Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Śpiwór Mammut Ajungilak Kontiki

Test śpiwora Mammut Ajungilak Kontiki

Wprowadzenie

Często obserwujemy zapotrzebowanie na śpiwór ciepły, lekki, niedużych rozmiarów i w dobrej cenie. Postanowiliśmy sprawdzić, czy takim wymaganiom sprosta legendarna, wywodząca się z Norwegii marka, która projektowaniem śpiworów zajmuje się już ponad 150 lat – przed Państwem Ajungilak Kontiki.

Przeznaczenie


Śpiwór Kontiki zaprojektowany został jako model trzysezonowy – do użycia od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Główną grupą docelową są turyści górscy, którzy potrzebują uniwersalnego śpiwora o stosunkowo niskiej wadze, który zapewni komfort w każdych warunkach. Dzięki odpornemu na wilgoć, syntetycznemu wypełnieniu dobrze sprawdzi się podczas spływów kajakowych czy rejsów pod żaglami.
 

Przebieg testu śpiwora


Po rozpakowaniu, pierwsze na co zwracamy uwagę, to mocne rozprężanie śpiwora, w wyniku którego Kontiki szybko powiększa się kilkukrotnie. Za taki efekt odpowiada wysokiej klasy wypełnienie MTI®8, które ułożone jest w dwóch warstwach, a mała ilość przeszyć zapobiega powstawaniu tzw. mostków termicznych. Często w dostępnych na rynku śpiworach brak wypełnienia (pikowane szwy) w miejscach zszycia powoduje, że konstrukcja wytraca dużo ciepła. Ajungilak w łatwy sposób poradził sobie z tym problemem zszywając każdą z warstw osobno, co sprawiło, że dodatkowym izolatorem stało się powietrze zawarte pomiędzy nimi. Śpiwór długości 200 cm ma 8 poprzecznych przeszyć z przodu i 9 z tyłu. Mimo sporych przestrzeni wypełnienie nie przesuwa się i nie zbija, a taki efekt można było osiągnąć dzięki technologii laminowania wypełnienia do materiału.
 

Źródło: test.polarsport.pl


Kształt śpiwora to „mumia”, lecz od standardowych konstrukcji różni go kilka istotnych szczegółów.

Dzięki zastosowaniu Multiwarm Construction®, czyli zróżnicowaniu grubości wypełnienia dla różnych części śpiwora, Kontiki osiąga znakomity stosunek wagi do komfortu temperaturowego. Projektanci szybko zauważyli, że poprzez zwiększenie izolacji okolicy stóp można osiągnąć znacznie lepsze wyniki podczas badań na manekinach do normy EN 13537. Jak to przekłada się na turystyczne użycie? Bardzo prosto! Nigdy nie miałem okazji używać cieplejszego śpiwora syntetycznego, którego waga całkowita nie przekraczałaby 1,6 kg. Komfort -1°C dla mężczyzn przy wadze śpiwora 1250 g to doskonały wynik!

Kaptur posiada elastyczny ściągacz ze stoperem. Na wysokości szyi wszyty jest kołnierz termiczny, który zapobiega wydostawaniu się ciepłego powietrza z głębi śpiwora.

Zamek firmy YKK ma 165 cm i posiada dwa suwaki: główny (pozwalający zapiąć śpiwór od wewnątrz) oraz dolny, który umożliwia niezależne rozpięcie dolnej części śpiwora. Model ten produkowany jest z zamkiem wszywanym po prawej lub lewej stronie w taki sposób, żeby można było łączyć śpiwory w pary.


Użytkowanie śpiwora na co dzień 

W bezpośrednim użyciu śpiwór Kontiki całkowicie potwierdził, że teoretyczne założenia projektowe to głęboko przemyślana praca wielu osób. Najtrudniejszy nocleg, jaki przeżyłem w tym śpiworze, to wiosenny biwak na Lubaniu. Pod gołym niebem, bez płachty biwakowej, w najzimniejszym momencie około 0°C. Temperatura bardzo zbliżona do założonej jako limit tego modelu, lecz uczucie zimna potęgowała wysoka wilgotność powietrza oraz mgła, która najpierw osadzała się na powierzchni śpiwora i spływała kroplami, a nad ranem zamarzła warstwą szronu. Muszę przyznać, że już na początku z powodu tej wilgoci miałem zawinąć się w folię NRC, ale okazało się, że nie było to konieczne. Materiał bardzo dobrze ociekał, a śpiwór w środku był prawie suchy.

Zimny, deszczowy biwak w beskidzkiej ambonie myśliwskiej także nie należałby do udanych, gdyby nie ciepło, jakiego dostarczył Kontiki. Pozycja półsiedząca i rzęsisty deszcz nie napawały optymizmem, ale kiedy tylko pozaciągałem szczelnie ściągacze kołnierza i kaptura, ogarnął mnie sen.
Krótko pisząc – nie udało mi się w tym śpiworze zmarznąć.
 

Nocleg w namiocie

Nocleg w namiocie, płachcie biwakowej czy pod gołym niebem nie nastręczył nigdy złych wrażeń, tak jak spanie w pomieszczeniach, schroniskach i bacówkach. Do śpiwora ubierałem tylko bieliznę termoaktywną (koszulka z krótkim rękawem + bokserki + cienkie skarpetki lub koszulka z długim rękawem + getry + cienkie skarpetki).

To, co najbardziej doceniłem jako użytkownik, to przemyślane, drobne rozwiązania, które czasem potraktowane po macoszemu potrafią popsuć ogólny obraz. Świetnym pomysłem są podwójne „rzepy” Velcro do zapinania wewnętrznego kołnierza. Kiedy jest na tyle ciepło, że nie ma potrzeby korzystania z tego zabezpieczenia, można złączyć końcówki zapobiegając podczas snu zaciąganiu bielizny, która nierzadko ma wartość połowy ceny śpiwora.

Ile to razy zmęczeni całodzienną górską przygodą w duchu przeklinaliśmy zacinający się zamek? Nie do przecenienia jest świetne wykonanie wewnętrznej listwy zabezpieczającej zamek oraz materiału podszewki w bezpośredniej jego bliskości. Cztery podłużne szwy pokrywające całą długość zamka na obu tych elementach w prosty sposób doskonale radzą sobie z tą częstą uciążliwością.

Także ściągacze kaptura i kołnierza przesuwają się gładko, nie trzeba z nimi walczyć, żeby sprawnie je wyregulować.

Śpiwór zapakowany jest w pomarańczowy worek kompresyjny o wymiarach 37×22 cm (bez kompresji), wyposażony w dwie krzyżujące się taśmy, cztery klamry do regulacji i ściągacz. Pakowanie śpiwora jest łatwe, worek jest na tyle duży, że wcale nie trzeba się napocić, żeby upchnąć cały śpiwór. Sposób kompresji nie nastręcza żadnych trudności i działa bardzo efektywnie. Najlepiej sprawdza się równoczesne przyciskanie worka kolanem do podłoża i pociąganie obu przeciwległych ściągaczy.

W przypadku tak uznanej marki jak Ajungilak, można się było spodziewać wysokiej jakości wykonania – brak wystających nitek, wysnuć, równe szwy, równa warstwa wypełnienia, dopracowane detale.
Śpiwór został wyprany dwa razy, co nie wpłynęło w żaden odczuwalny sposób na jego właściwości. Po wielokrotnym pakowaniu, transporcie i użytkowaniu potwierdziła się wysoka trwałość materiałów i ich zespolenia. Nic się nie mechaci, nie zaciąga, nie pruje.(...)

Podsumowanie

Użytkowanie śpiwora Kontiki potwierdziło wszystkie założenia technologiczne producenta i pokazało, że jest to wybitnie uniwersalny model, który doskonale sprawdza się w górach. Biwak w Beskidach, długa wędrówka karpackim pasmem, stacjonarny camping czy noc w schronisku to naturalne środowisko dla tego modelu. Wszystko zawarte w zgrabnym pakunku i za rozsądną cenę.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
ZOBACZ PRODUKTY