Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

VIII edycja Festiwalu Górskiego Wondół Challenge

Pierwszy weekend marca to tradycyjnie już Festiwal Górski Wondół Challenge, festiwal, który dzięki swojej niepowtarzalnej atmosferze i programowi co roku przyciąga wielu miłośników gór i aktywnego wypoczynku.
Reklama

Ósma już edycja festiwalu, trzymając się dobrej tradycji, zapowiada się bardzo atrakcyjnie, nie zabraknie filmów, warsztatów, szkoleń oraz ciekawych prelekcji.

W tym roku nie tylko fani himalaizmu żyją Narodową Zimową Wyprawą na K2, dlatego nie zabraknie tego akcentu również na festiwalu, zaprezentowane zostaną filmy o minionych dokonaniach polskich lodowych wojowników na tej górze: film o pierwszej wyprawie z 1987/1988, której kierownikiem był Andrzej Zawada oraz tej z 2002/2003 pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego. Także na temat K2 oraz wypowie się w swojej prelekcji szef Polskiego Himalaizmu Zimowego 2016-2020 im. Artura Hajzera - Janusz Majer oraz Zbigniew Terlikowski uczestnik wyprawy z 2002/2003. W trakcie spotaknia z Krzysztofem Kwiatkowskim, na temat robienia filmów sportowych i z drona, pokazany zostanie też m.in. film o przygotowaniach Adama Bieleckiego do aktualnej wyprawy. Zaprezentowane zostaną również najnowsze filmy z Banff Mountain Film Festival oraz wielokrotnie nagradzany film Wojtka Kozakiewicza "Mama" - o najbardziej utytułowanej polskiej wspinaczce Kindze Ociepce-Grzegulskiej.
Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach. O tym jak przygotować się na samodzielny trekking i zorganizować zimowy biwak opowie znany z Wielkiego Szlaku Himalajskiego - Bartosz Malinowski. Zainteresowani nowinkami technicznymi będą mogli dowiedzieć się więcej na temat splitbord'u, podczas spotkania z Tomaszem Muchą. Nie zabraknie też terenowych warsztatów lawinowych prowadzonych przez Sebastiana Fijaka. Jak zwykle obecni będą ratownicy z Beskidzkiej Grupy GOPR, którzy przeszkolą z zakresu udzielania pierwszej pomocy, we współpracy z PZU.

Największą atrakcją będą jednak wystąpienia gości, oprócz wspomnianego Janusza Majera i Zbigniewa Terlikowskiego publiczność będzie mogła zobaczyć: Angelikę Chrapkiewicz-Gądek- kobietę pełną pasji i pozytywnej energii, która pomimo choroby nie rezygnuje ze swoich pasji i gór wysokich, Piotra Hercoga - ultramaratończyka, najbardziej utytułowanego polskiego biegacza górskiego, który wbiegł m.in. spod bazy wypadowej na Mount Everest (5364 m) do Namche Bazar (3446 m), zespół Silesia Winter Swimming -  uczestników pionierskiej wyprawy na Arktykę oraz  Bogusława Hynka – fotografika i reportera, który samotnie, w trzydzieści trzy dni pokonał Wysokogórski Szlak Pirenejów. Jednak największymi gwiazdami będą Aleksander Doba - podróżnik, kajakarz i zdobywca, o którego wyczynach usłyszał cały świat oraz Simone Moro - włoski wspinacz i  himalaista, pierwszy zimowy zdobywca Sziszapangmy, Makalu, Gaszerbrum II oraz Nanga Parbat.

Jak co roku, przy okazji festiwalu, organizowany będzie RMD Winter Run, który będzie jednocześnie otwarciem sezonu Montrail Ligi Biegów Górskich 2018. Tradycyjnie też nie zabraknie festiwalowego kiermaszu, wystaw fotografi orlaz przedszkola dla najmłodszych. Całe rodziny będą mogły też korzystać z okazji by w okazyjnej cenie wykupić widowiskowy lot śmigłowcowcem.
Szczegółowy program i więcej informacji na stronie
: www.wondol-challenge.pl