Ceneria logo
 

Strona główna   »  
Testeria   »  

Dobre zapięcie rowerowe. Czyli jakie? Poradnik

Niestety żadne zapięcie rowerowe nie uchroni w 100% naszego roweru przed kradzieżą. W czasach bardzo zawansowanych narzędzi do cięcia nawet najbardziej mocnych tworzyw, wprawny złodziej  wyposażony w stosowny sprzęt sforsuje każde zamknięcie rowerowe.  Czy zatem warto inwestować w zamknięcie rowerowe? Oczywiście że tak.   
 

Dlaczego warto posiadać dobre zamknięcie rowerowe?

Dobre zapięcie rowerowe może zniechęcić mniej wprawnego złodzieja nie dysponującego narzędziem dzięki któremu szybko przetnie nasze zabezpieczenie.  Im więcej czasu będzie musiał poświęcić na sforsowane naszego zabezpieczenia tym mniej ochoty będzie miał na próbę kradzieży.  Jego chęci oczywiście będą rosły wraz ze wzrostem wartości naszego roweru. Dobre zabezpieczenie pełni role "odstraszacza": im bardziej masywne i trudniejsze do "pokonania", tym potencjalnie mniejsze prawdopodobieństwo że złodziej podejmie ryzyko kradzieży. Sugerujemy zatem taka złotą zasadę: im mamy droższy rower, tym lepsze zapięcie rowerowe powinniśmy kupować i jednocześnie proporcjonalnie nie dawać szans złodziejowi czyli nie zostawiać drogiego roweru bez opieki np. pod sklepem.  Przedstawiamy Wam rodzaje zabezpieczeń jakie możecie zastosować do ochrony swojego roweru.
 

Stalowa linka

Stalowa linka to najprostsze i najczęściej stosowane zapięcie do rowerów. Można je kupić w każdym sklepie rowerowym czy markecie.  Zabezpieczenie tego typu to splot stalowych linek o różnej grubości połączonych w jedną grubszą całość.  Splot linek otoczonych jest izolacją z tworzywa sztucznego. Izolacja ta czasami daje złudzenie większego potencjału zabezpieczenia. Niestety smutna prawda jest taka że zdecydowana większość linek stalowych dają jedynie iluzje ochrony roweru.  Sforsowanie tego typu zabezpieczenia złodziejowi zajmie klika sekund jeśli wyposażony będzie łatwo dostępne nożyce czy obcinarki do prętów. Można je nabyć w każdym supermarkecie budowalnym. Jeśli chcemy aby nasz rower był należycie zabezpieczony linki możemy traktować jedynie jako zabezpieczenie uzupełniające.
 
 Tania stalowa linka zapięta wokół koła - daje tylko iluzje bezpieczeństwa roweru 

Blokada tylnego koła

Zamknięcie tego typu spotkać można w rowerach miejskich typu holenderskiego. Zamknięcie tego typu nie chroni przed kradzieżą roweru a jedynie przed szybkim odjechaniem na nim. Złodziej po prostu może zarzucić rower na plecy i sobie z nim pójść. Zamknięcie tego typu powinno być zatem traktowane jako zabezpieczenie uzupełniające
 

Zapięcie składane

Zapięcie rowerowe składane składa się z podłużnych segmentów  stalowych połączonych nitami.  Atutem tego typu zapięcia jest łatwość składania, niska waga oraz kompaktowe wymiary po złożeniu. Dzięki temu nie zajmuje wiele miejsca w plecaku czy sakwie rowerowej.  Atutem takiego zapięcia jest również jego elastyczność, dzięki której mamy możliwość przypięcia roweru do różnych nietypowych elementów. Niestety słabym ogniwem tego typu zapięć są nity - złodziej poradzi sobie z nimi używając nożyc lub łomu.
 

Łańcuch

Zdecydowanie bardziej efektywnym zabezpieczeniem jest  zapięcie rowerowe typu łańcuch. Złodziej by rozbroić tego typu zabezpieczenie potrzebuje zdecydowanie więcej czasu. Łańcuchy do zabezpieczenia roweru  wykonane są z wysokiej jakości hartowanej stali stopowej. Nie są to zatem odpowiedniki łańcuchów dostępnych w marketach budowlanych. Niestety dużym minusem tego typu rozwiązania jest waga: zapięcie rowerowe łańcuch może ważyć nawet między 2 a 4 kilogramów.
 

U-lock

U-lock to stalowy pałąk  wygięty w kształt litery "U". Końce pałąka chowają się w podstawie we wnętrzu której znajduje się zamek.  Stal z jakiego wykonane jest zapięcie powinna być twarda i specjalnie hartowana. Z kolei zamek, będący teoretycznie najsłabszym ogniwem zabezpieczenia powinien być zabezpieczony przed wszelkimi próbami rozwiercenia.  Dobre zapięcie rowerowe u-lock gwarantuje najwyższy stopień bezpieczeństwa.  Jest w stanie stawić opór wszelkim próbom przecinania i próbom otwarcia zamka.  O ile U-lock stanowi dobre zabezpieczenie przed kradzieżą, może niestety mieć ograniczenia użytkowe: w przeciwieństwie do łańcucha i linki stalowej nie jest elastyczne a zatem sprawdzą się wyłącznie gdy do przypięcia roweru będziemy posiadali łatwo dostępną barierkę lub stojak. Zbyt grubych lub oddalonych elementów z których potencjalnie moglibyśmy skorzystać w przypadku linki, po prostu nie obejmiemy. 

 
 Stojaki rowerowe starego typu - nie dają nam szans na bezpieczne zapiecie roweru (o ramę i koło tylne) 

Jak widać nie ma zabezpieczeń idealnych, które chroniłyby w 100% nasz rower przed kradzieżą. Dobre zapięcie rowerowe ma za zadanie zniechęcić złodzieja przed próbą kradzieży. Im będzie lepsze tym złodziej będzie miał większy kłopot z realizacją swojego planu a co za tym idzie będzie musiał liczyć się z większym ryzykiem. Jednak niemal z  każdym, zwłaszcza tanim zapięciem  złodziej może sobie poradzić. Zostawiając rower gdzieś na ulicy po prostu trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem. Tych bardzo drogich rowerów nie zostawiajmy bez opieki. Nie da się jednak poruszać po mieście na rowerze, czasami nie zostawiając gdzieś roweru. Warto zatem stosować kilka ważnych zasad: 
  • zwracajmy uwagę w jakim miejscu do czego przypinamy rower: nie przypinajmy roweru do ruchomych słupków lub elementów które można łatwo przeciąć ( np. siatka ogrodowa)
  • nie zostawiajmy roweru w rzadko uczęszczanych miejscach i ciemnych zaułkach: dajemy w ten sposób złodziejowi czas na sforsowanie naszego zabezpieczenia
  • jeśli zostawiamy rower na noc: wybierajmy miejsca oświetlone i najlepiej w zasięgu monitoringu
  • przypinajmy rower obejmując ramę i tylne koło ( przypinając rower tylko do koła możemy wracając zastać jedynie koło)
  •  im lepiej zabezpieczymy swój rower ( najlepsze możliwe zabezpieczenie, bezpieczne miejsce lub nie zostawianie go bez opieki) - tym mniejsze prawdopodobieństwo kradzieży
  • nie zostawiajmy roweru na zbyt długi okres. 
 Rower pozostawiony na zbyt długo....
 

Zapięcia rowerowe na Ceneria.pl

Na Ceneria.pl znajdziecie zapięcia rowerowe  wszystkich wymienionych typów renomowanych producentów:  Abus, Knog, Kryptonite, Masterlock, Trelock. Kupując zapięcie renomowanego producenta, wyspecjalizowanego w produkcji tego typu sprzętu macie gwarancje wysokiej jakości. Zadbajcie o swoje rowery i nie dajcie szans złodziejowi!

tekst: zespół Ceneria.pl