 m n.p.m. to obowiązkowy przystanek na Śnieżnej Drodze. Fot. Sverre Hjornevik/www.fjordnorway.com


 
Lodowce wokół Sognefjord
Nigardsbreen to jeden z największych i najbardziej malowniczych zarazem jęzorów lodowca Jostedalsbreen – największego lodowca kontynentalnej Europy. Jego powierzchnia liczy  487 kilometrów kwadratowych, a grubość  lodu dochodzi do 600 metrów. Można się wybrać na wycieczkę zorganizowaną po lodowcu – jest kilka tras do wyboru, terminy od początku lipca do września.

Mundal – raj dla moli książkowych
Nietypową atrakcją Sognefjordu jest Mundal bokbyen, czyli miasto książek. Książki są tu wszędzie: w antykwariatach, starej poczcie i remizie zamienionej na antykwariat, na drewnianych stojakach przy drodze, na przystankach i nawet w… toaletach publicznych. Ćwierć miliona zgromadzonych woluminów robi duże wrażenie, znajdziemy tu książki po norwesku, po angielsku, ale także w innych językach, nie wyłączając polskich tytułów. Antykwariat pod chmurką jest samoobsługowy – wystarczyć dokonać wyboru, wrzucić do skrzynki symboliczną opłatę i można wracać do domu z książką znad fiordu.


Jeden z antykwariatów ulicznych w Fjarland, cena jednej książki to ok. 6 złotych. Fot. Trond J. Hansen Visit Norway


Gdy narzekamy na pogodę wystarczy pomyśleć o Brekke
W Brekke nie ma nic szczególnego, poza tym, że to najbardziej zadeszczone miejsce w Norwegii i jedno z najwilgotniejszych w kontynentalnej Europie. Średni roczny opad dla Brekke wynosi około 3 570 mm. Dla porównania: przeciętny opad dla Polski wynosi poniżej 600 mm.

Samochodem nad Sognefjord

Do Norwegii najlepiej wybrać się własnym samochodem. Swobodnie zwiedzimy wszystkie opisane atrakcje oraz sporo zaoszczędzimy, zabierając prowiant i sprzęt turystyczny. Droga nad Sognefjord prowadzi przez Niemcy i Danię, skąd codziennie wieczorem odpływa prom do Bergen zwanego ‘stolicą fiordów’. Stąd już tylko 110 km do celu. Rejs jest okazją by odpocząć po podróży i podziwiać Norwegię z perspektywy ogromnego promu wycieczkowego. Z pokładu jednego z dwóch bliźniaków Fjord Line – MS Bergensfjord lub MS Stavangerfjord – można obserwować piękne fiordowe wybrzeże, wyspy z latarniami morskimi i charakterystyczne kolorowe domki hytte rozrzucone wzdłuż brzegów. Cena biletu rozpoczyna się od ok. 400 zł (95 €) za osobę w jedną stronę jeśli podróżujemy w dwójkę. W cenie jest transport samochodu i kabina. Rezerwacja: www.fjordline.com