Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Fotelik rowerowy? A może przyczepka? Jak przewozić dziecko na rowerze?

Planując rowerowe przejażdżki z dzieckiem lub dziećmi, które nie potrafią jeszcze same jeździć, trzeba zastanowić się, w jaki sposób będą one przewożone. Do wyboru mamy różne typy fotelików montowanych z przodu lub z tyłu roweru oraz przyczepki, w których swobodnie zmieści się dwójka dzieci. Każdy model musi być oczywiście dostosowany do wieku i wagi dziecka. Fotelik rowerowy powinien także posiadać odblaski lub światła oraz odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa. Nie zapominajmy także o dobrze dobranym kasku, zarówno dla dzieci przewożonych w fotelikach, jak i w przyczepkach.  Jakie są wady i zalety fotelików oraz przyczep rowerowych? Co będzie lepszym rozwiązaniem? Tego dowiesz się z poniższego poradnika. 

Jak wybrać fotelik rowerowy?

Zdania producentów i pediatrów nieco się różnią w kwestii wieku, od którego dziecko może być przewożone w foteliku rowerowym. Według lekarzy można to zrobić dopiero wtedy, gdy dziecko będzie potrafiło samo stabilnie siedzieć, najwcześniej w wieku ok. 1,5 roku. Jego kręgosłup nie będzie wtedy aż tak narażony na wstrząsy, ponieważ mięśnie będą mocniejsze a główka nie będzie się chwiała. Dzieci rozwijają się w różnym tempie, więc każdy rodzic, obserwując swoje dziecko, powinien najlepiej wiedzieć, kiedy maluch będzie gotowy na podróż i dobrze ją zniesie. Zdrowie i bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze. Nie powinno się kontynuować podróży, gdy dziecko zaśnie w foteliku. Jest to bardzo niekorzystne dla jego kręgosłupa, więc dla dobra malucha lepiej zrobić postój.
Przed wyborem i zakupem fotelika dobrze jest sprawdzić sposób jego montażu, ponieważ może się okazać, że fotelik nie pasuje do roweru.

Każdy fotelik rowerowy powinien posiadać:

  • pasy bezpieczeństwa, najlepiej pięciopunktowe,
  • regulowane podnóżki z możliwością przypięcia stóp dziecka,
  • możliwość regulacji odchylenia oparcia,
  • wyprofilowane, wygodne siedzisko,
  • zabudowaną część wokół głowy dziecka, która nie powinna wystawać poza obudowę,
  • warto sprawdzić czy fotelik posiada mechanizmy amortyzacyjne.

Fotelik rowerowy przedni

Można nim przewozić maluchy samodzielnie siedzące, w wieku do 3 lat. Osoba kierująca rowerem widzi dziecko przez cały czas, może z nim rozmawiać. Dziecko również ma szerokie pole widzenia i nie nudzi się zbyt szybko. W czasie wietrznej pogody może się przydać dodatkowa przesłona osłaniająca malucha.
Dla kierującego rowerem, jazda z dzieckiem siedzącym w przednim foteliku może być mało komfortowa, ze względu na brak miejsca dla nóg oraz ciężar i utrudnione panowanie nad kierownicą. Widoczność również jest nieco ograniczona. W przypadku kolizji, dziecko w foteliku zamontowanym z przodu, jest bardziej narażone na upadek czy przygniecenie przez dorosłego niż w przypadku przewożenia w foteliku tylnym.

Fotelik rowerowy tylni

Należy do najpopularniejszych rozwiązań. Mają limity wagowe, ale zazwyczaj można w nich przewozić nawet 6-7 letnie dzieci. Jeśli kupimy fotelik rowerowy z wyższym limitem wagowym, posłuży nam dłużej.
Kierujący ma większą swobodę ruchu, ale środek ciężkości roweru jest przesunięty do tyłu i trzeba się do tego, na początku może nieco dziwnego odczucia, przyzwyczaić.Wadą jest tutaj brak kontaktu wzrokowego z dzieckiem. Ono też ma nieco ograniczoną widoczność na otaczającą okolicę. Z drugiej strony, plecy dorosłego chronią dziecko przed wiatrem.

Przyczepka rowerowa

Przewożenie dziecka w przyczepce rowerowej jest bezpieczne i bardzo komfortowe dla dziecka. Można w niej wozić dzieci najmłodsze, które nie potrafią jeszcze stabilnie siedzieć. Miejsca jest w niej na tyle dużo, ze dziecko, choć przypięte pasami, może zmienić pozycję, położyć się, czy nawet zdrzemnąć, przykryte kocykiem. Bez problemu zmieszczą się tam także różne zabawki, które umilą mu podróż. W chłodniejsze dni będzie osłonięte od wiatru lub deszczu. Przyczepki nie są wywrotne. Osoba kierująca rowerem ma pełną swobodę ruchów i łatwiej jej zachować równowagę. Może się zdarzyć, że przewróci się rower, do którego przyczepka jest przymocowana, jednak ona sama jest tak skonstruowana, by być stabilną i bezpieczną dla malucha. Każda przyczepka ma swoje limity wagi ale jest wiele modeli, w których można przewozić dwójkę dzieci. Niektóre przyczepki mogą również posłużyć jako wózek spacerowy dla dziecka, po dotarciu do celu podróży. Poruszając się po drogach nieutwardzonych, warto rozważyć zakup droższej przyczepki z amortyzacją.
Minusem jest to, że kierujący nie ma pełnej kontroli nad tym, co w przyczepce porabia jego dziecko, ponieważ znajduje się ono za jego plecami. Pomocą może być lusterko rowerowe lub kamerka z aplikacją na telefon. Przyczepki są dość duże, zajmują sporo miejsca nie tylko na ulicy ale także podczas przechowywania. Jeśli wozimy dziecko po miejskich drogach, lepszym rozwiązaniem może okazać się mniejszy fotelik.

Foteliki i przyczepki rowerowe na Ceneria.pl

Każde z przedstawionych wyżej rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Przed zakupem fotelika lub przyczepki, oprócz dostosowania ich do wieku i wagi dziecka, trzeba zastanowić się, w jakich okolicznościach będą one wykorzystywane oraz po jakich drogach zamierzamy się poruszać. Czy będziemy w ten sposób przewozić dziecko na co dzień, np. do przedszkola, czy może wielodniowe, rowerowe wyprawy, to jest to, co lubimy najbardziej.
Na stronie outdoorowej porównywarki cen znajdziesz zarówno foteliki rowerowe jak i przyczepki rowerowe, również modele dla zwierzaków. Koniecznie zadbaj o bezpieczeństwo i nie zapomnij o kasku dla siebie i dziecka, których duży wybór także znajdziesz na Ceneria.pl.

 

tekst: zespół Ceneria.pl
foto: pgotogenica.pl

 ZOBACZ PRODUKTY