Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Jak przygotować się na urlop w górach?

Każdy z utęsknieniem wyczekuje momentu, w którym może swobodnie pozostawić obowiązki zawodowe za sobą i udać się na zasłużony odpoczynek. W Polsce nie brakuje malowniczych miejsc, w których można naładować akumulatory i jednocześnie cieszyć się pięknymi widokami. Dużą popularnością cieszą się kierunki nadmorskie, jednak równie wielu turystów jako destynację swojego wakacyjnego wyjazdu wybiera góry. Pozostaje jednak pytanie, jak odpowiednio się przygotować do urlopu w górach? Co ze sobą zabrać? Podpowiadamy.

 

Wakacje w górach – odpowiednia odzież

Każdy wczasowicz, który choć raz w swoim życiu miał okazję do spędzenia kilku dni w górskich miejscowościach doskonale zna lokalne warunki pogodowe. Te mogą się zmieniać z godziny na godzinę, dlatego też bardzo ważnym elementem naszego bagażu okazuje się odzież. W okresie letnim, oprócz krótkich spodenek i przewiewnych koszulek, należy ze sobą zabrać znacznie cieplejsze elementy ubioru, które zabezpieczą nas na wypadek chłodniejszego frontu atmosferycznego czy też obfitych opadów deszczu. Absolutnym niezbędnikiem okazuje się przeciwdeszczowa odzież wierzchnia, w tym bluzy i kurtki przeciwdeszczowe z kapturem, które należy zabrać ze sobą na wycieczkę zarówno w niższe, jak i wyższe partie gór.

Urlop w górach – wyposażenie survivalowe

Planując zawartość bagażu, który będzie towarzyszył nam podczas wakacji w górach, należy przywiązać dużą wagę do gadżetów bardzo przydatnych przy poruszaniu się w terenie. W naszej walizce nie powinno zatem zabraknąć takich akcesoriów jak latarki, które sprawdzają się zarówno podczas całodniowych wycieczek na najpopularniejsze polskie szczyty, jak i w czasie wieczornych spotkań w blasku księżyca. Do tego należy spakować także podręczny scyzoryk, zapalniczkę, termos, nawigację GPS czy podstawową apteczkę. Podczas wypadu w góry przydadzą się również zegarki sportowe czy też power bank – nigdy nie wiadomo, kiedy bateria w telefonie lub innych sprzętach obsługiwanych przez porty USB ulegnie rozładowaniu.

Wyjazd w góry – rozrywki na czas podróży

Miejsce docelowe naszej podróży może być oddalone od naszego domu nawet o setki kilometrów, dlatego też warto zadbać o wyposażenie swojego samochodu w prowiant oraz gadżety, które pozwolą przetrwać trudy długiej trasy. Jest to ogromnie ważne w przypadku osób podróżujących z dziećmi – najmłodsi wczasowicze często mają problem z usiedzeniem w jednej pozycji przez wiele godzin. Warto zabrać ze sobą tablet lub przenośną konsolę, taką jak Nintendo Switch, która w ostatnim czasie robi prawdziwą furorę na rynku sprzętów do gier.

 

artykuł partnera serwisu