Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Co zabrać w góry na jesienną wycieczkę? Lista sprzętu

Pogoda w górach jest bardzo zmienna, wie o tym chyba każdy turysta lubiący górskie wędrówki. Aura może się diametralnie zmienić w przeciągu paru godzin, temperatura może spaść lub podnieść się o kilka stopni a bezchmurne niebo mogą zastąpić burzowe chmury. Na takie ewentualności trzeba być przygotowanym wybierając się na szlak o każdej porze roku. Jeszcze większe pogodowe niespodzianki mogą nas spotkać w górach jesienią. W zależności od terminu jaki wybierzemy na wycieczkę, możemy trafić na pogodę podobną do tej letniej, z przyjemną temperaturą, poprzez deszczową i wietrzną aurę aż do opadów śniegu, mrozu i oblodzenia na górskich skałach, gdy pojedziemy w góry bliżej zimy. Wiele osób lubi jesienne wypady w góry. Jest tam wtedy mniej turystów na szlakach, lasy zachwycają swoją jesienną barwą a i sam wyjazd można zaplanować na czas z ładną złoto-jesienną pogodą. Jednak mając świadomość, że warunki meteorologiczne jesienią zmieniają się jak w kalejdoskopie, warto być na każdą pogodową opcję przygotowanym.

Co więc zabrać w góry jesienią, jaki sprzęt może nam się przydać? Podpowiedź na pytanie "co zabrać ze sobą w góry" znajdziesz w poniższym poradniku. Możesz go nawet potraktować jak tzw. „check list”.

Jak ubrać się jesienią w góry? Na cebulkę!

W góry zawsze warto ubierać się na tzw „cebulkę”, właśnie ze względu na dużą zmienność warunków pogodowych. W razie potrzeby można jakąś warstwę ubioru założyć lub zdjąć. Jesienią główne warstwy ubioru stworzą: bielizna termoaktywna, bluza lub polar i kurtka przeciwdeszczowa.

  • Bielizna termoaktywna – dobrej jakości ( np. z włókien syntetycznych lub wełny merino), oddychająca, dopasowana do figury bielizna, najlepiej bezszwowa, zapewni nam komfortowe ciepło i skutecznie odprowadzi wilgoć na zewnątrz. Dzięki temu nawet podczas dużego wysiłku fizycznego, pot nie będzie wychładzał skóry.
  • Kurtka przeciwdeszczowa – nawet jeśli nie na sobie, to w plecaku powinna się znaleźć oddychająca kurtka z membraną, która w razie potrzeby ochroni nas przed deszczem i wiatrem. W chłodniejsze dni może to być kurtka 3w1, czyli z wpiętym polarem, który w dowolnym momencie można będzie odpiąć od kurtki wierzchniej.
  • Polar, puchowy sweter lub softshell – ubrane jako warstwa wierzchnia podczas cieplejszej pogody lub pod kurtkę przeciwdeszczową w chłodny dzień, zapewnią nam komfortowe ciepło.
  • Spodnie turystyczne – w zależności od pogody można ubrać spodnie o różnej grubości. Na pewno powinny być wygodne i oddychające. Warto mieć w zanadrzu, w razie załamania pogody spodnie wodoodporne, chroniące przed wiatrem, które szybko można założyć na te aktualnie noszone.
  • Czapka, rękawiczki, komin – te rzeczy warto mieć w plecaku, nie zajmują dużo miejsca a w razie wyziębienia pomogą. Zimny wiatr w górach wychładza całe ciało dość szybko a jak wiemy, wiele ciepła ucieka właśnie przez głowę. Podczas chwytania lodowatych łańcuchów czy poręczy na szlakach przydatne mogą się okazać choćby cienkie rękawiczki.

 

Buty trekkingowe - najważniejsze!

Buty trekkingowe to podstawa, bez wygodnych, komfortowych w noszeniu butów nie będzie udanej wyprawy. Buty do trekkingu powinny być wodoodporne ( lub dodatkowo zaimpregnowane), wyższe, stabilizujące kostkę i z dobrze trzymającym się podłoża bieżnikiem. Gruba podeszwa będzie dobrze amortyzowała stopę podczas wędrówki po kamienistym podłożu. Aby buty trekkingowe spełniały swoje funkcie warto jeszcze zadbać o: 

  • Skarpety turystyczne– odprowadzające nadmiar wilgoci, chroniące przed otarciami, nie osuwające się, nieco grubsze skarpety powinny stworzyć z butami duet idealny.
  • Stuptuty – w czasie deszczowej lub śnieżnej pogody pomogą jeszcze lepiej ochronić buty i nogi przed wilgocią oraz błotem.

Co jeszcze zabrać na jesienną wycieczkę w góry?

  • Plecak turystyczny – wygodny, o pojemności dostosowanej do naszych potrzeb, najlepiej z pokrowcem przeciwdeszczowym. Na jednodniową wycieczkę powinien wystarczyć plecak o pojemności 20-30 L.
  • Kije trekkingowe – dzięki nim wędrówka będzie łatwiejsza, odciążają kolana, pomagają utrzymać równowagę podczas zejść, można się na nich wesprzeć. Gdy nie są używane, można je przytroczyć do plecaka.
  • Czołówka – dzień jesienią jest dość krótki a zmierzch zapada szybko. W górskim terenie, gdzie łatwo o kontuzję trzeba mieć przy sobie jakieś źródło światła. Najbardziej komfortowa w użytkowaniu będzie czołówka, nie zajmująca dłoni.
  • Raczki – pogoda, zwłaszcza ta późno jesienna w górach, potrafi zaskoczyć. Po mroźnej nocy stoki mogą być zlodzone a wchodzenie po nich - niebezpieczne. Raczki pasujące do każdego typu obuwia w takiej sytuacji mogą okazać się pomocne.
  • Termos albo kubek termiczny – mogą się przydać w zimny, jesienny dzień. Ciepły napój skutecznie rozgrzeje wychłodzone ciało a jeśli jest do tego słodki, doda energii na dalszą wędrówkę.
  • Apteczka – nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się przydać ale zawsze powinny być pod ręką – plaster, bandaż, środek przeciwbólowy i coś do odkażania ran – to podstawa. Jeśli mamy potrzebę, apteczkę możemy uzupełnić również o inne, niezbędne dla nas środki.
  • Folia NRC – zajmuje bardzo niewiele miejsca a może okazać się potrzebna do ogrzania osoby poszkodowanej lub zapewnienia ciepła po przechłodzeniu organizmu.
  • Kuchenka i mały zestaw naczyń – mogą okazać się przydatne, jeśli lubimy zjeść podczas wyprawy coś ciepłego i jeśli planujemy spędzić kilka dni z dala od siedzib ludzkich a nie chcemy bazować tylko na suchym prowiancie.

Drobiazgi które warto mieć na jesiennej wyprawie w góry

Na jesiennej wyprawie mogą przydać się także: mały nóż, krem z filtrem, chusteczki higieniczne i nawilżane, zapalniczka, gwizdek ( do wzywania pomocy), powerbank, mapa terenu. Nie można również zapomnieć o wodzie, prowiancie ( czekolada, batony oraz coś konkretniejszego). Zawsze powinniśmy mieć przy sobie naładowany telefon z zapisanym numerem ratunkowym w górach i GPS-em, dokumenty, jakąś gotówkę a wychodząc na trasę powiedzieć komuś, kto zostaje na dole, gdzie się wybieramy. Ważniejsze rzeczy czy elektronikę warto trzymać w plecaku w wodoodpornym etui. Udanych i bezpiecznych wypraw życzy Wam zespół Ceneria.pl

tekst: zespół Ceneria.pl
foto: Regatta



ZOBACZ PRODUKTY