Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Czy można jechać z dzieckiem pod namiot na majówkę?

Czy można jechać z dzieckiem pod namiot na majówkę?

Większość turystów dojrzewa w swoim życiu do założenia rodziny. Kończą się czasy, kiedy można było się swobodnie włóczyć po górach z namiotem z przyjaciółmi. Przesiadywać beztrosko wieczorami przy ognisku opowiadając różne historie i patrząc w rozgwieżdżone letnie niebo.... No dobra, dzieci to nie koniec świata. Nadal można podróżować i chodzić po górach tylko trzeba wszystko trochę inaczej zorganizować i dobrze zaplanować wszystkie ewentualności. Weź pod uwagę wszelkie dolegliwości i alergie dziecka, abyś mógł przygotować przed wyjazdem leki i inne potrzebne rzeczy.

Najważniejsze podczas wycieczki z dzieckiem

Jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać, jeśli planujesz biwakować z dzieckiem. Po pierwsze, upewnij się, że zadbasz o ich potrzeby. Spakuj wystarczającą ilość ubrań na czas podróży i zadbaj o spakuj rzeczy takie jak krem z filtrem, środek przeciw komarom i odpowiednie buty. Pamiętaj, żeby zabrać ze sobą dużo przekąsek i napojów dla dziecka.

Biwakowanie z małymi dziećmi

Po pierwsze, przygotuj się na zmianę niektórych swoich przyzwyczajeń podczas biwakowania z dzieckiem. Na przykład, najlepiej jest unikać późnych nocnych ognisk lub zbyt późnego przebywania w ciemności, ponieważ mogą one być przerażające dla małych dzieci. Zamiast tego staraj się jeść kolację wcześniej i wykonywać zadania w ciągu dnia, aby dziecko mogło jak najlepiej wykorzystać czas spędzony na kempingu. Po drugie, wybierz odpowiedni kemping, na którym jest mnóstwo ciekawych rzeczy dla dzieci. Poszukaj takiego, który oferuje specjalne atrakcje dla dzieci, takie jak basen, ścianka wspinaczkowa, park linowy czy place zabaw.. Ponadto upewnij się, że kemping oferuje niezbędne udogodnienia, takie jak toalety i prysznice. Warto doczytać opinie czy jest czysto w sanitariatach.

Biwakowanie z większymi dziećmi i młodzieżą

Starsze dzieci, tak od piątego - szóstego roku życia, będą zachwycone nocnymi ogniskami i zabawami z czołówkami. Podczas biwaku nad możem warto się wybrać na nocne lub wieczorne spacery i oglądanie zachodu słońca. Dla dzieci w tym wieku bieganie po ciemku w lesie może być również niezłą frajdą. Zadbaj o to żeby wcześniej zaplanować im gry i zabawy, bo jak wiadomo najgorzej to jak dzieci się nudzą i nie mają pomysłu na zagospodarowanie czasu.

Towarzystwo dla dzieci jest najważniejsze

Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że najlepiej dzieci się bawią z innymi dziećmi. Dobrze jest zaplanować wyjazd ze znajomymi, którzy mają dzieci w podobnym wieku. Dużo łatwiej wtedy zorganizować ciekawe gry i zabawy w terenie. Dzieci też same w takiej grupie coś łatwo wymyślą. Mogą bawić się w podchody lub po prostu w chowanego. Warto również wrócić do gier i zabaw z naszego dzieciństwa takich jak skakanie na skakance czy na gumie dla dziewczynek.

Dzieci w górach sie nudzą

Niestety dzieci mają to do siebie ,że bardzo szybko się nudzą marszem. Sam spacer szlakiem nie jest dla nich ciekawy. Trzeba ich zabawiać rozmową, ciągnąć za język żeby żeby opowiadały jak najwięcej, nie myśląc o tym, że idą. Można grać w skojarzenia - mówimy po kolei jakieś słowo, kojarzące się tym które powiedział poprzednik. Dobrym pomysłem jest również gra w literki. Jedna osoba wybiera literkę , tak jak w grze w państwa-miasta i wymyślamy wspólnie jak najwięcej słów na daną literkę. Można również dowolnie modyfikować i ograniczać tematy, np. zwierzęta na literę S. Jednak najlepiej, znowu, jest wziąć dla dzieci towarzystwo innych dzieci. To też jest najlepszy motywator do marszu. Dzieci same się prześcigają pod górę, kto pierwszy do drzewa lub do schroniska.

Sprzęt podczas wyjazdu z dziećmi na biwak

Warto dobrze zaplanować co chcemy zabrać na taki biwak. Gdzie będziemy spali? W jakim namiocie? Czy dzieci mają śpiwory i odpowiednie maty? Wszystko zależy od miejsca gdzie planujemy biwakować. Czy to będzie kemping z sanitariatami, czy może gdzieś przy szlaku w lesie? To wszystko uzależnia jakiego sprzętu będziemy potrzebować my i nasze pociechy.

Namiot rodzinny

W zależności od ilości dzieci w rodzinie, należy wybrać namiot odpowiedniej wielkości. Trzeba też pomyśleć o tym czy będziemy ten namiot nieśli na plecach, bo nocleg jest na szlaku, czy jednak śpimy gdzieś przy samochodzie. Namioty kempingowe są zdecydowanie wygodniejsze, większe i zapewniają komfort podczas dłuższego pobytu w jednym miejscu. Namioty turystyczne lepiej się sprawdzą podczas biwaków na szlaku i częstej zmiany miejsca. Dobrze jest rozłożyć nowy namiot w ogródku lub salonie przed wyjazdem. Takie testowe rozbicie zapobiega zamieszaniu przy pierwszym rozbijaniu jeśli akurat będzie ciemno, albo zacznie padać deszcz. W takiej nerwowej sytuacji dobrze jest wiedzieć, który element stelaża gdzie idzie. Testowe rozbicie namiotu pozwala również sprawdzić, czy producent nie zapomniał jakiegoś elementu, co mogłoby bardzo zepsuć cały wyjazd.

 

Poczytaj Jaki namiot wybrać?

Śpiwory dla dzieci

Śpiwory dziecięce różnią się trochę od dorosłych. Wybierz śpiwór odpowiedni do wieku i wzrostu dziecka. Śpiwory dziecięce są krótsze niż te dla dorosłych. Wynika to z tego, za duży śpiwór nie izolowałby tak dobrze od zimna. Poza tym podczas snu, dziecko weszłoby głębiej i nie mogłoby oddychać, a to byłoby niebezpieczne.

 

Można kupić również regulowane śpiwory dla dzieci. Jest to najlepsze rozwiązanie, bo za pomocą zamka możemy zmniejszyć lub zwiększyć rozmiar śpiwora. Są też takie śpiwory dla dzieci, które można powiększyć jak dziecko urośnie. Trzeba w takim wypadku rozpruć szew w odpowiednim miejscu i śpiwór wydłuża się o 15-20 cm.

 

Wybierając śpiwór dziecięcy zwróć uwagę jaka jest temperatura komfortu i czy jest ona oznaczona europejskimi certyfikatami. Temperatura komfortu powinna być dobrana odpowiednio do miejsca biwakowania.

 

Śpiwór dla dziecka może mieć wypełnienie syntetyczne lub puchowe. Śpiwór dziecięcy z puchu jest dość dużym wydatkiem, szczególnie biorąc pod uwagę, że dziecko z niego szybko wyrośnie. Poza tym śpiwory dla dzieci z wypełnieniem puchowym są trudniejsze w utrzymaniu. A wszyscy wiedzą, że dzieci nie dbają za bardzo o ślady z czekolady czy soku. Wybierając śpiwór z wypełnieniem syntetycznym ułatwiasz sobie później pranie i czyszczenie, ale również nie musisz wydawać majątku.

Karimata, materac dmuchany czy mata samopompująca na wyjazd z dzieckiem po namiot?

I znów, odpowiedź na to pytanie jest : a to zależy gdzie jedziesz i czy będziesz wszystko nosił na grzbiecie, czy tylko woził w samochodzie.

Karimata

Karimata najlepiej sprawdzi się podczas trekkingu z namiotem w plecaku. Karimaty są bardzo lekkie. Mają natomiast 2 minusy. Zajmują dużo miejsca. Są bardzo objętościowe i trzeba je przyczepić na zewnątrz plecaka. Są też stosunkowo cienkie. Chronią przede wszystkim przed chłodem, ale nie niwelują nierówności terenu takich jak kępki trawy czy kamienie.

Materac dmuchany

Jest ciężki. Jest za ciężki, żeby go nosić na plecach. Szczególnie jak mamy do zabrania jeszcze trochę innych rzeczy małych turystów takich jak np. śpiwory dla dzieci i nie tylko. Żeby go dobrze napompować trzeba również zabrać pompkę elektryczną, bo dmuchanie zajmuje bardzo dużo czasu i wysysa dużo energii z człowieka. Musimy mieć zatem dostęp do gniazdka, przynajmniej zapalniczki. Materac najlepiej się sprawdza na kempingach, gdzie zakładamy bazę i biwakujemy przez kilka dni, w pobliżu samochodu.

Mata samopompująca

Maty samopompujące są najbardziej uniwersalne. Dają komfort spania, dobrze izolują od podłoża i są wygodne. Nie potrzebujesz pompki, żeby nadmuchać taką matę. Niby jest to mata samopompująca, ale tak na prawdę trzeba kilka razy dmuchnąć do środka, żeby się optymalnie napełniła. Waga współczesnych mat jest już niewiele wyższa od wagi karimaty, a jednak zajmuje mniej miejsca po zrolowaniu.

Pogoda na majówkę jest najważniejsza

Przed wyjazdem zawsze sprawdzaj pogodę, ponieważ podczas deszczu spanie w namiocie daje mało satysfakcji. Nie jest po prostu fajnie. Majówka chyba nie jest jeszcze najbezpieczniejszym momentem na rozpoczęcie przygody z biwakowaniem z dzieciakami pod namiotem.

 

Na koniec poświęć trochę czasu, by sprawdzić, jak się podobało podczas wyjazdu. Zapytaj, jak się czuje, czy czegoś potrzebuje, czy chce porozmawiać o tym, co widziało lub czego się nauczyło podczas wycieczki. Ogólnie rzecz biorąc, biwakowanie na łonie natury z dzieckiem może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem dla całej rodziny! Pamiętaj o bezpieczeństwie i wygodzie podczas przygotowań do wyjazdu i nie zapominaj o dobrej zabawie! Ciesz się wspaniałą przygodą razem ze swoim dzieckiem i przeżyj niezapomniane chwile! Udanego biwakowania!

 

Maciej Makowski