Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Zanzibar - wyspa skarbów. Opowieści ze świata Suahili - w Rybniku - 16 stycznia 2018 r. o godz. 19.00.

Reklama

Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach zaprasza na PODRÓŻE W NIEZNANE w Żółtym Młynku. 16 stycznia (wtorek) 2018 r. o godz. 19.00 odbędzie się spotkanie z Beatą Lewandowską-Kaftan, autorką książki „Zanzibar - wyspa skarbów. Opowieści ze świata Suahili”. Wstęp wolny.


Klubokawiarnia Żółty Młynek
Rybnik ul. Św. Jana 2, tel. 501182276
www.facebook.com/zolty.mlynek.klubokawiarnia

Zapraszamy na pełne życia, barw i zapachów opowieści niesione monsunem i pokaz cudownych slajdów ze świata Suahili. Zapraszamy w podróż po zapachach i smakach, na spotkania z rybakami i żeglarzami, na podwodne pola alg, na połowy ośmiornic, na tradycyjne wesele i sekretny rytuał unyago, a także do domów zanzibarskich przyjaciół bohaterki spotkania.

Zanzibar przyciąga błękitnym niebem, słońcem i turkusowym oceanem. Jego białe, rajskie plaże pod palmami, luksusowe hotele i kluby nurkowe to przepis na wymarzony wypoczynek. Beata Lewandowska-Kaftan spędziła tu jednak dość czasu, by pokazać zupełnie inne oblicze wyspy. Poznała tajemnice kolebki kultury Suahili oraz jej niezwykłych mieszkańców. Odkryła Zanzibar autentyczny i do takiego świata zaprasza uczestników spotkania w Żółtym Młynku.

Podczas spotkaniu będzie można nabyć książki: „Zanzibar - wyspa skarbów...” oraz "Afryka jest kobietą" z osobistą dedykacją ich autorki.

Książka o Zanzibarze zaczyna się od zachwytu. Oczy chłoną intensywne kolory kobiecych kang łopoczących na wietrze. Po horyzont ciągną się niemożliwe odcienie błękitu, turkusu, szmaragdu. Nos chciwie podąża za smużkami nieznanych zapachów, a stopy, wreszcie wolne, nurzają się to w bieli, to w błękicie. I jeszcze boski smak mango rozgrzanego słońcem… Potem pojawia się zadziwienie. To tak, jak gdyby podróżować przez pół świata. Jednocześnie przez Afrykę, Indie, Arabię, daleką Azję, starą Persję. A przecież zaledwie krążysz po uliczkach starego, kamiennego Stone Town. Zaledwie wędrujesz białymi plażami wzdłuż rybackich wsi nad oceanem. Gdzie właściwie jesteś? Dobry los, ciekawość, przyjaciele - cokolwiek przywiodło cię na Zanzibar, trafiłeś do raju. Jak przed wiekami żeglarze i kupcy, których łodzie i statki docierały tu niesione monsunem. Wymieszały się smaki, zapachy, stroje, zwyczaje, wierzenia i języki. I powstał klejnot - kultura Suahili. Nie starczy życia, by ją poznać w pełni. Ale warto szukać, dotykać, oglądać, smakować. Odkrywać skarby Zanzibaru, serca świata Suahili.


Zanzibar - fot. Beata Lewandowska-Kaftan

Filmowy zwiatun tego co nas czeka podczas spotkania:
https://www.youtube.com/watch?v=KKvP9MeBOm0.

Dla tych, którzy chcieliby posłuchać naszego gościa, polecamy rozmowę Pawła Drozda na antenie radiowej Trójki: www.polskieradio.pl/9/5376/Artykul/1951675,Czarny-Lad-bez-tajemnic-Piekno-Zanzibaru-i-madrosc-kangi
a dla tych, którzy chcieliby już teraz zobaczyć i posłuchać Beaty Lewandowskiej-Kaftan, polecamy programy w TV: https://pytanienasniadanie.tvp.pl/34140365/zanzibar-wyspa-skarbow
i
http://tvn24bis.pl/pokaz-nam-swiat,151,m/wyprawa-na-zanzibar-miejsce-zachwycajace-i-zadziwiajace,783541.html.

Kangi - komunikacja bez słów.

Niczym flagi Zanzibaru łopoczą na wietrze rozpięte na sznurach przed prawie każdym domem. Bajecznie kolorowe i lekkie. Jak ślubne welony powiewają na głowach kobiet idących plażą. Miękkie i delikatne. Czułym kokonem otulają nowo narodzone dzieci. Godne i dumne. Całunem okrywają ciała zmarłych na ostatnią drogę. Pełne symboli i znaczeń. Są wiadomością, życzeniem, dobrą lub złą nowiną. KANGI. Suahilijski dom, strój, życie bez nich nie istnieje. Służą bogaczom i biedakom. Towarzyszą ludziom w chwilach ważnych, wyjątkowych i każdego dnia przy pracy, podczas snu. Na pozór nic wielkiego. Ot, prostokątny kawałek bawełny w kolorowe wzory. Skąd się wziął? Dlaczego mówią o nim „duma suahilijskich kobiet” i piszą wiersze? (...)

Jeśli kobieta chce przekazać innej kobiecie jakąś trudną do zakomunikowania wiadomość, robi to, używając mowy kang. Przechadza się przed jej domem albo wpada z wizytą ubrana w taki zestaw kang, których przesłania mówią to, co jej samej nie przeszłoby przez usta. I adresatka już wie.


Fascynująca opowieść Beaty Lewandowskiej-Kaftan. Cały tekst na stronie: www.wszystkoconajwazniejsze.pl/beata-lewandowska-kaftan-kangi-komunikacja-bez-slow.


Beata Lewandowska-Kaftan ze swoją książką o Zanzibarze - fot. z arch. Beata Lewandowska-Kaftan

Beata Lewandowska-Kaftan
- z wykształcenia geograf, z zawodu wydawca, z zamiłowania… kobieta w podróży. Przez ponad 30 lat pracowała dla szacownych oficyn polskich i międzynarodowych koncernów wydawniczych. 15 lat temu zakochała się w Afryce od pierwszego wejrzenia i wciąż tam wraca - jak do domu. Podróżowała po Kenii, Tanzanii i Zanzibarze, Ugandzie, Etiopii, Namibii, Botswanie, Zimbabwe, Mali i Burkina Faso. Zafascynowana Afryką, postanowiła o niej pisać. Sukces pierwszej książki „Afryka jest kobietą”, zachęcił ją do napisania następnej - o Zanzibarze, sercu niezwykłego świata Suahili.
Strona autorska:  https://web.facebook.com/beata.lewandowska.kaftan/.