Ceneria logo
 

Strona główna   »  
Testeria   »  

Spodnie snowboardowe - jak wybrać? Nasz poradnik


Dobrze dobrane spodnie snowboardowe, podobnie jak każda odzież przeznaczona do uprawiania sportów zimowych, powinny być odporne na przemakanie oraz zapewnić użytkownikowi komfort cieplny i swobodę ruchów. Jak je wybrać, na co zwrócić uwagę przy zakupie? – tego dowiesz się z poniższego poradnika.

 


Krój spodni

Choć zarówno jazda na nartach, jak i jazda na desce snowboardowej może mieć miejsce w tych samych warunkach pogodowych, to spodnie przeznaczone do tych dyscyplin są odmienne. Istotną różnicą pomiędzy nimi jest ich krój. Snowboard to widowiskowa dyscyplina sportu, podczas której wykonywane są różnego rodzaju triki. W czasie jazdy na stoku, na skoczniach czy poręczach, snowboardzista jeździ tyłem, wykonuje skoki czy obroty. Całe ciało jest w ruchu, dlatego spodnie snowboardowe muszą być bardzo wygodne: luźne ale nie za duże, nie powinny także krępować ruchów. Opływowe, bardziej przylegające kroje spodni przydatne dla nabrania większej prędkości na stoku, jak w przypadku spodni narciarskich, nie są tutaj tak istotne. 

Odporność na przemakanie

Snowboardzista ( i to nie tylko ten początkujący) ma częsty kontakt ze śniegiem, wykonuje wiele ewolucji, siada na śniegu. Z tego powodu jego spodnie powinny być nieprzemakalne czyli posiadać wodoszczelną i jednocześnie odprowadzającą wilgoć membranę. Im parametr nieprzemakalności membrany wyrażany w milimetrach słupa wody wyższy, tym spodnie lepiej ochronią nas przed wilgocią. Dla miłośników deski, uprawiających jazdę bardziej rekreacyjną wystarczą spodnie z parametrami do 10000 mm słupa wody. Ekstremalnym snowboardzistom potrzebne będą spodnie snowboardowe o nieprzemakalności rzędu 15000-20000 mm słupa wody.


Dodatkowe udogodnienia

Aby spodnie snowboardowe były jak najbardziej komfortowe i funkcjonalne, warto podczas wyboru modelu zwrócić uwagę na takie elementy jak:

- podklejane szwy, które nie przepuszczą wody i śniegu
- wywietrzniki regulujące system dopływu powietrza np. kieszenie podszyte siateczką czy zapinane na zamek. Otwory wentylacyjne często umieszczane są także po wewnętrznej stronie ud.
- warstwa ocieplająca spodnie od wewnątrz
- oddychająca tkanina spodni
- wzmocnienia tkaniny na kolanach oraz z tyłu spodni, które sprawią, że będą one bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne
- rozpinane nogawki, które ułatwią ubieranie butów
- fartuch przeciwśnieżny zakładany na buty, z haczykiem do zaczepienia o sznurówki, który zapobiegnie przedostawaniu się śniegu do wnętrza spodni
- możliwość regulacji obwodu w pasie i nogawkach
- większa ilość kieszeni zapinanych na zamek lub rzepy. Bardziej praktyczne niż kieszenie tylne są kieszenie boczne
- możliwość przypięcia spodni do kurtki
- odblaski – dzięki nim będziesz bezpieczniejszy po zmroku


Spodnie snowboardowe na Ceneria.pl

Spodnie snowboardowe należy wybrać, biorąc pod uwagę poziom zaawansowania naszej jazdy, częstotliwość uprawiania tego sportu oraz budżet, który możemy przeznaczyć na ich zakup. Jeśli chcemy, by dobrze służyły nam przez dłuższy czas, zwróćmy uwagę na jakość ich wykonania. W outdoorowej porównywarce cen Ceneria.pl znajdziesz wiele modeli spodni snowboardowych wśród których na pewno wybierzesz te idealne dla siebie.

tekst: zespół Ceneria.pl