Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Planujemy rodzinny biwak ? jak wybrać namiot 4-osobowy?

Biwakowanie to fantastyczny pomysł na wspólne spędzanie czasu. Podróżowanie z namiotem daje przestrzeń do eksplorowania zupełnie nieturystycznych zakątków kraju i świata. Cisza, spokój i kontakt z naturą – na to możesz liczyć, jeśli decydujesz się na tę formę wypoczynku. Namiot można rozbić niemal wszędzie, a jeśli wolisz udogodnienia – bez problemu znajdziesz świetnie wyposażone pola namiotowe. Podpowiadamy zatem, jak wybrać odpowiedni namiot dla 4-osobowej rodziny.  


Namioty 4-osobowe – czym kierować się przy wyborze?

Podstawowe kryteria to waga namiotu oraz komfort użytkowania (zarówno, jeśli chodzi o korzystanie, jak i rozkładanie namiotu). Te cechy najczęściej nie idą ze sobą w parze, choć producenci bardzo się starają, by rodzinne i komfortowe namioty były coraz lżejsze.


Musisz zatem rozważyć, jaką aktywność preferuje twoja rodzina. Na pewno bierzesz pod uwagę namioty 4-osobowe, i słusznie. Jeśli jednak zależy wam na długich wędrówkach i łatwym przemieszczaniu się z namiotem (nawet tam, gdzie nie dotrze samochód), to koniecznie pomyśl o lekkim namiocie 4-osobowym. Nie będzie on wprawdzie tak lekki i „skompresowany” do niewielkich rozmiarów jak namiot jednoosobowy, ale wynika to z innej budowy. Jeśli chcesz przyspieszyć proces rozkładania namiotu, wybierz namiot samorozkładający 4-osobowy.


Jeśli natomiast interesuje cię wypoczynek w luksusowych warunkach na dobrze wyposażonym polu namiotowym, które dysponuje węzłem sanitarnym i wieloma udogodnieniami – nie przejmuj się wagą namiotu. Dobrym wyborem będzie przestronny namiot 4-osobowy z przedsionkiem. Pamiętaj, że na czas wakacji namiot będzie waszym drugim domem, a więc musi być wygodny i komfortowy.


Namiot 4-osobowy z przedsionkiem zapewni optymalną ilość miejsca, a przestrzeń w przedsionku posłuży do przechowywania bagażu lub po prostu spędzania czasu. Jeśli masz nieco starsze dzieciaki, to koniecznie pomyśl o namiocie z dwiema oddzielnymi sypialniami. Takie rozwiązanie zapewni swobodę i odrobinę prywatności każdemu z członków rodziny.

 

Namiot czteroosobowy – na jakie cechy należy jeszcze zwrócić uwagę?

Zdecydowałeś już, że wybierasz przestronny czteroosobowy namiot z przedsionkiem i oddzielnymi sypialniami? Dla rodziny to świetny wybór. Oferta takich namiotów jest jednak zróżnicowana. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Poza dwiema sypialniami namiot na rodzinne wakacje powinien mieć część dzienną. Pogoda bywa kapryśna, a zatem warto mieć w namiocie miejsce, gdzie będzie można zjeść posiłek czy posiedzieć i pograć w planszówki w czasie niepogody.


Jeśli już mowa o deszczu – koniecznie zwróć uwagę na materiał, z jakiego wykonany jest namiot. Powinien być wodoodporny – najlepiej sprawdzi się wodoodporność, która wynosi 4000 mm. Ściany powinny być zintegrowane z podłogą, aby wyeliminować miejsca, przez które do wnętrza mogłaby się dostawać woda. Takie rozwiązanie chroni także przed takimi nieproszonymi gośćmi jak owady, których na biwaku nie brakuje. Warto też zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria, takie jak moskitiera.


Ponadto należy zwrócić uwagę na samą konstrukcję namiotu, w tym stelaż. Stelaże aluminiowe zdają egzamin lepiej niż te wykonane z włókna szklanego – są bardziej odporne, a do tego lżejsze. Rodzinny namiot 4-osobowy powinien być wykonany w technologii dwuwarstwowej (w takim namiocie sypialnie montowane są pod tropikiem).


Coraz większą popularnością cieszą się namioty wykonane z tkaniny Fresh & Black. Jest to tkanina, która zapobiega nagrzewaniu wnętrza namiotu. To bardzo przydatna funkcja. Szczególnie jeśli planujecie podróżować z namiotem po Europie Południowej, gdzie – jak wiadomo – potrafi doskwierać upał.

 

 

Jaki namiot wybrać? Który namiot będzie najlepszy?