Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Tkanina Primaloft - uniwersalna ocieplina

Dla potrzeb armii amerykańskiej stworzono w latach 80. Primaloft – dziś powszechnie używaną tkaninę, służącą do wypełniania odzieży.
Reklama
 

Primaloft to włókno, które zachowuje komfort podobny do naturalnego puchu gęsiego czyli izolacji cieplnej oraz niską wagę i kompresję. Jednocześnie przewyższa puch swoją uniwersalnością używania w różnych warunkach zawilgocenia powietrza. Uniwersalność tej ociepliny spowodowała, iż stosuje się ją nie tylko w odzieży wierzchnej, ale również jako wypełnienie śpiworów, izolację wewnętrzną w butach czy też wplątając włókna Primaloft we włókna produkowanych skarpet.

Z pewnością niebywałą zaletą Primaloft jest jego odporność na wilgoć panującą w powietrzu; nie traci on swoich właściwości izolacyjnych (puch nie tylko „przybiera na wadze” ale również poprzez zawilgocenie traci na swojej izolacyjności), a czas schnięcia jest nieporównywalnie krótszy w stosunku do naturalnego puchu.


Millet, Lady Belay composite jacket-noir

Primaloft występuje w kilku postaciach:


    * Primaloft One: oceniany jako posiadający najlepszy stosunek masy do izolacji i kompresji
    * Promaloft Sport: oceniany jako podobny w swych właściwościach do One, ale o nieco gorszej kompresji
    * Primaloft Eco: oceniany w swoich właściwościach jak Sport, z tą różnicą, że do jego produkcji użyto w 50% poliestru odtworzonego.

Uznaje się, że kurtki o gramaturze 60 g/m2 są w zupełności wystarczające do izolacji ciała w warunkach znikomej aktywności, natomiast odzież o gramaturze 40 g/m2 używana jest w warunkach dużego wysiłku fizycznego.

Z pewnością zaletą puchu naturalnego (gęsiego) jest jednak niższa waga i większa kompresja niż włókien Primaloft.

Za włóknami Primalfot przemawia jego większa uniwersalności w warunkach zawilgocenia oraz mniejsza objętość po założeniu. Primaloft wykazuje też lepsze właściwości wiatroodporne.

Źródło:
blog.sherpa.pl


ZOBACZ PRODUKTY