Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Światowa prapremiera Snowmana... w Rjukan, w Norwegii

Światowa prapremiera "Snowmana" z Michaelem Fassbenderem odbędzie się... w Rjukan.
Reklama
 

To w Rjukan oraz w nieczynnej hydroelektrowni w Vemork były kręcone zdjęcia do filmu na podstawie bestsellera Jo Nesbø. Niezwykłe plenery urzekły całą ekipę filmową, znaleźli tam to, czego brakowało im w Oslo i w Bergen.

I to właśnie Rjukan - małe miasto schowane w dolinie otoczonej górami, gdzie przez pół roku nie dociera światło dzienne, będzie miejscem światowej prapremiery filmu w dniu 11 października. Projekcja odbędzie się na placu w centrum miasteczka. Oficjalna kinowa premiera to 13 października 2017.

Vemork i Rjukan nie po raz pierwszy staną się planem akcji filmowej, to tam były kręcone zdjęcia do mini-serialu „Bitwa o ciężką wodę”, po raz pierwszy jednak Rjukan zagrało w kasowym, międzynarodowym filmie. To wydarzenie mieszkańcy uczczą po swojemu – po ustaleniach z dystrybutorem jako pierwsi na świecie zobaczą pierwszą filmową ekranizację książki Jo Nesbø, jaka powstała. Zrobią to po swojemu – w plenerze, na głównym placu miasta.


Fassbender fot. Visit Norway

O Rjukan było głośno dwa lata temu, w 2015 roku – z dwóch powodów.  W miasteczku zamontowano unikatowe i prekursorskie rozwiązanie ściągające do doliny, w jakiej leży miasto – słońce. Wybudowano instalację zwierciadeł, które kierują promienie światła na rynek. Teraz poza zwierciadłami zawiśnie tam duży kinowy ekran. Drugi powód rozgłosu to wpisanie Rjukan na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Zdaniem UNESCO, zespół Rjukan-Notodden doskonale odzwierciedla charakter przemysłu z początku XX wieku – przetrwało tu wiele obiektów, będących zabytkami typowymi dla ówczesnego okresu industrializacji. To także unikalny przykład wkomponowania infrastruktury przemysłowej w otaczający krajobraz. Docenili to też filmowcy realizując w tej niezwykłej scenerii zdjęcia. „Snowmana” reżyseruje Tomas Alfredson, Szwed, autor m.in. „Szpiega” z Gary Oldmanem, a w rolę smutnego twardziela, detektywa Harry'ego Hole wcieli się, zapewne brawurowo, Michael Fassbender.


  Vemork Rjukan fot. Ian Brodie

Jeśli ktoś jest fanem Harrego Hole’a lub Michaela Fassbendera, jeszcze zdąży na prapremierę do Rjukan, do Telemarku codziennie dopływają promy Fjord Line, rejs trwa 4,5 godziny, wypłynięcia są z portu w Hirtshals, a potem dwie godziny drogi samochodem do Rjukan.