Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Gambia - uśmiechnięta dusza Afryki - pokaz slajdów na 17. edycji festiwalu TERRA

Dominik Skurzak - wychowany w Afryce fotoreporter, dziennikarz, publicysta i wydawca. W sobotę 3 grudnia o godz. 13.30 w ramach 17 edycji festiwalu TERRA przedstawi prezentację pod tytułem: " Gambia - uśmiechnięta dusza Afryki".
Reklama

http://festiwalterra.pl/gambia-usmiechnieta-dusza-afryki/

"Gambia - uśmiechnięta dusza Afryki"


Jest takie miejsce, gdzie najłatwiej mi uchwycić sens i otworzyć w sobie rozumienie. Tym miejscem jest malutki kraj afrykański, wijący się przez setki kilometrów jak robak wzdłuż życiodajnej, wielkiej rzeki. Gambia - kraina uśmiechu i otwartych serc. Tutaj właśnie, po wielu latach podróży i poszukiwań ich prawdziwego celu, zrozumiałem po raz pierwszy, co daje mi bliski dotyk Afryki. Gambia pozwala na zbliżenie. Ona zawsze czeka na nas z rozłożonymi ramionami. Albo z tej propozycji skorzystamy albo stracimy dwie niepowtarzalne szanse. Szansę na pierwotną radość ze spotkania z drugim człowiekiem i okazję do obalenia mrocznych stereotypów, które nie pozwalają  nam chodzić wyprostowanymi.

Gambia jest najmniejszym państwem Afryki, 100% bezpiecznym dla przyjezdnych i dla mieszkańców zarówno w aglomeracjach miejskich jak i na prowincji. To była kolonia brytyjska otoczona z trzech stron Senegalem. Jest miejscem omijanym przez kataklizmy, wojny oraz wszelkie epidemie. Miejscowa ludność słynie z otwartości, uczciwości i niezwykłej serdeczności. Ta unikalna atmosfera sprawia, że w Gambii osiedlają się zarówno Europejczycy jak i napływowa ludność z innych stron kontynentu Afryki. Żyjący tu razem wyznawcy islamu i chrześcijaństwa są niespotykanym często w skali cywilizacji ludzkiej zjawiskiem, jeśli idzie o zgodność i wzajemną serdeczność.Fot. Dominik Skurzak
 

Dominik Skurzak
- wychowany w Afryce fotoreporter, dziennikarz, publicysta i wydawca. Autor National Geographic. Laureat publikacji przewodnikowej „Gambia-Kraina Uśmiechu" (współautorzy Magdalena i Sergiusz Pinkwart). Książka nagrodzona I miejscem za przewodnik ilustrowany na Międzynarodowych Targach Książki w maju 2015 w Warszawie (wydawnictwo National Geographic).

W latach 2000-2005 oficjalny fotograf XIV i XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Przez 12 lat (2000-2011) kieruje działem kultury w angielskojęzycznym tygodniku The Warsaw Voice, specjalizując się jednocześnie w fotografii prasowej i artystycznej. Autor wystaw fotograficznych (Polska, Litwa, Włochy,Japonia). Czerwiec 2007- pełna obsługa fotograficzna XIII Międzynarodowego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie dla mediów japońskich. 2006 obsługa fotograficzna festiwalu mozartowskiego „La Folle Journee au Japon" w Tokio a wiosną 2010 pierwszej polskiej edycji tego samego festiwalu w Warszawie. Oficjalny fotoreporter The Warsaw Voice podczas uroczystości pogrzebowych Jana Pawła II w Watykanie w roku 2005. Wydawca wielu publikacji albumowych w tym albumów fotograficznych ze zdjęciami dokumentującymi XV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina (wydanie w Polsce i Japonii).

Od roku 2012 zajmuje się głównie fotografią podróżniczą, poruszającą tematykę odmienności kulturowej pomiędzy mieszkańcami kontynentów Europy, Azji i Afryki. Pracował/pracuje m.in. dla: National Geographic, Getty Images, Reuters, The Warsaw Voice, Die Welt, Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, Fakt, Haaretz, Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Prywatna strona Internetowa autora: www.dominikskurzak.wordpress.com

TERRA - 17 Festiwal Slajdów Podróżniczych
2-3 grudnia 2017
Kino Wisła, Plac Wilsona 2, Warszawa

Już po raz siedemnasty w pierwszy weekend grudnia, fotografujący podróżnicy oraz fotografowie opowiedzą o swoich wyprawach i pasjach w warszawskim kinie Wisła. W programie: odkrywanie południa Indii, reporterski rok w Ameryce Łacińskiej, podróże po mało znanej Afryce Środkowej, rowerowa ekspedycja przez zimową Grenlandię, piesze przejście przez Izrael, zjawiskowe zdjęcia z gór Polski, pełna emocji opowieść o Gambii, rowerowe wyprawy przez afgański i tadżycki Pamir.

Bilet na jeden pokaz - 18 zł

Przedsprzedaż przez Internet na www.festiwalTerra.pl  do 29 listopada oraz osobiście  w kinie Wisła od 30 listopada.

Więcej informacji o festiwalu:
www.festiwalTerra.pl
https://www.facebook.com/FestiwalTERRA