Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Buty rowerowe - jak je wybrać?


Rekreacyjna jazda na rowerze od czasu do czasu, nie wymaga specjalnego obuwia, wystarczą zwyczajne, wygodne buty. Jeśli jednak długie wycieczki rowerowe czy szybka jazda szosowa to Twoja ulubiona aktywność sportowa, pora pomyśleć o butach rowerowych. Dzięki nim jazda będzie bardziej komfortowa a stopy nie będą ześlizgiwały się z pedałów. W tego typu butach lepiej jest wykorzystywana także siła mięśni nóg, co przekłada się oczywiście na efektywność jazdy. 


Do wyboru mamy kilka, dość znacznie różniących się, rodzajów butów rowerowych. Najpierw więc musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki styl jazdy preferujemy i w jakim terenie będziemy najczęściej jeździć?

System SPD – co to takiego?


Z takim skrótem spotka się każdy, kto zaczyna interesować się butami rowerowymi. Różnią się one od zwykłych butów bardziej sztywną podeszwą, przystosowaną do montażu systemu SPD. Jest to nazwa popularnego systemu zatrzaskowego - Shimano Pedaling Dynamics. Buty rowerowe typu SPD podczas jazdy przymocowane są do specjalnych, pasujących do nich pedałów za pomocą zatrzasków. W podeszwie posiadają otwory, do których mocuje się bloki pedałów. Jednak nie trzeba z nich korzystać, w takich butach można jeździć także w przypadku zwykłych pedałów. W miejscu otworów zazwyczaj są zaślepki, które można zdejmować i zakładać w razie potrzeby. Trzeba zaznaczyć, że im twardsza i bardziej sztywna podeszwa, tym poruszanie się w butach rowerowych po zejściu z roweru jest trudniejsze.

Typy butów rowerowych


Buty szosowe. Przeznaczone są dla bardziej profesjonalnych użytkowników, lubiących dynamiczne kolarstwo szosowe. Są bardzo lekkie i posiadają aerodynamiczny kształt. Dzięki płaskiej i sztywnej podeszwie, wykonanej najczęściej z twardego tworzywa oraz szerokiemu blokowi, jazda jest dużo bardziej wydajna przy jednoczesnym, mniejszym obciążeniu nóg. Chodzenie w nich jest bardzo niewygodne.

Buty MTB. Są to buty rowerowe, które dobrze spiszą się zarówno podczas jazdy w trudnym terenie, podchodzenia z rowerem jak i niezbyt długich, pieszych wycieczek na trasie. Wszystko dzięki specyficznej budowie podeszwy. Jest bardziej miękka niż w przypadku butów szosowych, wytrzymała i posiada wysoki bieżnik. Kołki, które można przymocować do podeszwy zwiększają jej przyczepność.

Buty miejskie/turystyczne. Uniwersalne buty rowerowe z podeszwą na tyle miękką i sprężystą, że można w nich komfortowo pokonywać zarówno dłuższe dystanse rowerem, jak i chodzić pieszo. Są połączeniem butów rowerowych i sportowych o wyglądzie przypominającym zwykłe buty turystyczne. Nadają się do spokojnej, rekreacyjnej jazdy rowerem i wycieczek pieszo-rowerowych.

Buty do turystyki górskiej. Wytrzymałe buty rowerowe wyglądem przypominające buty trekkingowe. Ich podeszwa nie jest zupełnie płaska, mają usztywnianą kostkę więc można w nich także wygodnie chodzić po górach. Rowerowy turysta górski powinien być przygotowany na zmienną aurę, więc buty tego typu często posiadają membranę dającą ochronę przed deszczem. Dodatkowo istnieje możliwość wkręcenia do podeszwy specjalnych korków zwiększających przyczepność.

Buty zimowe. Charakterystyczna dla nich jest wysoka cholewka chroniąca wnętrze buta przed wilgocią i śniegiem oraz masywny bieżnik. Alternatywą jest stosowanie specjalnych ocieplaczy nakładanych na inne, niższe buty rowerowe. Istotna jest dobra membrana.

Rodzaje wiązań w butach rowerowych

Do wyboru mamy kilka opcji:

Rzepy – rozwiązanie szybkie, proste i tanie, po jakimś czasie może jednak się wyrobić i nie trzymać już tak mocno.
Klamry – regulowane paski zaciskowe pewnie trzymają stopę w bucie i łatwo zmienić ich ustawienie.
System BOA – wytrzymałe, szybkie wiązanie czyli linka i pokrętło, które pozwolą precyzyjnie dopasować but do stopy.
Sznurowadła – jeśli wybieramy buty ze sznurówkami, dobrze byłoby móc je schować na czas jazdy, żeby nie wkręciły się w pedały lub łańcuch. 

Buty rowerowe na Ceneria.pl

Typ butów rowerowych zależy od ich przeznaczenia i stylu jazdy. Na Ceneria.pl znajdziesz każdy rodzaj obuwia rowerowego w wybranej przez Ciebie cenie. Producenci, tacy jak: Shimano, Giro czy Scott. Buty rowerowe tych producentów gwarantują wysoką jakość wykonania.

 

tekst: zespól Ceneria.pl

fot: Photogenica

 ZOBACZ PRODUKTY