Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Buty Bellamont Suede GTX marki AKU - eko buty w ciapki

Nie od dziś wiadomo, że najlepsze obuwie outdoorowe produkowane jest we Włoszech. Takie marki jak Scarpa, Garmont czy Zamberlan cieszą się międzynarodowym uznaniem. Nie inaczej jest w przypadku AKU, włoskiej firmy z 35-letnim doświadczeniem na rynku. Aku współpracuje z dostawcami najlepszych technologii - wykorzystuje membrany GORE-TEX i podeszwy Vibram (zresztą Vibram to też włoska robota!). Buty produkowane są wyłącznie w Europie i wykańczane ręcznie przez najlepszych specjalistów. Ponoć możliwe jest zidentyfikowane szewca, który szył nam buty poprzez przypisany każdej parze indywidualny kod! Do tego produkty AKU są niezwykle ciekawie zaprojektowane, a kolorystyka przyciąga wzrok.


Moją uwagę szczególnie przyciągnął model Bellamont produkowany w różnych wariantach
: Bellamont Plus, Bellamont Plus AIR, Bellamont AIR, Bellamont Mid, Bellamont Mid Plus. Bellamont Suede. Przyznam szczerze, że w tej różnorodności można się nieco pogubić, ale dzięki niej każdy będzie mógł dopasować sobie model do planowanych aktywności.


Testowane przeze mnie Bellamont Suede w wersji GTX, czyli z najlepszą możliwą membraną – w tym przypadku Gore-Tex® Performance Comfort – przeznaczone są do lekkiej turystyki pieszej, jak i codziennego użytkowania. Kształtem nawiązują do tzw. butów podejściowych, na początku projektowanych dla wspinaczy na podejścia pod drogi skalne, które miały charakteryzować się bardzo dobrą przyczepnością na skałach, tak by bez asekuracji można było przejść teren teoretycznie już nawet o charakterze wspinaczkowym. Stąd kształt buta: opływowy, nieco przypominający but wspinaczkowy, bardzo dobrze dopasowany do stopy. Niektórzy mogą uznać, że zbyt mało wygodny.


Ma na to patent AKU, zastosowany także w modelu Bellamont Suede - system IMS, tj. system wewnętrznej śródpodeszwy, który zapewni idealną wygodę chodzenia poprzez precyzyjne dopasowanie buta do stopy. Tyle że dopasowanie do stopy trwa jakiś czas – kilka godzin, a najczęściej 1 lub 2 dni, różnie to bywa. W każdym razie Bellamont Suede nie jest butem, który każdemu od razu pasuje do stopy. Tak też było w moim przypadku. Ale z kolei jak okres przyzwyczajania się minie, nie będziemy chcieli się z Bellamontami rozstawać. Potwierdzają to też recenzje i opinie innych testerów tego obuwia.


To, co ja osobiście cenię w Bellamont Suede, to bardzo dobra przyczepność podeszwy. Zresztą z Vibramem nie mogłoby być inaczej! Mimo że teoretycznie model Suede jest przeznaczony na miejskie użytkowanie i jedynie lekkie wycieczki, to jednak zadziwiająco dobrze radzi sobie w skałach oraz na śliskiej nawierzchni.

Dla tych o skrzywieniu eko zapewne ważnym argumentem przemawiającym na korzyść obuwia Aku, będzie fakt, że podeszwa Vibram oraz śródpodeszwa Eva wykonane są materiałów pochodzących z recyklingu – odpowiednio w 30 i 20 procentach, natomiast otok gumowy z przodu buta w 99 %. Ciapki na podeszwie to nie błąd fabryczny, tylko świadectwo ekologicznej postawy!


Muszę przyznać, że dzięki niepowtarzalnemu design’owi, buty te doskonale się prezentują. Są nieco odjechane, ze względu na kolorystykę sznurówek, a jednocześnie stonowane - jasne sznurówki dla mniej szalonych są dołączone do opakowania. Zwracają uwagę przechodniów i współtowarzyszy wypraw. Ja szpanowałam nimi podczas wycieczki w Dolomitach, gdzie świetnie komponowały się do koloru imponujących skalnych ścian :)

Plusy:
- wygląd,
- wygoda po dopasowaniu do stopy,
- bardzo dobra przyczepność podeszwy,
- oddychalność,
- zastosowane topowe technologie: membrana GORE-TEX i Vibram,
- eko materiały,
- produkcja w Europie.

Minusy:
- pierwsze wrażenie niewygody podczas zakładania na nogę, które być może zniechęci niektórych do zakupu.

Tekst: Kamila Gruszka,ZOBACZ PRODUKTY