Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  

SKARPETY SNOWBOARDOWE

Skarpety snowboardowe, choć na stoku raczej niewidoczne, mają wpływ na komfort podczas jazdy na desce, co do tego nie ma wątpliwości. Wydawałoby się, że zsuwająca się skarpetka to nic takiego, jednak po paru godzinach jazdy i nieustannego poprawiania jej, docenimy modele które leżą tak jak powinny. Właściwie dobrane skarpety, oprócz wygody, powinny zapewnić stopie ciepło oraz chronić ją przed urazami. W przypadku intensywnego uprawiania sportu, stopa może się także spocić, dlatego oddychalność i skuteczne odprowadzanie wilgoci na zewnątrz jest równie ważne. 
 
Z poniższego poradnika dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru modelu, by skarpety przeznaczone dla snowboardzistów były komfortowe w użytkowaniu oraz funkcjonalne. 

Który materiał wybrać?

Do najpopularniejszych materiałów, z których produkowane są skarpety snowboardowe należą: bawełna, wełna, tkaniny syntetyczne oraz specjalnie dobrane mieszanki włókien naturalnych i sztucznych. Niektóre marki stworzyły swoje własne technologie o unikatowych właściwościach. Te różniące się między sobą produkty posiadają odmienne właściwości ale wszystkie powinny zapewnić użytkownikowi jak największy komfort termiczny oraz odpowiednią wentylację stopy.  

Bawełna

Ma swoje wady i zalety. Jest przyjemna w dotyku, miękka i dobrze ogrzewająca stopę, dopóki jest sucha. Gdy podczas intensywnego wysiłku, stopa się spoci, wilgoć z bawełny jest słabo odprowadzana na zewnątrz, co może skutkować przemarznięciem i obtarciami. Skarpety snowboardowe wykonane z bawełny chłoną zapachy i należą do najtańszych.  

Wełna 

Wełniane skarpety snowboardowe bardzo dobrze sprawdzają się w niskich temperaturach. Magazynują ciepło, zapewniając wysoki komfort termiczny i jednocześnie skutecznie odprowadzają na zewnątrz nagromadzoną wilgoć. Nie chłoną zapachów.  

Wełna Merino

Wśród różnych rodzajów wełny, na szczególną uwagę zasługuje uzyskiwana z runa owiec Merynosów wełna Merino. Odkąd odkryto jej liczne atuty, bardzo często stosowana jest przy produkcji odzieży outdoorowej, również skarpet. Zapewnia doskonałą izolację termiczną, grzeje zimą a latem zapobiega przegrzaniu. Bardzo dobrze odprowadza pot, nie chłonie zapachów i posiada właściwości antybakteryjne. Ponadto, jest przyjemna w dotyku i nie powoduje reakcji alergicznych. Skarpety snowboardowe z wełny merino są wzmacniane dodatkiem innych włókien. 

Włókna syntetyczne

Sztuczne włókna takie jak: poliamid, nylon, czy poliester na stałe zagościły w przemyśle odzieżowym. W połączeniu z nowoczesnymi technologiami można z nich wyprodukować skarpety snowboardowe, które będą skutecznie izolowały od zimna i dobrze oddychały. Termoaktywne skarpety doskonale chronią stopy zarówno przed przemoczeniem, jak i wyziębieniem. Są elastyczne i dobrze się układają. Dodatek jonów srebra do włókien hamuje rozwój bakterii, dzięki czemu skarpety takie nie będą wydzielały nieprzyjemnego zapachu.

Mieszanki włókien

Umiejętne dobranie i połączenie włókien naturalnych oraz sztucznych zaowocowało powstaniem materiałów posiadających wiele zalet. Skarpety snowboardowe z nich wyprodukowane charakteryzują się dobrą oddychalnością, elastycznością i dobrymi właściwościami grzewczymi. Wełna zastosowana w strefach, które szybciej marzną, ogrzeje je, natomiast dodatek lycry, sprawi, że będą się lepiej dopasowywały do kształtu stopy.

 Jaką grubość skarpet snowboardowych wybrać?

Grubość skarpety powinno się dobierać do indywidualnych preferencji, rodzaju buta oraz pogody. Przy dużym wysiłku, stopa intensywniej się poci. Cieńsze skarpety wyprodukowane z oddychających tkanin bardzo dobrze poradzą sobie z nadmiarem wilgoci. Na bardzo zimne dni oraz dla osób, którym stopa szybko marznie, bardziej odpowiednie będą skarpety grubsze i cieplejsze. W kwestii dopasowania skarpety do buta, w przypadku własnych, dobrze leżących butów, prawdopodobnie lepsze będą skarpety niezbyt grube. Z kolei dobierając buty z wypożyczalni, które używane były przez różnych użytkowników, przez co mogą być niezbyt dobrze dopasowane do naszej stopy, lepiej ubrać grubsze skarpety snowboardowe.

Budowa skarpet snowboardowych

Snowboard to sport dynamiczny, w którym nogi i stopy narażone są duże obciążenia. Dobrze dobrane skarpety, posiadające specjalne wzmocnienia i ściągacze, pozwolą uniknąć obtarć, pęcherzy, urazów oraz odciążą niektóre partie mięśni. W strategicznych miejscach, bardziej potrzebujących ochrony, pojawiają się odpowiednie strefy ze specjalnie dobranych materiałów. Wzmocnienia w okolicy często narażonego na urazy, ścięgna Achillesa zapobiegają jego nadwyrężeniu, ochraniacze w okolicy palców, nie tylko je ogrzewają, ale także chronią przed urazami. W zależności czy wybierzemy skarpety snowboardowe grubsze długie czy krótkie, strefy ochronne na skarpecie mogą dotyczyć także innych części stopy lub nogi. Zadaniem ściągaczy jest utrzymywanie skarpety na miejscu, by się nie zsuwała i rolowała. Nie powinny one także zbyt mocno uciskać stopy. Ponadto, ważne są płaskie szwy, które nie będą uwierały podczas aktywności. Wypukłe szwy, szczególnie w okolicach palców po paru godzinach jazdy na desce mogłyby się okazać dość uciążliwe. Warto w tym miejscu wspomnieć również o skarpetach kompresyjnych, które odciążają narażone na duży wysiłek mięśnie, zabezpieczają je przed zmęczeniem i poprawiają ich funkcjonowanie. 

Jaki rozmiar skarpet snowboardowych wybrać?

Rozmiar skarpety należy dobrać stosownie do wielkości stopy, zgodnie z tabelą rozmiarów przez producenta. Skarpeta nie powinna być zbyt ciasna, ponieważ stopa będzie uciskana i mogą pojawić się obtarcia. Nie powinna być również zbyt luźna, gdyż będzie się zsuwała, co spowoduje duży dyskomfort. Wśród modeli skarpet snowboardowych znajdziemy węższe modele dedykowane kobietom, szersze - mężczyznom oraz skarpety dziecięce, dostosowane do anatomii ich stóp.  
 
 
sortuj po:   cenie / nazwie / liczbie sklepów
Skarpety Ski Deodorant Thermolite / MOTIVE
od 46,39 zł
Porównaj ceny
1-1