Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Buty narciarskie. Jak wybrać? Nasz poradnik.


Buty narciarskie należą do podstawowego wyposażenia każdego miłośnika jazdy na nartach. Od butów w dużej mierze zależy, czy jazda na nartach będzie komfortowa, czy nic nie będzie nas uwierało i będziemy mogli skupić się tylko na technice jazdy, zapominając prawie całkowicie o tym, że mamy na nogach buty. To właśnie od butów należałoby zacząć kompletowanie sprzętu narciarskiego. O ile zarówno buty, narty jak i wiele innych sprzętów można wypożyczyć w profesjonalnych wypożyczalniach, to właśnie buty są jakby najbardziej osobistym elementem całego zestawu. Jeśli więc planujesz zakup butów narciarskich, przeczytaj nasz poradnik. Dowiesz się z niego, na co zwrócić uwagę podczas wyboru modelu butów, których w sklepach, szczególnie przed sezonem, jest zatrzęsienie.

buty narciarskie

Jak mierzyć buty narciarskie

Buty narciarskie powinny być dobrze dobrane zarówno pod względem długości stopy (narysowanej na kartce i wymierzonej), jej szerokości jak i charakteru jazdy. Przy jeździe rekreacyjnej buty mogą być nieco luźniejsze, o 0,5-1 cm od wielkości stopy, przy jeździe sportowej, wymagającej bardzo dobrego wyczucia narty, powinny być bardziej dopasowane. W dobrze dobranych butach lepiej steruje się nartami, mamy nad nimi większą kontrolę. Przymierzając buty, najlepiej przetestować je, ubierając skarpety narciarskie, zapinając wszystkie klamry, dobrze układając język buta i przyjmując pozycję narciarską czyli na lekko ugiętych kolanach. Stopa w takiej pozycji nieco inaczej się układa - sprawdzimy wtedy, czy nic nas nie uciska w stopy, w łydkę lub goleń. Palce powinny lekko dotykać przodu buta. Jeśli po zapięciu wszystkich klamer czujemy jakikolwiek ucisk, lepiej przymierzyć inny model, niż na siłę upierać się przy tym. Na stoku, podczas wielogodzinnej jazdy, mały, wydawałoby się nieznaczący teraz ucisk, może przeobrazić się w duży dyskomfort.

Flex czyli sztywność buta

Sztywność butów ( flex) dobieramy w zależności od stopnia zaawansowania naszej jazdy oraz predyspozycji fizycznych.Im ten parametr wyższy tym but jest bardziej sztywny. Takie buty są mniej wygodne w użytkowaniu,buty narciarskie o większej sztywności, bardziej twarde, są polecane dla narciar zy zaawansowanych i profesjonalistów. Podobnie jak dla osób o większejale dają możliwość większej kontroli i precyzji w czasie jazdy. Dlatego  wadze. Z kolei narciarze początkujący powinni zaczynać od butów bardziej miękkich, które są wygodniejsze podczas jazdy.

Wewnętrzny botek

Jeśli jest wykonany z dobrej jakości materiałów, powinien zapewnić narciarzowi komfortowe ciepło i dobre odprowadzanie wilgoci. Niektóre modele butów narciarskich, posiadają botki z materiałów termoformowalnych, które z czasem coraz bardziej dopasowują się do stóp użytkownika.

Damskie buty narciarskie

Ze względu na odmienną budowę stopy i nogi kobiecej, również buty narciarskie przeznaczone dla pań będą się różniły od męskich. Kobiety zazwyczaj jeżdżą mniej agresywnie od mężczyzn, przykładają mniejszą siłę do jazdy, stąd buty dla nich są mniej sztywne ( flex ma niższe wartości). Ponadto buty narciarskie damskie dostępne są w mniejszej rozmiarówce, są szczuplejsze oraz niższe. Często posiadają dodatkowe ocieplenie, ponieważ nogi kobiet szybciej marzną. Kolorystyka i design także są bardziej zróżnicowane.  Buty narciarskie męskie oferowane są w większych rozmiarach i kolorystyce bardziej dostosowanej do męskich gustów. 

Buty narciarskie dla dzieci

Najważniejsze by buty narciarskie juniorskie przeznaczone dla dzieci czy modzieży były w w optymalnym rozmiarze. Noga nie może się w bucie przesuwać i oczywiście but nie może w żadnym miejscu uciskać. Optymalnie byłoby do długości stopy dziecka ( odrysowanej wcześniej na kartce i zmierzonej) dodać 1-2 cm. But przymierzamy na skarpetę narciarską lub inną o odpowiedniej grubości. Dziecko musi czuć się w butach komfortowo i pewnie, szczególnie jeśli dopiero zaczyna naukę. W ofercie sklepów znajdziemy duży wybór butów dziecięcych z bogatą kolorystyką i wzornictwem, dopasowanym pod każdy dziecięcy gust. Można kupić również buty narciarskie dla dzieci o regulowanej długości, jednak należy pamiętać o tym, że buty te są mniej szczelne.

Buty narciarskie na Ceneria.pl

Salomon, Atomic, Rossignol, Head, Tecnica, Lange czy Dalbello to producenci butów narciarskich, prezentowanych na stronie Ceneria.pl. Wygodna wyszukiwarka pozwoli Ci znaleźć buty idealnie dopasowane do Twoich potrzeb, począwszy od przeznaczenia (damskie, męskie lub dziecięce), poprzez styl jazdy aż do odpowiadających Ci widełek cenowych. Wpisz przykładowo buty narciarskie salomon a wyszukiwarka znajdzie ofertę butów dostępnych na Ceneria.pl. Chcesz przejrzeć ofertę sklepów narciarskich? Zajrzyj do kategorii: Buty narciarskie

 

tekst: zespół Ceneria.pl

 ZOBACZ PRODUKTY