Wygoda umożliwia duży komfort w trakcie wspinania na sztucznej ścianie. Dzięki temu że model jest baletką, łatwość zmiany obuwia jest ekstremalnie szybka. Buty przeznaczone dla wspinaczy stawiających pierwsze kroki w skale, a także fanatyków wspinania.
Bardzo asymetryczne, dzięki czemu świetnie pracują na małych stopieńkach. Dobrze dopasowujące się do stopy. Rzep umożliwia szybką zmianę obuwia. Odpowiednie dla wspinacza na zaawansowanym poziomie.
(model Predator)
Niezwykle wygodne. Dobrze dopasowujące się do stopy. Rzep umożliwia szybką zmianę obuwia. Model zadowoli zarówno początkującego, jak i ekstremalistę.
(model Pontas)
Świetnie sprawdzają się na krawądkowych stopniach, a także w rysach. Ich cechą charakterystyczną jest „ząbkowana" pięta umożliwiająca bardzo dobre haczenie. Rzep umożliwia szybką zmianę obuwia. Dobre dla wspinaczy na średnio zaawansowanym poziomie. Mój ulubiony model.
(model Evo)
Z racji ich sztywności są genialnym rozwiązaniem dla osób mających słabą stopę. Rzep umożliwia szybką zmianę obuwia. Dobre dla wspinaczy na średnio zaawansowanym poziomie.
(model Kaos)
Genialnie sprawdzają się w formacjach pionowych. Dzięki sznurowaniu but idealnie przylega do stopy.
Porady:
Przy zakupie butów wspinaczkowych głównymi czynnikami decydującymi o właściwym wyborze są: poziom wspinaczkowy nabywcy i rodzaj formacji skalnych, w których buty będą wykorzystywane. Z samego założenia buty wspinaczkowe powinny być jak najbardziej przyległe do stopy, aby właściwości tarciowe podeszwy dobrze spełniały swoje zadanie (w zależności od firmy i modelu dobrze zaopatrzyć się w buty o 1 numer lub ½ mniejsze od normalnego rozmiaru stopy). Jednak elementarnym wspinaczom odradzam za ciasne obuwie, ponieważ początkowy dyskomfort może zbyt mocno absorbować i tym samym zaburzać rytm wspinaczkowy.
Ola Taistra