Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Holux GPSport 260 - GPS ?dla każdego?

Prosty w obsłudze GPSport 260 firmy Holux jest idealny dla wszystkich uprawiających sport i outdoor.

Jest nie tylko klasycznym dataloggerem, ale jest uniwersalnym licznikem, pedometrem. Posiada rozbudowane funkcje, które z pewnością przydadzą się podczas długich marszów, biegów na orientację czy przy poszukiwaniu skrzynek (geocaching).

Każdy zestaw GPSport składa się z:

- urządzenia GPSport,
- kabla USB,
- adaptera AC,
- zestawu do mocowania rowerowego (opaski, gumki, uchwyt),
- CD-ROM z oprogramowaniem ( ezTour Plus i ezTour Planner),
- instrukcji obsługi urządzenia,
- pokrowca wraz z opaską na ramię.

Do pełni szczęścia zabrakło polskojęzycznej instrukcji do urządzenia, który jest prosty w obsłudze, ale trzeba wiedzieć, jak prawidłowo skalibrować urządzenie.

Funkcje urządzenia GPS

- wielofunkcyjny nawigator GPS,
- uniwersalny licznik sportowy (szybkość, przebyta odległość, czas, tempo ćwiczeń, kalorie),
- funkcja MultiFinder z pamięcią do 10 punktów docelowych z wykreśloną trasą powrotu do bazy
- pedometr z funkcją pomiaru ilości kroków, tempa, spalonych kalorii i przebytej odległości,
- wbudowany kompas 3D i barometr,
- funkcja InstantState - przechowanie w pamięci oraz przeglądanie osobistych statystyk,
- funkcja geotagowania zdjęć (z poziomu załączonego oprogramowania),
- wysokokontrastowy, podświetlany wyświetlacz z 4-stopniową skalą szarości,
- wodoodporny (klasa IPX 7),
- licznik ekologiczny: przelicza przebytą inaczej niż samochodem trasę na liczbę ocalonych drzew.

Obudowa

Holux GPSport 260 to produkt solidny, mający opływowy i przyjemny kształt obudowy, która jest z twardej gumy – nie ma obaw o zniszczenie urządzenia przy mniejszych upadkach na rozmaite podłoże.

Na spodzie urządzenia umieszczono wejście mini USB, które jest chronione przez zaślepkę gumową, a także głośniczki – ciekawe, czy dziurki mają wpływ na wodoszczelność urządzenia.

Istnieje norma określająca wodoodporne właściwości urządzeń i na jej podstawie stworzono odpowiednią klasyfikację (tabela). Producent urządzenia oznaczył go IPX-7; oznacza to, że jest dopuszczalne zanurzenie na głębokość 1 metra w czasie 30 minut. W praktyce błota, kałuże czy chwilowe nurkowanie w jeziorze nie zaszkodzi.

Ekran

Jest to czarno-biały ekran z 4-stopniową skalą szarości o wysokim kontraście, dodatkowo podświetlany, co znacznie ułatwia korzystanie z urządzenia w nocy. Dodatkowo wzmocniony przez obudowę. Szkoda, że nie pomyślano o dotykowym ekranie.

Sterowanie

Poruszanie po menu urządzenia umożliwia joystick wraz z dwoma przyciskami z gumy i te niestety są niezbyt przyjemne w obsłudze - trzeba mocniej przydusić.

Dżojstik sprawia wrażenie dobrze wykonanego, aczkolwiek wydaje mi się, że jest to zły pomysł, bo element ten jest narażony na szybkie zużycie. Dodatkowo utrudnia poruszanie po opcjach w trakcie poruszania się rowerem – ciężko jest trafić np. na licznik bądź wybrać kompas.

Akumulator i ładowanie

GPSport 260 jest wyposażony w baterię litową o pojemności 1050 mAh. Wg informacji producenta, taki akumulator pozwala na 20 h pracy w terenie – w praktyce najdłużej pracował ponad 16 h czyli bite 2 dni podróżowania.

Ładować można na dwa posoby:

- poprzez ładowarkę dostarczoną w zestawie (krótszy czas ładowania, ok. 2-3 h)
- poprzez podłączenie urządzenia do portu USB (dłuższy czas ładowania ok. 4-5 h)


Źródło: www.trail.pl

Urządzenie GPS w praktyce

Jako że jestem zapalonym rowerowym turystą, używałem urządzenia jako rozbudowany licznik. W zestawie było mocowanie na kierownicę, z którego skorzystałem – montaż nie trwa dłużej niż 2 minuty. Waga urządzenia jest taka mała, że jego obecność na kierownicy była wręcz niezauważalna. Niestety samo mocowanie jest bardzo słabe i bez dodatkowego zabezpieczenia w postaci smyczy (przywiązanej do kierownicy) łatwo jest je zgubić na dziurawych, szutrowych dróżkach, już nie wspominając o ekstremalnych zjazdach.

GPS działa bardzo szybko i rzadko kiedy gubi się, najdłużej, bo aż minutę musiałem czekać na złapanie fix w lesie ;-). Jest to bardzo dobry wynik, zwłaszcza gdy uprawia się geocaching, gdzie dokładność i szybkość reakcji GPS jest bardzo istotna.

Skoro mowa o geocachingu, to urządzenie również się nadaje do tego. Fukcja MultiFinder pozwala na zapis do maksymalnie do 10 punktów, wskazując jednocześnie odległość do punktu i kierunek. Idealna sprawa do uprawiania także biegu na orientację.

Nie sposób zapomnieć o kolejnej przydatnej rzeczy (Follow Course), która umożliwia poruszanie się po trasach, wcześniej przetartych przez innych. Wystarczy za pomocą EzTour Planner wgrać pobraną np. z Trail.pl szlak GPX do urządzenia i poruszać się zgodnie wytycznymi w postaci licznika / dwuwymiarowej mapki.


Urządzenie GPS jako licznik nie ustępuje licznikom rowerowym

różnice wynikają z metod otrzymywania informacji; GPS otrzymuje z opóźnieniem dane drogą bezprzewodową od satelity, natomiast licznik drogą znacznie krótszą i pewniejszą (kabelki). Nie są one tak wielkie, bo w granicach max do 1 km/h, ale w lasach i parkach są już o wiele większe (jeszcze większe opóźnienia, spowodowane przeszkodami takimi jak drzewa)...


TRAIL.PL to serwis społecznościowy, którego celem jest stworzenie i rozwijanie kompletnej bazy oznakowanych szlaków turystycznych w Polsce. Od początku powstania (marzec 2011) buduje wokół siebie aktywną społeczność miłośników szeroko rozumianej turystyki. Każdy z użytkowników portalu ma możliwość samodzielnego dodawania ścieżek oraz ich opisów w skład których wchodzą turystyczne szlaki piesze, rowerowe, konne, narciarskie, wodne, nordic walking, ścieżki przyrodnicze i spacerowe oraz wszystkie inne wytyczone oficjalnie i oznakowane w terenie.
Szlaki turystyczne zawierają szczegółowe opisy danych, takich jak: długość, różnice wysokości, przebieg na mapie, okoliczne atrakcje itp. Przy opisie tras znajdują się również materiały wideo oraz zdjęcia, ilustrujące krajobraz szlaku oraz dane GPS, które można dodawać, ale także jednocześnie pobierać na potrzeby wycieczek do własnych urządzeń.
Serwis współpracuje z parkami narodowymi, lokalnymi samorządami, organizacjami turystycznymi, ale także wspiera otwarte projekty, takie jak mapy OpenStreetMap Polska.

 

Autor: Jakub Dominik