Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Czy można prać kurtki turystyczne z membraną?

Co to jest DWR? Czy można prać kurtki turystyczne z membraną? 

Aby zmaksymalizować wodoodporność i możliwość wentylacji, większość ubrań posiada na swojej powierzchni DWR.


To właśnie DWR ( powłoka z trwałą impregnacją zewnętrzną - Durable Water Repellency) powoduje, iż na powierzchni kurtki tworzą się kropelki wody, które później spadają z odzieży, dzięki czemu ciepło i pot mogą wydostać się na zewnątrz. DWR również powoduje, iż tkanina pozostaje sucha, co sprawia, iż kurtka jest lżejsza i cieplejsza (występują mniejsze straty cieplne przy parowaniu). 

Dzięki impregnacji zewnętrznej DWR materiał zewnętrzny nie tylko nie chłonie wody, ale również jest odporny na brud. 

Niestety po czasie regularnego prania i oraz użytkowania odzieży DWR może się zużyć.

W takim wypadku przestaną tworzyć się kropelki na powierzchni ubrania, a część wody może zostać przez kurtkę wchłonięta. Nie oznacza to jednak, że wewnętrzne membrany takie jak Gore-Tex przestały poprawnie funkcjonować, najczęściej działają one bez zarzutu. Oznacza to jednak, że warstwa zewnętrzna będzie cięższa i może doprowadzić do szybszej straty ciepła.

 

Impregnacja czyli przywracanie DWR

Najlepszy sposób, aby odnowić działanie DWR, to wyprać wodoodporną/oddychającą odzież zgodnie z instrukcjami oraz wyprasować ją przy użyciu ciepłej pary wodnej. Spowoduje to przywrócenie warstwy ochronnej, dzięki której woda będzie tworzyła kropelki na powierzchni odzieży, chroniąc ją przed wilgocią, tak długo, jak oryginalna ochrona przed wodą jest obecna. 

Niestety nie istnieje takie coś jak ciągłe działanie DWR. Ostatecznie po wielu praniach, kiedy już impregnat DWR się zużyje i nie będzie można odnowić jego działania, aby przywrócić działanie wodoodporne trzeba użyć specjalnego środka w sprayu - impregnatu. Spryskaj nim ubranie i korzystaj z niego jak dawniej. Można powtórzyć ten proces tyle razy, ile się potrzebuje.


Problemy spowodowane zużyciem się impregnatu DWR są często mylone ze zużyciem się membrany znajdującej się w środku ubrania.

Dzieje się tak dlatego, że kiedy impregnat się zużywa tkanina może:

1. Wydawać się mokra z zewnątrz – odkąd wierzchnia tkanina pochłania wodę.
2. Wydać się cięższa - również ze względu na pochłanianie wody.
3.  Zbierać parę wodną w środku - woda na powierzchni tkaniny może obniżyć temperaturę tkaniny, poprzez straty ciepła spowodowane parowaniem. Może to spowodować wilgotne, ciepłe powietrze wewnątrz ubioru, które zbiera się na wewnętrznej warstwie, co może powodować, iż wydaje nam się, że kurtka przecieka.

 

Zanim zdecydujesz się wymienić swoja kurtkę lub spodnie przeciwdeszczowe, spróbuj najpierw przywrócić działanie DWR lub użyj impregnatu w spray-u, o którym była mowa wcześniej...

Czy można prać kurtkę turystyczną z membraną? 
Nawet trzeba prać! 

Najprostszym sposobem jest pranie w pralce w trybie prania ręcznego z delikatnym środkiem do prania odzieży membranowej. Przed włożeniem do pralki wyczyść gąbeczką trudne zabrudzenia na mankietach czy dole kurtki. Żeby zaimpregnować kurtkę turystyczną w tym samym procesie prania do przegródki na płyn do płukania wlej odpowiednią ilość impregnatu do kurtek membranowych. Taki rodziaj impregnacji ma mały minus - membrana impregnuje się również od środka - co zawsze ogranicza trochę oddychalność. Jest natomiast bardzo wygodne:-)  

Jeśli chcesz zaimpregnować kurtkę tylko z zewnątrz to musisz użyć impregnatu do kurtek turystycznych w sprayu. Po nałożeniu impregnatu dobrze jest dogrzać materiał tak,żeby impregnat wniknął w głąb materiału. Możesz to zrobić przez prasowanie na najniższej ustawionej temperaturze na żelazku - najlepiej przez ręcznik lub inny materiał. Możesz również wykorzystać do tego parownicę do odzieży.

 

Tak wyprana i zaimpregnowana kurtka turystyczna z membraną lub spodnie membranowe będą Ci na pewno dłużej służyły.