Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Turcja pełna magnetycznego piękna i ciekawych atrakcji

 Niezapomniane piękno plaż
 Turcja ma dostęp do morza Śródziemnego, Egejskiego, Czarnego i Marmara, dzięki czemu obfituje w plaże i nadmorskie kurorty. Najpopularniejsze są miejscowości położone na Riwierze Tureckiej. Większość plaż ciągnie się kilometrami, a do najpiękniejszych zaliczane są te położone w okolicach Belek, Side czy Alanyi, w tym słynna plaża Kleopatry. Na uwagę zasługują także plaże w Kemer, które choć piaszczysto-żwirowe i z dodatkiem kamieni, to jednak oferują wyjątkowo urokliwe widoki. Plaże w Turcji są dobrze utrzymane i przygotowane dla turystów, w większości są też ogólnodostępne.
 
Bogata spuścizna historyczna
Na terenie Turcji znajduje się cała masa znanych zabytków, przy czym wiele z nich pamięta czasy starożytne. Opisanie ich wszystkich to materiał na dość grubą książkę, ale w skrócie można polecić przynajmniej te najważniejsze. To z pewnością miejscowości, gdzie znajduje się największe nagromadzenie zabytków, jak Efez, Ankara, Izmir oraz Stambuł. Decydując się na wczasy w rodzaju Turcja last minute można mieć pewność, że znajdziemy tu ślady starożytnych Rzymian i Greków, obiekty chrześcijańskie i muzułmańskie, zabytki sakralne, dawne wojenne fortyfikacje, amfiteatry i wiele, wiele innych pozycji historycznych.
 
Ciekawostki, których nie zobaczycie nigdzie indziej
Turcja słynie z miejsc, które są unikalne na skalę światową. Jednym z nich jest Pammukale, nazywane też Bawełnianym Zamkiem. To wapienne tarasy, które powstały pod wpływem wody wypływającej z gorących źródeł podziemnych. Woda, ochłodzona na powierzchni ziemi, wytrąca węglan wapnia i stąd biały kolor osadu. Niesamowite walory wizualne to nie jedyna zaleta tego miejsca. Woda gromadząca się w nieckach i spadająca ze skał ma silne właściwości lecznicze, podobnie jak znajdujący się nieopodal Basen Kleopatry z zatopionymi, starożytnymi kolumnami. Całość terenu objęta została ochroną parku narodowego i wpisana na listę UNESCO.
 
Planując wakacje w Turcji warto też zarezerwować czas na wycieczkę do Kapadocji, bowiem nigdzie indziej nie zobaczycie takich formacji skalnych. To wulkaniczne formy tufowe w kształcie wysokich kominów lub grzybów. Wydrążone w nich domostwa i ten magiczny krajobraz księżycowy, sprawiły, że Kapadocję odwiedzają setki tysięcy turystów. Bardzo popularne są tutejsze wieczory tureckie oraz loty balonem.
 
Kolejną ciekawostka jest wspomniany wcześniej Daylan. Jest celem wielu wycieczek, ponieważ plaża Iztuzu nie jest tu jedyną atrakcją. Dociera się na nią małymi łódkami, pływającymi deltą rzeki Daylan, po drodze podziwiając imponujące, wykute w skale grobowce likijskie. Ponadto jest to jedno z niewielu miejsca na świecie, na którym żyją i rozmnażają się żółwie Caretta. Okolice Daylan słyną też z kąpieli błotnych mających zbawienny wpływ na wiele chorób. Całość uważana jest za najbardziej zielone miejsce w Turcji, dlatego objęte zostało ochroną parku krajobrazowego.

 
 
Magnetyczny Stambuł
Stambuł podzielony cieśniną Bosfor na część leżącą w Azji i część należącą do Europy to miejsce, na które warto przeznaczyć chociaż dwa dni. Można wybrać się na wczasy w stylu Turcja last minute i zdecydować się dodatkowo na wycieczkę fakultatywną właśnie do Stambułu. Z pewnością nie dopadnie was tam nuda. Najważniejsze miejsca do obejrzenia to Błękitny Meczet, bazylika Hagia Sophia, Zatopiony Pałac, pałac sułtański Topkapi, Wieża Leandra, Wieża Galata, i Pałac Dolmabahçe. Szczególnie warte polecenia są rejsy statkiem po Bosforze, bowiem Stambuł z tej właśnie perspektywy wygląda wręcz bajecznie.
 
Turcja dla aktywnych
Wybierając się na wczasy w Turcji można wylegiwać się na plaży, ale można też odpoczywać w sposób aktywny. Dla osób pragnących większej dawki adrenaliny ogromną atrakcją będzie na pewno turecki rafting po górskiej, rwącej rzece na terenie Kanionu Köprülü. Spływ pontonami w tym miejscu dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń.
 
Turcja to także sporo kultowych miejsc dla osób uprawiających kitesurfing lub windsurfing. Z pomyślnych wiatrów i odpowiedniej pogody dla tego sportu słynie m.in. Çeşme, Alacati, Ilica.
 
 Dopełnienie tej różnorodności w zakresie atrakcji, stanowi znakomita kuchnia turecka, ciekawa kultura, muzyka, życzliwe nastawienie do turystów i dobrze rozwinięta infrastruktura. Wybór hoteli w Turcji jest tak duży, że każdy znajdzie ofertę dopasowaną do siebie. Jedno jest pewne, to kraj, który potrafi zauroczyć
 
__
 
Artykuł opracowany we współpracy z Biurem Podróży Exim Tours organizującym m.in. wczasy w Turcji.