Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Wycieczki górskie - Góry Świętokrzyskie na wędrówki i na rower

Góry Świętokrzyskie należą do najstarszych gór nie tylko w Polsce ale także w Europie.

Zachęcamy do ich odwiedzenia złaszcza jesienią, gdy przybierają najpiękniejsze barwy i można przekonać się jaka piękna jest złota polska jesień. Góry te znajdują się na Wyżynie Kieleckiej, a ich najwyższym szczytem jest Łysica ( 614 m n.p.m.). Centralną część Gór Świętokrzyskich zajmuje założony w 1950 roku Świętokrzyski Park Narodowy.


Choć nie są najwyższe i czasami pomijane podczas wybierania kierunku podróży, warto tam zajrzeć by poznać trasy w Górach Świętokrzyskich. Znajduje się tam wiele atrakcji turystycznych, malowniczych tras oraz szlaków pieszych oraz rowerowych. Miło spędzą tam czas rodziny z dziećmi, seniorzy ale i bardziej ambitni piechurzy czy rowerzyści na pewno znajdą coś dla siebie. Jeśli masz wolny weekend lub kilka dni i szukasz inspiracji – pomożemy Ci odkryć w tym artykule najpiękniejsze szlaki w Górach Świętokrzyskich. Zapakuj swój plecak turystyczny w najpotrzebniejszy sprzęt i ruszaj ku przygodzie w najstarszych górach w Polsce!

Góry Świętokrzyskie trasy

Do najbardziej popularnych pieszych szlaków turystycznych Gór Świętokrzyskich należą te prowadzące na Święty Krzyż, do Świętej Katarzyny, na Łysicę czy na Górę Chełmową. Te niezwykle popularne szlaki w Górach Świętokrzyskich są stosunkowo łatwe ale jednocześnie niezykle urokliwe. Zwłaszcza jesienią warto powędrować szlakami Gór Świętokrzyskich. Zachecając do odwiedzenia tych miejsc, nie sposób nie wspomnieć o legendach towarzyszących Łysej Górze. To tutaj przylatywały na miotłach czarownice, gdzie odprawiały swoje czary, tutaj szukano kwiatu paproci a w leśnych ostępach ukrywali się rozbójnicy...

Góry Świętokrzyskie szlaki

Szlaki turystyczne w Górach Świętokrzyskich nie należą do trudnych. Nie musisz posiadać specjalistycznego sprzętu. Zawsze jednak warto posiadać wygodne buty: czy to buty trekkingowe czy buty podejściowe, które zapewnią komfort oraz bezpieczeństwo poruszania się po nierównym podłożu. Jakie szlaki i miejsca w Górach Świętokrzyskich polecamy? Lista naszych ulubionych znajduje się poniżej:

Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego

Nazywany jest „najkrótszym z najdłuższych” z polskich, górskich szlaków. Jednocześnie należy do najpiękniejszych szlaków w Górach Świętokrzyskich. Jego początek zaczyna się we wsi Gołoszyce, kończy natomiast ok. 105 km dalej, we wsi Kuźniaki. Pokonanie tej odległości może zająć od 3-5 dni, w zależności od tempa. Obejmuje pięć niewysokich pasm, najwyższe z nich to Łysogóry z Łysą Górą i klasztorem oraz Łysicą – najwyższym szczytem. Ciągną się przez najbardziej malownicze tereny Gór Świętokrzyskich, wzgórza, lasy, okoliczne wsie, mijane są zabytki i miejscowe atrakcje.

Łysica najwyższy szczyt Gór Świętorzyskich

Choć ma zaledwie 613 m n.p.m., jest najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich. Można tam wejść szlakami prowadzącymi ze Świętej Katarzyny lub z Kakonina. Łysica porośnięta jest lasem mieszanym, głównie bukami i jodłami. W szczytowych partiach znajdują się gołoborza czyli porozrzucane na dużym obszarze głazy i kamienie. Choć dla dorosłych trasa przez nie wiodąca nie będzie raczej trudna do pokonania, dla mniejszych dzieci może być wyzwaniem, dlatego trzeba je asekurować. Atrakcyjne zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych będą legendy związane z tym miejscem. Można napić się wody z cudownego źródełka, a młodszym opowiedzieć o sabatach czarownic, diabłach, zbójach oraz o tym w jaki sposób powstały gołoborza. Na Łysicę prowadzi czerwony szlak.

 

Klasztor na Świętym Krzyżu

Klasztor założony przez benedyktynów najpewniej za czasów Bolesława Krzywoustego. Obecnie zajmowany jest przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, ale w swojej bogatej i często mrocznej historii był również więzieniem i obozem dla jeńców. Położony jest na Świętym Krzyżu czyli Łysej Górze. Znajdują się w nim cenne relikwie krzyża Jezusa czyli Drzewa Krzyża Świętego. Stąd właśnie pochodzi nazwa Gór Świętokrzyskich. Wielbiciele historii obejrzą tu m.in. kryptę z mumią księcia Jeremiego Wiśniowieckiego.

Jaskinia Raj

Przez wielu uważana za najładniejszą jaskinię w Polsce. Można w niej podziwiać piękne, różnorodne nacieki wapienne: stalaktyty, stalagmity, perły jaskiniowe, kolumny, draperie i wiele innych form krasowych, które zaczęły się tworzyć ok. 360 mln lat temu. Otwarta do zwiedzania została dopiero w latach 70-tych, udostępniona trasa turystyczna wynosi 180 m. Według badań ok. 40 tysięcy lat temu była zamieszkana przez neandertalczyków. To właśnie im poświęcone jest Centrum Neandertalczyka, które szczególnie może spodobać się dzieciom, a w niektórych obudzić zainteresowanie historią i geologią. Należy pamiętać o odpowiednim ubiorze, ponieważ temperatura w jaskini wynosi ok. 9 stopni.

Zamek Krzyżtopór

Te ruiny powinni zobaczyć wszyscy miłośnicy zamków, nie tylko najmłodsi. Przed wybudowaniem Wersalu zamek ten należał do największych w Europie. Atrakcyjny kształt i zarys murów najlepiej widać z lotu ptaka, ale pokonywanie kolejnych korytarzy czy komnat, niegdyś zamieszkałych i na pewno bogato zdobionych, również działa na wyobraźnię. Podobnie jak legendy o duchach czy tajemniczym tunelu. Podczas zwiedzania do wyboru jest kilka tras tematycznych, również krótszych.

Góry Świętokrzyskie szlaki dla dzieci

Święty Krzyż, Święta Katarzyna, Łysica czy Góra Chełmowa pełne są legend o rozbójnikach, czarownicach czy poszukiwaniach kwiatu paproci. Warto połączyć te opowieści ze zwiedzaniem i pokazywaniem dzieciom naturalnego piękna Gór Świętokrzyskich. Na pewno zapamiętają wszystkie ciekawostki, a pokonywanie tras i odnajdywanie kolejnych magicznych miejsc sprawi im dużą przyjemność. Oprócz łatwiejszych pieszych szlaków turystycznych, wiodących przez Góry Świętokrzyskie, dzieciom dedykowane są także inne atrakcje, m.in.:

Ciuchcia Expres Ponidzie

Jest to kolejka wąskotorowa z zabytkowym parowozem pokonuje 29 km trasę z malowniczymi widokami.

Bałtów i okolice

Kompleks turystyczno-rozrywkowy w Bałtowie to raj dla dzieciaków. Parki rozrywki lubi większość dzieci, ale mogą dowiedzieć się tutaj także czegoś więcej o dinozaurach czy obejrzeć Prehistoryczne Oceanarium.

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach

Najstarsze muzeum zabawek posiadające w swoich zbiorach kilka tysięcy eksponatów z całego świata. Interesujące zarówno dla młodszych jak i tych nieco starszych dzieci, które zabawkami bawiły się 20-30 lat temu;)

Góry Świętokrzyskie - trasy rowerowe

Trasy rowerowe w Górach Świętokrzyskich są bardzo dobrze przygotowane do ruchu turystycznego i jest ich kilkaset, o zróżnicowanych długościach i różnym stopniu trudności. Miłośnicy dwóch kółek znajdą tu wiele malowniczych tras rowerowych, wiodących przez Świętokrzyski Park Narodowy i inne obszary, planowana jest także budowa kolejnych. Znajdziemy tu trasy bardzo łatwe (np. do Parku Baranowskiego czy wokół Kielc), trudne, bardzo trudne (np. na Łysicę) lub długie, wielokilometrowe trasy, przeznaczone dla bardziej zaawansowanych rowerzystów. Infrastruktura rowerowa jest dobrze rozwinięta, można przyjechać z własnym rowerem lub wypożyczyć go na miejscu.

 

Jedną z atrakcji jest Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo - to najdłuższa trasa rowerowa w Polsce. Wiedzie przez obszar pięciu województw, z czego w województwie świętokrzyskim jest to 210 km z 2000 km łącznej długości. To trasa łagodna, łatwa technicznie, dlatego doskonale nadaje się dla rodzin z dziećmi, mniej sprawnych rowerzystów ale również długodystansowców. By korzystać z uroków tego szlaku nie potrzeba specjalistycznego sprzętu rowerowego, wystarczy wygodny rower crossowy. Lubiący nieco więcej adrenaliny mogą zjechać z głównej trasy i trafić na tereny o bardziej górzystym charakterze. Szlak rowerowy Green Velo wiedzie przez najcenniejsze partie Gór Świętokrzyskich, mija zabytki, ciekawe miejsca i ruiny, można więc połączyć jazdę na rowerze ze zwiedzaniem okolicy.

Trasy turystyczne Góry Świętokrzyskie - naprawdę warto!

Góry Świętokrzyskie należą do najstarszych gór nie tylko w Polsce, ale także w Europie – chociażby dlatego warto je odwiedzić. Nie są najwyższe, ale niezwykle urokliwe, dlatego warto tam zajrzeć by przemierzyć szlaki turystyczne w Górach Świętokrzyskich oraz poznać najciekawsze zbytki i atrakcje turystyczne tego regionu. Polecamy ten region rodzinom z dziećmi, seniorom ale i ambitnymi piechurom czy rowerzystom.

tekst: zespół Ceneria.pl

 

Sprawdź również propozycje wycieczek po BeskidachZOBACZ PRODUKTY