Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Zadbaj o swoje zdrowie ze smartwatchem

Smartwatche wielu osobom kojarzą się jedynie z dwiema funkcjami – powiadomieniami o połączeniach z naszego telefonu oraz o kontroli czasu. Tak naprawdę inteligentne zegarki, jak określane są smartwatche, posiadają o wiele więcej funkcji, w tym monitorowanie parametrów życiowych.
 

Zapewne wiele osób zdziwi fakt, że mały inteligentny zegarek treningowy jest w stanie zastąpić jednocześnie pulsometr, ciśnieniomierz, urządzenie do monitorowania jakości snu i jeszcze wiele innych. To za sprawą wysoko rozwiniętej technologii, która dąży do połączenia minimalizmu i funkcjonalności. 

Jak smartwatch pozwoli nam zadbać o nasze zdrowie?

To pytanie bardzo adekwatne w obliczu pandemii koronawirusa. Służba zdrowia poleca pacjentom chorującym na COVID-19 korzystanie z pulsoksymetrów - urządzeń do monitorowania natlenienia organizmu, czyli wysycenia krwi tlenem. W przypadku spadku saturacji powinni oni niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, gdyż taki stan jest niebezpieczny dla ich życia. Z pomocą chorym przychodzą też producenci inteligentnych zegarków, którzy tę funkcję wbudowali w swoje urządzenie.

 

Wielu pewnie zada pytanie, po co kupować od razu smartwatch, skoro pulsoksymetr jest od niego znacznie tańszy. Słuszne pytanie. Jednak wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której urządzenie to nosimy przez cały dzień. Pulsoksymetr nie daje takiej możliwości, ponieważ zakładany jest na palec i służy do jednostkowego badania. Smartwatch natomiast monitoruje saturację 24 godziny na dobę. Dzięki sparowaniu go z telefonem i skorzystaniu z aplikacji jest możliwe prześledzenie całodobowego przebiegu natlenienia organizmu. I jeszcze jedna jego zaleta – alarmuje swojego właściciela o każdym odstępstwie od normy.

 

Jakie inne urządzenia potrafi zastąpić? Na pewno jest to ciśnieniomierz i pulsometr. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które cierpią na problemy z ciśnieniem i na choroby sercowe. Smartwatch dostarcza im w sekundzie komunikat, że ich organizm znajduje się w złej kondycji i powinni podjąć działanie.

 

Smartwatch - pomocna dłoń w walce ze swoimi słabościami

Większość smartwatchów dedykowanych jest dla sportowców. Funkcje zegarka, które pozwalają na zachowanie „olimpijskiej formy”, idealnie znajdą zastosowanie dla osób, które borykają się z nadwagą i otyłością. Warto tu wspomnieć, że zwłaszcza otyłość jest powszechną chorobą naszych czasów, która niestety prowadzi do chorób serca, cukrzycy i zwyrodnienia stawów. Osoby z nadwagą często skarżą się na brak motywacji. I tu z pomocą przychodzi inteligentny zegarek, który – uwaga – sam informuje nas, że za długo przebywamy bez ruchu. Taki „policjant” naszego zdrowia szybko nas przywoła do porządku i zmotywuje do większego ruchu, na przykład do biegania. A jeżeli już o bieganiu mowa, smartwatch powiadomi swojego właściciela, jaki dystans pokonał, w jakim czasie i ile przy tym kalorii spalił. 

 

Funkcji dla sportowców jest o wiele więcej, ponieważ smartwatche oferują – oprócz wspomnianych wyżej – plany treningowe, funkcje sportowe, stoper, timer, które pozwolą sprawdzić osiągnięte wyniki w trakcie wysiłku fizycznego. Dodatkowo na rynku dostępne są smartwatche z GPS, które nie pozwolą nam zgubić się w czasie rajdu w mało znanym terenie.

 

Przyciągający design smartwatchy

Na rynku jest dostępnych wiele smartwatchów. Warto zwłaszcza zwrócić uwagę na inteligentne zegarki firmy Garmin, która tworzy jedną z najważniejszych amerykańskich marek zegarków sportowych. Smartwatche tej klasy charakteryzują się wyjątkową funkcjonalnością i odpornością na czynniki zewnętrzne. Marka ta oferuje zegarki dedykowane dla pań, jak i dla panów, dla sportowców i dla osób, które - po prostu - chcą zadbać o swoje zdrowie. 

 

Na zakończenie należy wspomnieć o designie. Smartwatch bowiem to nie tylko multifunkcjonalność, ale również przepiękny design. Producenci zegarków Garmin rozpieszczają przede wszystkim panie, które mogą wybierać pomiędzy sportowym stylem a czystą elegancją, pomiędzy złotą czy srebrną bransoletką a kolorową i wygodną opaską. Smartwatche damskie posiadają efektowne dodatki – w postaci ozdobnego tła na tarczy w formie florystycznych motywów lub imitującego realistyczny wygląd wyrobu zegarmistrzowskiego. 

 

Panowie również nie będą mieli łatwiej decyzji w wyborze. Męskie smartwatche wyposażono w wiele przydanych funkcji oraz zaprojektowano w bardzo stylowy sposób. Większość utrzymana jest głównie w czerni, brązie i granacie. Wiele z nich cechuje sportowy design, inne z kolei świetnie swoim wyglądem naśladują „zwyczajne” eleganckie zegarki. Warto zwrócić uwagę na skórzane bransolety, które oprócz tego, że doskonale wyglądają, wyróżniają się wysoką jakością.

 

Zegarek smartwatch - twój osobisty asystent

Obecnie smartwatche to nie jest już elektroniczne gadżety, ale podążające krok w krok za swoim właścicielem centrum zdrowia. To on w pierwszej kolejności zaalarmuje, że coś złego dzieje się z naszym organizmem i da nam czas na szybką reakcję. A to – jak wszyscy wiemy – jest bezcenne.

 

artykuł partnera serwisu