Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Szlaki turystyczne Karkonosze - polecane trasy

Szlaki turystyczne w Karkonoszach - plecane przez nas trasy 

Karkonosze to najwyższe, zbudowane głównie z granitu pasmo Sudetów, rozciągające się na terenie Polski i Czech. Najwyższym szczytem jest Śnieżka (1602 m n.p.m.), na którą można dostać się z Karpacza.

 

Na Szrenicę (1362 m n.p.m.), równie popularny szczyt, dotrzemy ze Szklarskiej Poręby. Karkonosze mogą pochwalić się wieloma atrakcyjnymi miejscami, wartymi zobaczenia i malowniczymi szlakami turystycznymi. Znajdą się tu zarówno trasy bardziej ambitne jak i łatwe, odpowiednie dla rodzin z dziećmi. Wodospady (np. Szklarki, Kamieńczyka), charakterystyczne skałki (m.in.: Pielgrzymy, Końskie Łby, Słonecznik, Trzy Świnki), a także historyczne miejsca ze swoimi legendami i ciekawą architekturą (m.in. zamek Chojnik czy Świątynia Wang) – żeby to wszystko zobaczyć, trzeba by w Karkonosze przyjechać co najmniej kilka razy.

 

Ale warto wybrać się choćby na weekend i zakosztować tego, co oferują szlaki w Karkonoszach. Poniżej przedstawiamy nasz osobisty wybór w temacie „szlaki turystyczne Karkonosze”. Jest to subiektywna lista ciekawych miejsc i tras turystycznych w tych atrakcyjnych o każdej porze roku górach.

Polecane szlaki w Karkonoszach wg nas to:

Śnieżka

Jest najwyższym szczytem Karkonoszy i całego pasma Sudetów, wznoszącym się 1602 m n.p.m. i należącym do Korony Gór Polskich. Chociażby dlatego jest to absolutny top w kategorii „szlaki turystyczne Karkonosze”. Na jej szczyt można dotrzeć kilkoma szlakami turystycznymi o różnym stopniu trudności.

 

Najtrudniejszy i zarazem najkrótszy, to szlak czarny, najłatwiejsze szlaki – zielony i żółty zaczynają się po stronie czeskiej. Trasę można również przebyć kolejką linową (na Kopę) lub gondolową (od strony czeskiej). Na szczycie Śnieżki znajduje się charakterystyczna budowla w kształcie dysków - obserwatorium meteorologiczne.

 

U podnóża Śnieżki znajduje się Schronisko Dom Śląski. Pogoda bywa tu zmienna, wieją także silne wiatry, trzeba być więc odpowiednio przygotowanym o każdej porze roku. W plecaku warto mieć cieplejsze ubranie,kurtkę przeciwdeszczową i jakieś nakrycie głowy. Niezbędne są także dobre, stabilizujące kostkę buty trekkingowe . Zimą dobrze mieć raczki lub raki.

 

 Można również skorzystać z Kolei linowej na Kopę. Wjeżdżając wyciągiem krzesełkowym na Kopę (1375 m n.p.m) skracamy sobie wyraźnie czas wędrówki na Śnieżkę. Różnicę wysokości 530 m pokonuje się kolejką w ok. 20 minut, podziwiając z wysokości mijane krajobrazy i lasy. Atrakcja dla młodszych i starszych.

 

 

Szrenica

To drugi pod względem popularności szczyt w Karkonoszach. Kolejny ważny punkt na naszej liście „szlaki turystyczne Karkonosze”. Ma wysokość 1362 m n.p.m. Można dostać się na niego zarówno pieszo np. czerwonym szlakiem ze Szklarskiej Poręby jak i wjechać wyciągiem krzesełkowym. Będąc na szczycie, warto podejść do ciekawych formacji skalnych, które nazywają się: Trzy Świnki, Twarożnik oraz Końskie Łby. Na szczycie Szrenicy znajduje się duże schronisko z wieloma miejscami noclegowymi, czynne przez cały rok. W okolicy Szklarskiej Poręby i na stokach górującej nad nim Szrenicy mieszczą się ośrodki turystyczno-narciarskie.

Ścieżka nad reglami

Może coś łatwiejszego na naszej liście „trasy turystyczne Karkonosze”? Polecamy ścieżkę nad reglami - niezbyt trudny, do tego bardzo malowniczy szlak z widokiem na Kotlinę Jeleniogórską. Wiedzie ponad granicą lasu i ma niewielkie przewyższenia. Chcąc przejść całość o długości 28 km, trzeba zarezerwować sobie kilka godzin, ale można pokonywać go także w krótszych odcinkach.

Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej

Ten ok. 30 km szlak prowadzi od Szrenicy do przełęczy Okraj i chcąc przejść całość należy przeznaczyć na niego cały dzień. Biegnie głównym grzbietem Karkonoszy, pokrywając się często z granicą Polski i Czech. Dzięki temu, że szlak poprowadzony jest szczytami, przy dobrej pogodzie widoki są wręcz niesamowite. Przy okazji zobaczyć można różne skałki, kotły polodowcowe czy inne formy skalne.

Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza

Warto wspomnieć tutaj także o jednym z najdłuższych szlaków w Polsce, wiodącym ze Świeradowa-Zdroju aż do Prudnika. Całość ma aż 440 km i prowadzi czerwonym szlakiem przez 12 masywów górskich, również przez Karkonosze. Na szlaku i w jego pobliżu wiele jest atrakcji turystycznych, historycznych, schronisk i oczywiście malowniczych widoków. Szlak jest urozmaicony, prowadzi grzbietami, wśród skałek ale też niewymagającymi ścieżkami. Jeśli chcemy ambitnie przejść całość, trzeba przeznaczyć na wędrówki etapami, ok. 3 tygodnie.

Wodospad Kamieńczyka

Wysoki na 27 metrów, składający się z trzech kaskad jest najwyżej położonym wodospadem w Karkonoszach (846 m n.p.m.) Są tutaj i malownicze pionowe ściany, częściowo sztucznie wykuta jaskinia „ Złota Jama”, a także schronisko „Kamieńczyk”. Wodospad leży na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego przy trasie Szklarska Poręba – Szrenica i na końcowym odcinku może wymagać nieco lepszej kondycji.

Wodospad Szklarki

Na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego na wysokości 525 m n.p.m. szumi malowniczy wodospad o wysokości 13,3 m. Nazwę swoją zawdzięcza legendzie o Karkonoszu i córce szklarza – Szklarce. Niedaleko mieści się parking i schronisko. Do wodospadu prowadzi także droga przystosowana dla osób niepełnosprawnych.

Dziki Wodospad w Karpaczu

Dziki Wodospad powstał w wyniku wybudowania zapory przeciwrumoszowej na Łomnicy. Kaskady wody spadają z wysokości kilku metrów, a im wyższy jest poziom wody w rzece, tym efekty są bardziej spektakularne. Położony jest w pobliżu dolnej stacji kolejki na Kopę i warto tu zajrzeć, będąc w Karpaczu.

Zamek Chojnik

Na szczycie wzniesienia Chojnik, przy Jeleniej Górze znajdują się ruiny zamku Chojnik. Został wybudowany w XIV wieku przez księcia Bolka II. Dotrzeć tu można szlakami pieszymi albo trasą rowerową. Legendy związane z zamkiem, piękne widoki z wieży oraz cała historia tego niegdyś bardzo trudnego do zdobycia zamku robią duże wrażenie na zwiedzających. Na Dolnym Śląsku wiele jest interesujących zabytków, charakterystyczne ruiny zamku Chojnik należą do głównych atrakcji regionu.

Świątynia Wang

Unikatowa skandynawska Świątynia Wang zbudowana została w XII wieku. Jako ciekawostkę można dodać, że bez użycia gwoździ. Stosowano tu tylko złącza ciesielskie. Z norweskiej miejscowości Vang do Karpacza została przeniesiona w 1842 roku. Obok niej dobudowano wysoką, kamienną dzwonnicę. Wzrok przyciągają oryginalne zdobienia, rzeźby oraz krużganki. Podczas pobytu w Karpaczu, po prostu trzeba tu zajrzeć. Świątynia Wang znajduje się na wysokości 885 m n.p.m., stąd też prowadzi bardzo popularny szlak na Śnieżkę.

Łatwe szlaki w Karkonoszach dla dzieci

W Karkonoszach znajduje się także wiele, niezbyt trudnych szlaków turystycznych dla rodzin z dziećmi lub osób, które nie mają ochoty na pokonywanie dużych przewyższeń. Najmłodszym wygodnie będzie w nosidle turystycznym lub chuście.

Jakie łatwe szlaki w Karkonoszach dla dzieci polecamy?

Łatwym szlakiem, nawet dla rodzin z dziećmi w wózkach jest ten prowadzący ze Świątyni Wang w Karpaczu do urokliwego schroniska „ Samotnia”. Z Karpacza dostaniemy się także do innego, starego schroniska - nad Łomniczką. Trasa wiedzie przez las i nie jest trudna. Inną opcją, którą można zaproponować rodzinom z dziećmi są niektóre odcinki Drogi pod Reglami. Szerokie dróżki, wygodne i niezbyt męczące, okazują się całkiem przyjemnym spacerem również dla maluchów.

 

Lasy jesienią zachwycają kolorystyką. Wjazd wyciągami na Kopę czy Szrenicę także będzie nie lada atrakcją dla najmłodszych. Podobnie jak niektóre wodospady z łatwym dojściem czy zamki lub inne, ciekawe historycznie miejsca. Wiele jest w Karkonoszach miejsc, do których dzieci dojdą na własnych nóżkach lub z małą pomocą rodziców. Warto przed wybraniem trasy, przejrzeć blogi podróżujących z dziećmi rodzin, mogą okazać się skarbnicą wiedzy praktycznej.

Karkonosze szlaki zimowe

W Karkonosze przyjeżdżają zimą nie tylko lubiący wędrówki po górach ale i miłośnicy narciarstwa, skiturów czy innych sportów zimowych. Karpacz czy Szklarska Poręba to znane ośrodki sportów zimowych. Cała infrastruktura i baza noclegowa jest tutaj dobrze przygotowana. Zimowe szlaki w Karkonoszach, o ile z powodu zagrożenia lawinowego nie są zamknięte, są bardzo urokliwe. Jednak nawet, jeśli wybierzemy niezbyt trudny szlak, dobre przygotowanie sprzętowe na zimową wędrówkę jest niezbędne. 

 

Aby przemierzać Karkonoskie szlaki zimą w plecaku należy mieć raczki lub raki, naładowany telefon, termos z ciepłym napojem i kijki trekkingowe. Latarka czołowa również będzie niezbędna, ponieważ zmrok zapada w górach szybko. Podstawą jest także odpowiedni ubiór. Najważniejsze – dobre, wodoodporne buty trekkingowe. Niezbędne dla nas a przede wszystkim dla dzieci będą kurtki membranowe, chroniące nas przed deszczem i wiatrem oraz bluzy polarowe -  jako warstwa cieplna. 

 

Jeśli szukasz odpowiedniego ubioru turystycznego lub butów trekkingowych, nasz serwis pomoże znaleśc Ci najlepsze oferty.

 

tekst: zespół Ceneria.pl

fot: photogenica.pl

 

Sprawdź również:

Bieszczady szlaki turystyczne

Beskidy propozycje wycieczek

Szlaki turystyczne TATRY

 ZOBACZ PRODUKTY