Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Drzewa Nowej Huty 2017!

Znamy już wyniki konkursu pt. Drzewo Nowej Huty 2017. Zwyciężyły dwa drzewa rosnące przy Zalewie Nowohuckim - wierzba płacząca sfotografowana i opisana przez Agnieszkę Łoś oraz topola biała - Majestatyczny kolos Natalii Szołdy.
Reklama

Ogromne zainteresowanie wzbudził stary wiąz rosnący na os. Hutniczym, którego opisał i sfotografował Antoni Łapajerski. Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa zaproponował by drzewo zostało wpisane na listę pomników przyrody. Wszystkie drzewa nowohuckie, które znalazły się w finale można znaleźć w galerii: https://www.facebook.com/DrzewoNowejHuty/ a także na wystawie w budynku ARTzony (os. Górali 4).

OPISY DRZEW:

WIERZBA PŁACZĄCA - Poniedziałkowy poranek nad Zalewem

autorka: Agnieszka Łoś
Zalew Nowohucki to wyjątkowe miejsce w naszej dzielnicy. Nowohucianie przychodzą tu by uprawiać sport, spacerować, rozmawiać czy tez łowić ryby. Ta enklawa przyrody w samym sercu miasta nie istniałaby gdyby nie drzewa rosnące dookoła zbiornika. Najbardziej charakterystyczne są płaczące wierzby. Zwłaszcza urokliwe są te pochylające się nad Zalewem. Wśród nich najbardziej rozpoznawalna, rosnąca w pobliżu wyspy wierzba. W każdy weekend spacerujący tu nowohucianie przystają by zachwycić się jej wyglądem i zrobić sobie zdjęcie. I ja nie mogłam się powstrzymać. Myślę, że jest najbardziej rozpoznawalnym drzewem w Nowej Hucie.


Wierzba płacząca. Fot. Agnieszka Łoś


TOPOLA BIAŁA - Majestatyczny Kolos

Autorka: Natalia Szołda

Jest w Nowej Hucie pewne miejsce, do którego często wracam. Wraz z moją rodziną od niepamiętnych czasów jeździmy tam, aby cieszyć się otaczającą nas naturą. Tym miejscem jest oczywiście Zalew Nowohucki, gdzie dosłownie na każdym kroku można znaleźć interesujących przedstawicieli flory i fauny. Jeśli gdzieś w Nowej Hucie ma się znajdować drzewo godne tytułu Drzewa Nowej Huty 2017, to tylko tam. Podczas licznych spacerów zdążyłam wielokrotnie zachwycać się ich różnorodnością pod przeróżnymi względami, lecz tak naprawdę jedno z nich zdecydowanie górowało nad innymi. Mówię to w znaczeniu dosłownym i przenośnym, ponieważ ten okaz jest wielokrotnie wyższy od najmniejszych przedstawicieli swojego gatunku. Dzięki temu wygląda on wyjątkowo majestatycznie i dumnie. Znajduje się on nieopodal Domu Wędkarza. Właśnie ta potężna, wiekowa roślina najbardziej mnie fascynowała.


Majestatyczny kolos. Fot. Natalia Szołda


WIĄZ HISTORII

Autor: Antoni Łapajerski
Na podwórku Przedszkola nr 104 na os. Hutniczym 14 rośnie okazały stary wiąz. Swoją wysokością wybija się ponad sąsiednie bloki. Obwód pnia w dolnej części przekracza 100 cm. Jest na pewno starszy od Nowej Huty. Drzewo to jest świadkiem dawnej drogi, wiodącej z Bieńczyc do Mogiły. Widoczna na mapach z okresu przed powstaniem Nowej Huty droga, jest dziś całkowicie nieczytelna. Kiedyś zaczynała się tu, gdzie obecnie jest ul. Szybka w Bieńczycach, natomiast jej koniec był w pobliży mogilskiego cmentarza. Oprócz tego wiązu i kilku zachowanych drzew rosnących na os. Wandy, Willowym i Hutniczym, nie ma świadków dawnego traktu wiejskiego. Proponowany wiąz jest pięknym okazem swojego gatunku i zasługuje według mnie na miano POMNIKA PRZYRODY oraz tytuł Drzewa Nowej Huty 2017. Przez fakt, że rośnie na terenie przedszkola, będzie mógł być dla dzieci i wychowawców źródłem historycznym (daje możliwość świadczenia o dawnych losach terenów obecnej Nowej Huty) oraz inspiracją do tworzenia programów przyrodniczo-ekologicznych.


Wiąz historii. Fot. Antoni Łapajerski


Do końca listopada można zgłaszać drzewa do ogólnopolskiego i europejskiego Konkursu Drzewo Roku. http://swietodrzewa.pl/?page_id=1673.

Partnerami konkursu są: Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, Klub Gaja, ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, Fundacja EcoTravel, Tygodnik Nowohucki „Głos"oraz Environmental Partnership Association.

Projekt "Zielona Inicjatywa" finansowany jest ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Fundusz Partnerstwa / Partnership Fund
www.ffp.org.pl, www.environmentalpartnership.org