Spokojnie spływają tu słoneczne potoki Lasu Turyńskiego – okalając średniowieczne szachulcowe miasteczko Schmalkalden z zachowanym oryginalnie zamkiem Wilhelmsburg.
W roku 1600 Schmalkalden ze swoimi 5.000 mieszkańców było po Kassel drugim co do wielkości miastem Hesji; po roku 1945 znalazło się w granicach NRD. Wzniesione około roku 1585 renesansowe mury warte są obejrzenia z bliska: Wilhelmsburg jest ciągle nieodkrytym skarbem wśród niemieckich zamków z okresu renesansu.
Wnętrza zbudowanego na planie kwadratu i otoczonego wspaniałą zabudową zewnętrzną zamku ozdobiono malowidłami ściennymi i sztukaterią. Sala „Olbrzymia-Riesensaal“ jest jedną z największych i najbardziej reprezentacyjnych szesnastowiecznych sal zamkowych w Niemczech. Także protestancki kościół zamkowy zaliczany jest do najstarszych i najpiękniejszych. Kościół, w którym chrzcielnicę, ambonę i organy umieszczono po raz pierwszy w jednej pionowej osi, stał się pierwowzorem dla późniejszych luterańskich świątyń.
Renesansowe organy są zaś jednymi z najstarszych działających organów drewnianych w Europie. W Muzeum Zamku Wilhelmsburg prezentowana jest między innymi wystawa stała pod tytułem „Związek szmalkaldzki – Początek rozłamu kościelnego w Europie“ oraz wystawa okolicznościowa „Luther jako instrument – Reformator zostaje Świętym“.
Schmalkalden w miniaturze – Muzeum Zamku Wilhelmsburg Copy Right: © Museum Schloss Wilhelmsburg
Zamek Wilhelmsburg i Muzeum
niemiecki: http://www.museumwilhelmsburg.de
niemiecki: http://www.thueringerschloesser.de/index.php?id=43
angielski: http://www.thueringerschloesser.de/en/general-information/wilhelmsburg-palace.html
Odkryć Schmalkalden
niemiecki: http://www.schmalkalden.com
angielski: https://www.visit-thuringia.com/travel-hotel-holiday-tour/schmalkalden-102467.html
Być turystą w Turyngii
niemiecki: https://www.thueringen-entdecken.de/
angielski: https://www.visit-thuringia.com/