Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Wybieramy dobry plecak skiturowy. Poradnik

Planując wycieczkę skiturową, najpierw zaopatrujemy się w butynartyfoki i parę innych sprzętów, ale plecak, choć może nie jest w pierwszej trójce, jest również bardzo potrzebny. Plecak na wycieczkę skiturową powinien być jak najbardziej komfortowy w użytkowaniu a do tego funkcjonalny. Przede wszystkim należy zastanowić się, w jakich warunkach będzie używany, jaką aktywność skiturową lubimy najbardziej i jaka wielkość będzie dla nas optymalna.
Poniższy poradnik podpowie Ci jaki plecak na narty wybrać.

Pojemność plecaka skiturowego

Wybór pojemności plecaka zależy do rodzaju wypraw skiturowych, jakie preferujemy, jednak najlepiej zrobić wszystko, by był on jak najlżejszy. Każdy dodatkowy gram, po wielu kilometrach trasy jest dodatkowym, coraz bardziej odczuwalnym obciążeniem. Na kilkugodzinnych wyprawach w niezbyt trudnym terenie, gdzie nie potrzebujemy dodatkowego sprzętu a także przy szybkich, kondycyjnych podejściach i zjazdach, dobrze sprawdzą się plecaki skiturowe niezbyt duże i lekkie. Wyprawy dłuższe, wielodniowe, czy połączone ze wspinaczką i sprzętem do niej potrzebnym, wymagają plecaków dużych, nawet ok. 45 L. Najbardziej uniwersalne są plecaki ok. 35 L. Choć na krótszych eskapadach nie wypełnimy całego plecaka i może w nim zostać jeszcze sporo wolnego miejsca, to przy wysoce rozwiniętych umiejętnościach pakowania mogą sprawdzić się nawet przy nieco dłuższych wyprawach.

Mocowanie nart do plecaka skiturowego

Cechą charakterystyczną plecaka skiturowego jest możliwość przypięcia do niego nart, za pomocą specjalnych pasków kompresyjnych lub uchwytów, w które wsuwa się narty. Istnieją różne metody mocowania: narty mogą być przytroczone razem, umocowane po bokach, każda stojąca oddzielnie lub spięte w górnej części specjalną taśmą i tworzące konstrukcję na kształt litery A. Sposobów jest kilka ale najważniejsze jest, by przenoszenie nart podczas wyprawy skiturowej było bezpieczne a narty nie wysuwały się z troków. Ważna jest także wygoda ich transportowania oraz szybkość zdejmowania lub przypinania do plecaka. Niektóre systemy mocowań pozwalają na podpięcie lub uwolnienie nart z troków bez zdejmowania plecaka. Dużym udogodnieniem będzie model z możliwością dostania się do wnętrza plecaka od strony tylnego panelu, bez zdejmowania całego osprzętu.

System nośny w plecaku skiturowym

Dobry system nośny to podstawa w każdym plecaku. Także w plecaku skiturowym, który powinien być bardzo wygodny w użytkowaniu. Jego ciężar powinien spoczywać na biodrach a sam plecak dostosowywać się do ruchu narciarza. Dzięki odpowiedniej konstrukcji powinien być stabilny i nie powinien przesuwać się na plecach podczas jazdy czy podchodzenia.
Regulowane pasy nośne i piersiowe pozwalają dopasować plecak skiturowy do naszej budowy. W sprzedaży są także plecaki skiturowe damskie, przystosowane do kobiecej anatomii.
Przy wzmożonym wysiłku fizycznym, jakim jest podchodzenie na skiturach przyda się dobry system wentylacyjny.

Materiał

Plecak skiturowy powinien być wykonany z materiału lekkiego, wodoodpornego oraz wytrzymałego. Jeśli jazda poza wyznaczonymi trasami, z możliwymi skałami, drzewami i wystającymi gałęziami podoba nam się najbardziej, zwróćmy uwagę, by materiał plecaka był bardzo odporny na przypadkowe otarcia czy zahaczenia.

Kieszenie w plecaku skiturowym

Wiadomo, że podczas intensywnego skituringu trzeba pić i przegryzać co jakiś czas coś dla uzupełnienia kalorii. Niektóre modele plecaków posiadają zintegrowane bukłaki lub mają przystosowaną do nich budowę. Dodatkowa osłona rurki albo bukłaka sprawi, że napój nie będzie lodowaty. Ponadto, zawsze warto mieć ze sobą choćby nieduży termos z ciepłym napojem. Wygodnym i praktycznym rozwiązaniem są nieduże kieszonki w pasie biodrowym. Można w nich przechowywać drobne przekąski i sięgać po nie, gdy zajdzie taka potrzeba, bez zdejmowania plecaka.

System ABS

W asortymencie sklepów wiele jest modeli plecaków skiturowych posiadających system ABS. W niebezpiecznej sytuacji, gdy schodzi lawina, narciarz za pomocą uchwytu uruchamia pompowanie gazem poduszek powietrznych. Ich zadaniem jest utrzymanie go na powierzchni lawiny, co zwiększa szanse na przeżycie.

Lawinowe ABC

Skiturowcy lubiący dziką przyrodę i adrenalinę, jeżdżący poza wyznaczonymi trasami, powinni być zaopatrzeni w lawinowe ABC czyli łopatę, sondę i detektor lawinowy. Plecaki często mają specjalną, zewnętrzną kieszeń na ten sprzęt, który powinien być łatwo dostępny. W krytycznej sytuacji, gdy liczy się każda sekunda najważniejszy jest sprzęt i oczywiście umiejętność jego używania.

Plecaki skitourowe na Ceneria.pl

W poszukiwaniu odpowiedniego plecaka pomoże Ci porównywarka cen Ceneria.pl. Plecaki skiturowe renomowanych marek z rozmaitych sklepów znajdziesz w jednym miejscu. Różne modele, kolory i ceny – szybko znajdziesz tu plecak odpowiadający Twoim potrzebom.

Tekst: zespół Ceneria.pl

foto: Marmot/Christian WeiermannZOBACZ PRODUKTY