Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Wybieramy raczki. Poradnik

Miłośnicy zimowych aktywności na pewno spotkali się już z tą nazwą. Pierwsze skojarzenie może być związane z solidnymi rakami znanymi z górskich wypraw. Choć zadaniem zarówno raków, jak i raczków jest zapewnienie przyczepności i stabilności na śliskiej powierzchni, są to jednak sprzęty innego rodzaju, różniące się konstrukcją i przede wszystkim zastosowaniem. W niniejszym poradniku dowiesz się do czego służą i jak wybrać optymalnie raczki turystyczne do swoich potrzeb. 

Do czego służą raczki?

Raczki turystyczne przeznaczone są na trasy raczej łatwe, bez stromych podejść i niebezpiecznych przepaści. Doskonale spiszą się na łagodnie nachylonych pagórkach ale sprawdzą się także na spacerach w miejskich parkach. Raków używa się w terenie trudniejszym, stromym, do ekstremalnie wymagającego włącznie. Właśnie z powodu tych różnic, tak ważne jest określenie rodzaju aktywności, podczas uprawiania której, tego typu sprzęt będzie nam potrzebny. Nie warto ponosić dodatkowych kosztów i kupować profesjonalnych raków, jeśli nie mamy w planie ambitnych i trudnych podejść, a tylko spacerki szlakami w niższych partiach gór.
Jeśli chcesz więc czuć się bezpiecznie na zlodzonej powierzchni, czy to w niskich górach czy na chodnikach, które pokryła „szklanka”, rozważ zakup raczków. Dzięki stalowym zębom, wbijają się one w zlodzone podłoże lub zmrożony śnieg, poprawiając naszą przyczepność i stabilność a także zapewniając pewniejszy chód lub bieg.

Komu przydadzą się raczki?

Raczki turystyczne nie zajmują dużo miejsca a mogą zapewnić większy komfort podczas chodzenia i bezpieczeństwo na niezbyt trudnym szlaku w górach, leśnych duktach czy chodnikach. Na pewno nie zapomną włożyć ich do plecaka osoby aktywne a do tego przezorne, chcące bezpiecznie pokonać trasę, na której może wystąpić oblodzenie lub zmarznięty śnieg. W górach zdarza się to nie tylko zimą. Raczki doceniają także biegacze. Przy swojej niewielkiej wadze nie stanowią dużego dodatkowego obciążenia i można je nałożyć na buty biegowe. Pozwalają pokonywać kolejne kilometry bez ryzyka utraty równowagi na śliskiej powierzchni.

Rodzaje raczków

W asortymencie sklepów najczęściej do wyboru mamy dwa typy raczków turystycznych, posiadające odmienną konstrukcję.
Jedne są z wyglądu podobne do raków koszykowych ale jest to ich wersja uboższa i przeznaczona na inne okoliczności przyrody. Mają mniejszą ilość zębów, wahającą się w zależności od modelu, między 4-6 szt. Umieszczone są one w środkowej części podeszwy. Paski z kolei są krótsze. Tego typu modele przeznaczone są na niezbyt trudne szlaki o niedużym nachyleniu. Z powodu braku przednich zębów, nie nadają się na strome podejścia. Przykładem tego typu raczków są raczki turystyczne Climbing Technology Mini Crampon 6P

Drugą opcją są raczki naciągane na buty. Ich konstrukcja opiera się na dwóch metalowych nakładkach z zębami umiejscowionych w przedniej i tylnej części podeszwy buta. Nakładki połączone są systemem łańcuszków, przymocowanych do gumowej obejmy. Zakłada się je szybko, łatwo i pasują do każdych butów. Dzięki rozmieszczeniu niedużych zębów pod większą częścią podeszwy, przyczepność raczków jest całkiem dobra. Nadają się na prostsze, zimowe szlaki, bez bardzo stromych podejść. Przykładem tego typu produktu są raczki turystyczne Grivel Ran

Raczki są lekkie!

Niska waga jest jedną z zalet raczków. Dodając do tego ich poręczność i niewielkie rozmiary, zyskujemy sprzęt, zapewniający nam bezpieczeństwo na śliskich, niezbyt trudnych trasach, który bez problemu zmieści się do plecaka. Jeśli planujemy zimowe spacery w górach, warto zawsze mieć je, nawet jeśli nie na butach, to pod ręką, by móc je szybko założyć, gdy zmienią się warunki na szlaku.

Jakie buty pasują do raczków?

Dużym atutem raczków turystycznych jest szybki i nieskomplikowany sposób ich zakładania oraz fakt, że pasują do różnych butów. Mogą to być zarówno buty trekkingowe, sportowe, biegowe jak i miejskie. Kluczowym jest wybór odpowiedniego rozmiaru, pasującego do butów. Dla porównania, raki automatyczne i półautomatyczne wymagają specjalnych butów ze sztywną podeszwą i wcięciem do mocowania raków.

Raczki turystyczne na Ceneria.pl

Wśród raczków turystycznych prezentowanych na Ceneria.pl znajdziesz raczki turystyczne takich renomowanych marek jak: Salewa, Climbing Technology, Camp, Grivel, Nortec, Stubai czy Rapeks.

 

Tekst: zespół Ceneria.pl 

foto: Pgotogenica.pl, ClimbingTechnology, GrivelZOBACZ PRODUKTY