Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Czy warto wybrać dedykowany damski plecak turystyczny?

Czy warto wybrać plecak turystyczny typowo damski?

Oferta sprzętu turystycznego stale się poszerza i specjalizuje. Od dobrych kilku lat bardzo ściśle w sprzęcie turystycznym rozróżnia się podział na plecaki turystyczne damskie i męskie.

Kiedy rozmawiamy z klientkami, często na początku widzimy podejrzany uśmiech, czy przypadkiem nie wprowadzamy ich w błąd lub czy nie robimy sobie żartów. Drogie Panie, żarty lubimy, ale sprzęt staramy się dobierać odpowiedni! Mocno rozbudowaną kolekcję damskich plecaków posiada m.in. firma VAUDE. Od lat specjalizuje się w produkcji solidnych plecakow turystycznych materiałów najwyższej jakości. 

Plecaki turystyczne damskie od Vaude czy nie tylko? 

W Vaude nad konstrukcją plecaków, rozwiązaniami, kolorystyką pracuje specjalny zespół kobiet zawodowo związanych z górami, mtb, narciarstwem. Ich doświadczenie i pomysły, możemy odnaleźć w każdej nowej kolekcji plecaków. One najlepiej wiedzą czego potrzebują podczas aktywności z plecakiem.

Lowe Alpne

Firma Lowe Alpine również proponuje plecaki górskie dedykowane kobietom. Plecaki trekkingowe to głowna część sprzedaży tej marki, ale również mają w swojej ofercie plecaki wspinaczkowe, rowerowe i miejskie. Plecaki  turystyczne damskie marki Lowe Alpine w nazwie mają zawsze oznaczenie ND.

 

Dlaczego kobiety powinny wybierać plecaki turystyczne specjalnie skonstruowane dla nich?

Różnica nie leży tylko w kolorze, choć kolor jest bardzo ważny. Damskie plecaki uwzględniają różnice w długości pleców kobiecych i męskich. Kobiety w odróżnieniu od mężczyzn mają krótsze plecy i dłuższe nogi, mężczyźni na odwrót mają dłuższe plecy i krótsze nogi. Dlatego damskie plecaki w porównaniu z męskimi charakteryzują się krótszym systemem nośnym.Wybierz plecak turystyczny dla kobiet

 

 

Plecak turystyczny męskiPlecak damski na kobiecych plecach dzięki takiej różnicy lepiej leży, właściwiej przenosi ciężar na pas biodrowy, można go lepiej dopasować.

Kobiety mają węższe ramiona tym samym pasy noścne w damskich plecakach turystycznych są krótsze

i bliżej siebie osadzone na wysokości karku, dodatkowo od strony wewnętrznej obszyte materiałem eliminującym obtarcia. Bliższe osadzenie pasów nośnych eliminuje również ryzyko obsuwania się pasów nośnych z kobiecych ramion. Taka różnica w konstrukcji pasów nośnych wpływa również na wyeliminowanie obtarć powstających przy używaniu przez kobietę turystycznego plecaka męskiego o klamry służące ściąganiu pasów nośnych.

Inny kształt pasa biodrowego:

damskie pasy mają bardziej eliptyczny kształt, skierowany ku dołowi z dodatkowymi wewnętrznymi klinami z miękkiej pianki na wysokości kości biodrowych.

 Damski plecak turystyczny

 

Pas piersiowy posiada większą możliwość regulacji w pionie,

dzięki temu można go lepiej dostosować do różnych kobiecych sylwetek. Jego konstrukcja nie powoduje również ucisku na piersi.

Zasadą jest, że czym plecak trekkingowy ma większą pojemność, tym bardziej kobiety powinny zwracać uwagę na właściwe dopasowanie systemu do ich budowy. O ile mały plecak nie ma aż tak dużego wpływu na odczuwanie komfortu, o tyle plecak turystyczny – wspinaczkowy lub duży plecak trekkingowy o pojemności od około 50 litrów wzwyż powinien być specjalnie dostosowany do kobiecej sylwetki.

Czy większy plecak turystyczny damski musi być specjaknie dopasowany? 

 

Ta zasada nie jest ostateczna, gdyż w sytuacji gdy mężczyzna jest drobnej budowy ciała lub na odwrót kobieta jest wysoka, mocno zbudowana wówczas istnieje możliwość również zamiennego stosowania plecaków damskich i męskich. Niektórzy producenci np. Vaude czy Lowe Alpine umożliwiają również wymianę pasów nośnych w plecakach męskich na damskie i na odwrót, wówczas osoby o nietypowej sylwetce mogą jeszcze lepiej dopasować plecak do swoich potrzeb.
 

Wybierając plecak we pod uwagę konstrukcję pleców

Podczas decyzji jaki plecak turystyczny wybrać warto również zwrócić na konstrukcję pleców. Myślę tu o systemie wentylacji, który ważny jest przede wszystkim w ciepłe dni. System Lowe Alpine AirZone świetnie się sprawdza w plecakach do 45-55 litrów. Dosłownie "czuć wiatr" na plecach. System ten sprawdza się również w zimie kiedy mamy założoną kurtkę. Nie ogranicza od dodatkowo oddychalności przez co pot znacznie szybciej wydostaje się na zewnątrz.
 

Do czego będzie Ci służył plecak? 

Przed zakupem plecaka nie ważne czy damskiego czy męskiego musisz przede wszystkim dobrze przemyśleć w jakich warunkach będziesz go używać. Czy jest to plecak na jednodniowe wycieczki czy może na dłuższe wypady?

Plecak na jednodniową wycieczkę

Plecak na jednodniowy wypad w góry nie musi być zbyt duży, a nawet nie powinien. Najlepiej sprawdzą się plecaki o pojemności 20-30 litrów. W zależności od pory roku musisz pomieścić kurtkę przeciwdeszczową, puchówę lub polar. Trzeba się nawadniać, także musisz też zabrać duża butelkę wody i termos. Jakieś przekąski i kanapki. Zapasowe rękawiczki w zimie też się przydają.

Większy plecak na długie wycieczki

Na kilkudniowe wycieczki trzeba już zabrać trochę więcej ubrań, przynajmniej bieliznę na zamianę i skarpetki :-) W zależności od tego gdzie planujesz nocować trzeba gdzieś zmieścić śpiwór i poduszkę. Karimatę lub matę samopompującą przeważnie można przytroczyć na zewntątrz. Namiot możesz w całości zamocować na zewnątrz, lub podzielić się z towarzyszem - tak żeby każdy niósł w miarę po równo wewnątrz plecaka. 

Warto zwrócić uwagę na wagę plecaka

Waga jest o tyle istotna, że podczas wycieczki będziesz ją odczuwać przez cały czas na własnych plecak i nogach. Najlepsi producenci plecaków jak Vaude czy Lowe Alpine korzystają z najnowocześniejszych technologii, dzięki którym są w stanie zredujować wagę do minimum przy zachowaniu wytrzymałości i jakości. Specjalne sploty poliestru są bardzo trwałe i lekkie.

Plecaki lawinowe

Jeśli uprawiasz kwalifikowaną zimową turystykę wysokogórską to powinieneś używać plecaka lawinowego wypornościowego. Dzięki takiemu plecakowi minimalizujesz ryzyko śmierci w lawinie. Podczas zejścia lawiny odpalasz specjalny system ABS, który wystrzeliwuje wokół plecaka i głowy wielką poduszkę powietrzną. Dzięki takiej poduszcze osoba, która zjeżdzą w lawinie pozostaje na powierzchni i ma zdecydowanie większe szanse, że jej nie zasypie śnieg.