Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Bielizna termiczna i termoaktywna. Czym się różnią?

Bielizna termiczna i bielizna termoaktywna to pojęcia, które bywają stosowanie zamiennie, choć jest to błędem. Z terminami tymi spotykamy się często podczas wybierania odzieży czy bielizny outdoorowej, ale pomimo tego, że oba mają związek z termiką, należy wiedzieć, że różnią się funkcją i przeznaczeniem. Poniżej wyjaśnimy na czym ta różnica polega i powiemy, kiedy lepiej ubrać bieliznę termiczną a kiedy zdecydować się na termoaktywną.

 


Bielizna termiczna

Zadaniem bielizny termicznej jest przede wszystkim dobra izolacja i ochrona ciała przed wyziębieniem. Wykonana jest z grubych materiałów, pozwalających utrzymać komfort cieplny. Najczęściej jest to wełna lub bawełna. Bielizna termiczna jest ciepła lub bardzo ciepła, w zależności od splotu i gramatury tkaniny. Zapewnia dużo wyższy poziom izolacji cieplnej, niż standardowa bielizna. W połączeniu z odpowiednią warstwą wierzchnią stanowi dobrą ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych takich jak mróz czy wiatr. W przeciwieństwie do bielizny termoaktywnej, ubrania termiczne nie oddychają, czyli nie odprowadzają wilgoci od ciała na zewnątrz tkaniny. Z tego powodu inne osoby wybiorą bieliznę termiczną a inne termoaktywną. W przypadku większej aktywności fizycznej w bieliźnie termicznej, może się zdarzyć tak, że pomimo grubego, ciepłego materiału – zmarzniemy. Pot zatrzyma się przy skórze, nie zostanie odprowadzony na zewnątrz a mokra tkanina wyziębi nasze ciało.
 

Bielizna termiczna będzie więc najlepsza dla osób, które nie są zbyt aktywne w czasie zimnych dni, nie pocą się zbyt wiele lub po prostu dla zmarzluchów, którym najbardziej zależy na komfortowym, przyjemnym cieple. Będzie dobra na co dzień, podczas niezbyt intensywnego, zimowego spaceru, jak również podczas bardzo mroźnych dni. W przypadku małych, niezbyt aktywnych dzieci, taka bielizna termiczna spisze się doskonale, ponieważ dobrze je ogrzeje.


Bielizna termoaktywna

Ten rodzaj bielizny zapewnia odpowiednią wentylację oraz skutecznie odprowadza pot od ciała. Skóra pozostaje sucha i nie wychładza się, nawet podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Dzięki temu temperatura ciała jest utrzymywana na optymalnym poziomie. Bielizna termoaktywna powinna być dopasowana do ciała – wilgoć (pot) jest wtedy szybciej transportowany do zewnętrznych warstw materiału i odprowadzany na zewnątrz. Często wykonana jest z dobrze oddychających, technicznych włókien syntetycznych, ale także z włókien naturalnych, jak np. z wełny merino czy włókien bambusa. Stosowanie bakteriobójczych jonów srebra niweluje przykry zapach potu. Warto mieć na sobie tego typu odzież aby nasz „system ubrania” był kompletny. Na nic nam świetnie oddychające kurtki softshell czy goretex, jeśli pod spodem nie będzie koszulki czy bluzy termoaktywnej. Podobnie ochroną dolbych partii ciała, nawet najlepsze spodnie turystyczne zimą nie dadzą nam należytej ochrony i komfortu cieplnego jeśli na sobie nie będziemy mieli oddychających termoaktywnych majtek czy kalesonów.
 

Odzież termoaktywna to najlepszy wybór dla osób uprawiających sporty i preferujących aktywne spędzanie czasu zarówno latem jak i podczas chłodniejszych pór roku. Warto pamiętać że bielizna termoaktywna bezpośrednio styka się ze skórą, jest to pierwsza warstwa odzieży, od której w dużej mierze zależy nasz komfort. Jeśli chcemy, by była jeszcze bardziej wygodna w noszeniu, postawmy na bieliznę bezszwową lub z płaskimi szwami. Nie obetrze i nie podrażni ona skóry podczas użytkowania. 

Bielizna termiczna i termoaktywna na Ceneria.pl 

W outdoorowej porównywarce cen Ceneria.pl znajdziesz różne rodzaje bielizny, zarówno termicznej jak i termoaktywnej renomowanych marek. Wybór jest tak duży, że bez problemu dobierzesz ją do swoich potrzeb, preferowanej aktywności i możliwości finansowych. Dobra odzież outdoorowa to podstawa udanych wędrówek. Warto zatem zadbać o to by była najlepsza.

 

tekst: zespół Ceneria.pl

 

 ZOBACZ PRODUKTY