Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Buty i skarpety - wyposażenie turysty górskiego

Najważniejszym elementem, który w przyszłości może zaważyć na tym, czy polubimy uprawianie marszów są odpowiednie buty turystyczne.


Do trekkingu po dolinach i górskich miejscowościach wystarczą zwykłe adidasy. Gdy wyruszamy na typowe szlaki górskie, potrzebne nam będą buty za kostkę, chroniące w ten sposób staw skokowy przed skręceniem. Warto zwrócić uwagę na wodoodporność buta oraz rodzaj podeszwy. Na szlaku z trudniejszymi elementami podejściowymi niezbędne są buty turystyczne z podeszwą antypoślizgową Vibram. Istotną sprawą jest również rozmiar buta turystycznego.

Najlepiej gdy na zakupy wybierzesz się późnym popołudniem, kiedy noga jest naturalnie spuchnięta. Aby dobrać buty turystyczne według rozmiaru, w pierwszej kolejności włóż stopę i nie zawiązuj sznurówek. Następnie spróbuj włożyć cały serdeczny palec na koniec buta. Jeśli udało ci się to zrobić bez większych oporów, to znaczy że rozmiar jest idealny. Teraz zawiąż buty i pochodź w nich po sklepie przez pięć minut, sprawdzając, czy nic nie uwiera. Przy wątpliwościach zawsze warto zapytać o radę sprzedawcę, który pomoże dobrać buty według przeznaczenia i możliwości finansowych. Staraj się kupować buty w dobrych sklepach turystycznych.

Na wyprawach górskich warto posiadać dwie pary butów - drugą parę sprawdzoną i w stu procentach wygodną. Przed wyjściem na szlak nie zapomnij o zaimpregnowaniu butów, aby dodatkowo ochronić je przed wodą.


Pamiętaj też o skarpetach!

W zimie zawsze zakładaj dwie, a nawet trzy pary. Najlepsze są skarpety wełniane, ponieważ wełna w porównaniu z bawełną nie traci izolacji termicznej przy zamoknięciu. Dobrym rozwiązaniem jest zakładanie jako warstwy wewnętrznej skarpet z Coolmaxu (włókna odprowadzającego wilgoć na zewnątrz), a jako warstwy zewnętrznej grubych skarpet z owczej wełny. Należy również nosić parę skarpet turystycznych zapasową w plecaku. W przypadku dostania się wody do buta będzie można szybko wymieć ją na suchą.

Autor: Aleksandra GuzekZOBACZ RÓWNIEŻ
ZOBACZ PRODUKTY