Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Trening w domu? Wypróbuj hantle!

Hantle, nazywane także sztangielkami należą do najpopularniejszych przyrządów służących do treningu kulturystycznego i siłowego. Przy odpowiednio dobranym zestawie obciążeń i ćwiczeń, możemy wzmocnić wiele różnych partii mięśni. Zestaw obciążeń powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb, stopnia wytrenowania a także umożliwiać płynne wykonywanie ruchów podczas treningu. Wybór hantli w sklepach jest bardzo duży, więc bez problemu znajdziemy takie, które zmieszczą się zarówno w małym pokoju, jak i profesjonalnej siłowni. Jakie więc hantle wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu? W poniższym poradniku znajdziesz kilka istotnych informacji, które pomogą podjąć Ci tę decyzję.

Hantle

Rodzaje hantli

Hantle bitumiczne
Ich wnętrze wypełnione może być masą piaskową, betonem lub kruszywem. Są to surowce tańsze niż żeliwo, co przekłada się na cenę takich hantli. To właśnie niska cena jest ich główną zaletą. Talerze o dużym ciężarze mogą mieć spore rozmiary, a co za tym idzie – ćwiczenia z nimi mogą być mniej komfortowe a manewrowanie na małej przestrzeni trudniejsze.

Hantle żeliwne
Ich najważniejszą zaletą jest bardzo duża odporność na uszkodzenia mechaniczne. Przy tym samym ciężarze, hantle żeliwne będą miały mniejsze rozmiary talerzy niż hantle bitumiczne. Jeśli ogranicza nas niewielka przestrzeń pokoju, warto wziąć pod uwagę również fakt, że zajmują mniej miejsca podczas przechowywania i są łatwiejsze w manewrowaniu. Hantle żeliwne mogą posiadać ostrzejsze ranty, więc trzeba bardziej uważać na zarysowanie podłogi. Nie należą do najtańszych, ale dzięki trwałości mogą być wykorzystywane przez wiele lat.

Hantle gumowane
Mogą być pokryte gumą w całości lub tylko w niektórych miejscach. Są wygodne w użyciu, antypoślizgowe oraz dość miękkie, przez co bezpieczne dla podłogi.

Hantle winylowe
Hantle mogą być pokryte warstwą winylu. Ich wypełnienie najczęściej jest bitumiczne. Hantle winylowe posiadają zaokrąglenia na końcach i żłobienia zapobiegające turlaniu się sprzętu. Warstwa winylowa zapobiega ślizganiu się dłoni oraz daje większy komfort podczas ćwiczeń. Waga najczęściej mieści się w przedziale od 1,5-5 kg.

Hantle neoprenowe
Powłoka neoprenowa jest przyjemna w dotyku, nie jest zimna a dłoń na takich hantlach nie ślizga się. Zazwyczaj wypełnione są masą żeliwną i ważą od 0,5-5 kg.

Hantle stałe czy regulowane?

Hantle podzielić można także ze względu na możliwość regulacji. Wyróżniamy:

Hantle stałe – nie można regulować ich ciężaru, mają stałą, określoną wagę, najczęściej w przedziale od 0,5-10 kg. Chętnie wybierane są przez kobiety. Jednak jest to rozwiązanie droższe, ponieważ gdy nadejdzie pora, by przejść na wyższy poziom ćwiczeń, trzeba zakupić nowy zestaw hantli.

Hantle regulowane – ich ciężar można regulować poprzez dokładanie lub zdejmowanie obciążeń, co pozwala wykonywać trening różnych części ciała. Obciążenie należy zwiększać stopniowo, by nie narazić się na kontuzję. Hantle regulowane są bardzo funkcjonalne, ponieważ w miarę rozwoju formy, wystarczy dokupić i dokładać kolejne obciążenia. To również najlepsze rozwiązanie, gdy z tego samego sprzętu korzysta także inna osoba. Łatwiej je przechowywać na niedużej przestrzeni, gdyż zajmują mniej miejsca niż hantle stałe.

Gryf do hantli

Jeśli postanowiliśmy zainwestować w hantle regulowane, należy dokupić także odpowiedni, wykonany z solidnego żeliwa gryf, czyli pręt na którym mocowane są talerze. Średnica gryfu powinna być dopasowana do wielkości dłoni. Tylko przy odpowiednim rozmiarze gryfu, chwyt dłoni będzie pewny, co wpływa na bezpieczeństwo i komfort treningu. Za najbezpieczniejsze uchodzą gryfy z systemem śrubowym. Zakładanie obciążenia trwa wtedy dłużej ale nie ma ryzyka, że może się ono zsunąć. Gryfy gładkie posiadają specjalne zaciski umożliwiające szybką zmianę talerzy.

Hantle na Ceneria.pl

Na stronie outdoorowej przeglądarki Ceneria.pl znajdziesz szeroki asortyment różnego rodzaju hantli. Bez problemu dobierzesz tu sprzęt dopasowany do Twoich potrzeb i możliwości finansowych. Możesz wybierać spośród produktów takich renomowanych marek jak m.in.: HMS, Avento, XYLO, Reebok, Meteor, Allright, Spokey czy Hop Sport.
 

tekst: zespół Ceneria.pl
foto: photogenica.plZOBACZ PRODUKTY