Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Dobry rower MTB. Przeczytaj jeśli planujesz zakup

Rower MTB, rower górski czy po prostu "góral", to określenia roweru do zjazdów górskich w trudnym, zróżnicowanym terenie. MTB to powszechnie przyjęty skrót, wywodzący się od angielskich słów: Mountain Bike . Na takim rowerze możemy jeździć po leśnych ścieżkach i jak sama nazwa wskazuje - po górskich trasach. W rodzinie rowerów górskich wyróżniamy ich kilka typów, jedne bardziej się będą nadawały do amatorskiej jazdy po bezdrożach, inne posiadać będą osprzęt, który sprawdzi się w wymagających wyścigach i zjazdach. Jeśli chcesz kupić dobry rower a opisy techniczne ze sklepów przyprawiają Cię o ból głowy - ten artykuł jest dla Ciebie. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, by nabyć najlepszy rower górski.

 

Dobry rower MTB - charakterystyka

Rowery MTB posiadają dość masywną konstrukcję ze wzmocnioną ramą. Opony rowerów do zjazdów górskich mają dużą średnicę, są szerokie, z wyraźnym bieżnikiem, który zwiększa ich przyczepność. Amortyzacja jednego lub obu kół, bardzo dobre hamulce, brak błotników ? to niektóre z cech, którymi się wyróżniają.
 
Jazda na nich jest dość wygodna. Pozycja może być pochylona bardziej lub mniej ale na pewno nie będzie tak komfortowa jak na rowerze miejskim. Jednak ich przeznaczenie jest zgoła odmienne, więc i takiej wygody nie należy oczekiwać. Rowerowe wycieczki po nieutwardzonych nawierzchniach, wjazdy pod bardziej strome zbocza czy zjazdy - w tych okolicznościach rower MTB spisze się doskonale. Znacznie gorzej na rowerze do zjazdów górskich będzie się jeździło po asfaltowych drogach z racji większego ciężaru całego roweru i zbyt masywnych opon, stawiających opór podczas jazdy.
 
Rower MTB
 

Jaki wybrać dobry rower górski?

Choć rower górski nadaje się do jazdy po bardzo różnych trasach, stylów jazdy jest wiele i niektóre z modeli lepiej będą się spisywały w określonych warunkach. Dlatego też dobry rower MTB trzeba dobrać w zależności od tras jakimi planujesz się poruszać, od stylu jazdy jaki preferujesz, Twoich potrzeb i możliwości finansowych. Na co przede wszystkim zwrócić uwagę podczas wyboru roweru? 

 • Rozmiar kół. Rowery MTB posiadają różne wielkości kół: 26, 27,5 oraz 29 cali. Koła o najmniejszej średnicy są bardziej zwrotne i mają mniejszy ciężar. Największe opony dobrze sprawdzają się na trudnych szlakach, łatwiej na nich pokonywać nierówności terenu. Można na nich również rozwijać większe prędkości. 
   
 • Rama roweru. W zależności od przeznaczenia, ramy rowerów MTB mogą mieć odmienną budowę. Najczęściej wykonane są z różnych stopów aluminium lub w przypadku rowerów droższych ? z włókna węglowego. Każdy rodzaj materiału ma swoje wady i zalety oraz? inna cenę. Ramy aluminiowe są bardziej sztywne i odporne na wygięcia. Ramy aluminiowe są bardzo lekkie ale nie tak odporne jak aluminiowe.  Wielkość ramy dobrego roweru górskiego dobieramy do wzrostu i długości nogi. Producenci rowerów udostępniają tzw. tabele rozmiarów - warto z nich skorzystać. 
   
 • Amortyzator. Rodzaj amortyzacji także trzeba dobrać do trudności tras, które chcemy pokonywać. Na trudnych technicznie trasach i ekstremalnych zjazdach dzięki przedniemu i tylnemu amortyzatorowi łatwiej będzie utrzymać kontrolę nad rowerem do zjazdów górskich. Im większa amortyzacja, tym bardziej komfortowa jazda w takich warunkach. Rowery górskie z amortyzacją przednią i tylną to rowery typu "fullsuspension". Rowery z amortyzacją tylko przedniego koła to rowery typu "hardtrail", nadające się na niewymagające trasy. 
   
 • Hamulce. W rowerach MTB, podczas trudnych zjazdów hamulce muszą być przede wszystkim skuteczne. W rowerach górskich najczęściej stosowane są: mechaniczne hamulce tarczowe lub solidne, hydrauliczne hamulce tarczowe. 

Ceny rowerów MTB

Ceny rowerów górskich są dość mocno zróżnicowane. W sklepach znajdziemy i najtańsze rowery górskie i dobre rowery górskie z osprzętem nawet za 20000 zł. Osoba, która nie chce inwestować zbyt wiele pieniędzy w rower, ale nie planuje również zakupu marketowego, górskiego roweru, powinna rozglądać się za rowerem górskim do 2000 zł czy rowerem górskim do 3000 zł. W przypadku takich rowerów można być już dość spokojnym o jakość osprzętu. 
 
 • Najtańsze rowery górskie. Znajdziemy je w przede wszystkim w supermarketach. Choć wygląd sprawia dobre wrażenie, pamiętajmy, że nie wszystko widać na pierwszy rzut oka. Jakość podzespołów zazwyczaj pozostawia wiele do życzenia, należą one do najtańszych. Może się okazać, że rower MTB do 2000 zł nie przetrwa bardziej intensywnego sezonu i przed kolejnym będzie wymagał naprawy. Chyba, że ktoś jest niedzielnym rowerzystą i nie ma dużych wymagań względem sprzętu. I choć są to rowery do zjazdów górskich ze względów bezpieczeństwa, raczej się do jazdy w górach nie nadają.
   
 • Rowery MTB do ok. 2000 zł. W tych widełkach cenowych znajdziemy już rowery lepszej jakości. Zastosowany w nich osprzęt może być renomowanej marki, choć często z niższej półki cenowej. Taki rower MTB do 2000 zł sprawdzi się na niezbyt wymagających, raczej rekreacyjnych trasach, na nieutwardzonych drogach czy leśnych ścieżkach.
   
 • Rowery MTB do ok. 3000 zł. Znajdziemy w tym przedziale cenowym rowery, które mają dobre jakościowo podzespoły, bardzo dobre hamulce czy amortyzatory. Wśród rowerów do 3000 zł będą i rowery bardziej rekreacyjne i modele sportowe, przeznaczone np. na wyścigi. Rama w takich rowerach do zjazdów górskich będzie aluminiowa a ilość przerzutek zagwarantuje komfortową jazdę w różnych warunkach.
   
 • Rowery z najwyższej półki. Choć najdroższy rower świata ma siodełko z krokodylej skóry, złoto i diamenty w konstrukcji, to nie o takich rowerach będzie tu mowa. Rowery górskie z najwyższej półki mają dla wielu zaporowe ceny. Są zbudowane z bardzo drogich i bardzo lekkich, karbonowych komponentów. Często używane są przez zawodowców.

Krótka charakterystyka rowerów górskich

Kiedyś było dośc łatwo. Rower MTB, był to po prostu rower  przystosowany  do jazdy w trudnym, zróżnicowanym terenie. Miał sztywną ramę, koła 26 cali i grube opony. W ostatnich latach nastąpiła jednak wąska specjalizacja na typy rowerów ze względu na typy aktywności do jakich służą. Ze względu na przeznaczenie wyróżniamy zatem następujące typy rowerów MTB.
 
 • Mtb (Hardtail). Rower przystosowany zarówno do jazdy w trudnym terenie jak i do wyścigów. Posiada amortyzację przedniego koła, dzięki czemu łatwiej jest utrzymać nad nim kontrolę podczas zjazdów. 
   
 • Mtb (Full suspension). Wytrzymały, dobry rower z pełną amortyzacją obu kół. Nadaje się na wielogodzinne maratony i trudne trasy w górach, zapewniając komfortową jazdę. Najlepszy rower górski tego typu posiada także amortyzator z blokadą skoku.
   
 • Enduro. Ciężkie rowery do zjazdów górskich są zaliczane do typu full suspension. Nadają się na zawody, i choć wjazd pod górkę nie jest najszybszy to są to doskonałe rowery do zjazdów górskich. Powinny posiadać mocną konstrukcję i bardzo skuteczne hamulce.
   
 • Trail. Pośredni model roweru pomiędzy rowerami XC a Enduro. Mają pełne zawieszenie. Przeznaczone do długodystansowej jazdy po górach lub trudnym terenie. Wygodnie się na nich podjeżdża i komfortowo zjeżdża trudnymi technicznie trasami.
   
 • DownHill. To dobre rowery górskie należące do najcięższych. Przeznaczone są do bardzo stromych i wymagających zjazdów oraz skoków. Są bardzo wytrzymałe i złożone z odpornych komponentów. Na górę wciągane są na wyciągach. 
   
 • BMX. Idealny do robienia trików ale nie nadaje się na wycieczki, ponieważ jest ciężki. Posiada takie elementy jak pegi, ułatwiające robienie trików czy rotor pozwalający na zrobienie kierownicą obrotu o 360 stopni. 

Rowery górskie damskie i męskie

W asortymencie sklepów znajdziemy dobre rowery górskie przeznaczone dla kobiet i mężczyzn. Różnią się między sobą m.in. geometrią czy budową siodełka. Rower górski damski charakteryzuje  się obniżoną ramą, ma mniejsze rozmiary a siodełko jest przystosowane do kobiecej budowy ciała. Często inna jest także ich kolorystyka.
 
Na wymagające i trudne technicznie zjazdy potrzebny jest rower górski o nisko ułożonym siodełku, dużym skoku amortyzatorów przedniego i tylnego oraz innej geometrii ramy niż rower przeznaczony na łatwiejsze trasy. Rowery do zjazdów górskich z amortyzacją tylko przedniego koła i o mniej agresywnej geometrii ramy są więc bardziej uniwersalne.

 

Rowery MTB w Ceneria.pl

Podczas wyboru roweru warto korzystać z porównywarek cen. Sami określamy widełki cenowe a porównywarka wyszuka odpowiednie modele. Na pewno warto też sprawdzać jakość podzespołów, na których nam najbardziej zależy. W niektórych modelach jakość hamulców czy przerzutek będzie bardzo wysoka a w innych skupiono się na udoskonalaniu amortyzatorach. W Ceneria.pl znajdziesz wiele modeli rowerów górskich, więc na pewno znajdziesz tu najlepszy rower górski dla siebie. Wśród propozycji sklepów prezentowanych w Cenerii.pl są rowery MTB takich marek jak m.in.: Kross, Merida, Romet, Kelly's czy Cube.

tekst: zespół Ceneria.pl