Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

HOPCUP.PL - blog i vlog o Podhalu

Powstał blog i vlog o góralach, góralszczyźnie i Podhalu HOPCUP.PL. Jego autorkami są dwie góralki: Agnieszka Gąsienica-Giewont i Joanna Łapka. 
Reklama

BLOG / VLOG / HOPCUP.PL
Pierwszy blog i vlog o Podhalu stworzony przez dwie góralki: Asię Łapkę i Agnieszkę Gąsienicę-Giewont. Działa w przestrzeni Internetu od 19 kwietnia 2018 roku i już cieszy się dużym zainteresowaniem. Na portalu społecznościowym Faceebok w pierwszym tygodniu działalności zdobył ponad 1000 polubień. INSPIROWANE PODHALEM to hasło przewodnie projektu, pod którym kryją się działania na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego oraz edukacyjne, społecz, a w przyszłości także i marketingowe.
„Hop cup” to zmiana kierunku – komenda z werwą podawana w tańcu góralskim przy zmianie kroku czy figury, oznaczająca przytup.

DLACZEGO BLOG?
Idea bloga powstała w 2017 roku. Nieco ryzykowna myśl mówienia o Podhalu przez Podhalan została zrealizowana w postaci bloga, który mówi o miejscu położonym na południu Polski, w szerokim kontekście kulturowym, przyrodniczym i turystycznym. Nie będzie obiektywny, ponieważ prowadzony przez dwie kobiety kochające ziemię, na której się wychowały, wzrastały, dojrzewały, a teraz na nowo i po swojemu chcą opowiedzieć o tym wyjątkowym miejscu. Pod adresem https://hopcup.pl/ można znaleźć teksty, recenzje, dyskusje, opinie.

DLACZEGO VLOG?

Dla mieszkańców Podtatrza gwara była językiem, którym posługiwali się na co dzień. Gwarzyli po swojemu nie znając „pańskiego” języka (choć go rozumieli), ani języków obcych. Dziś mówimy polszczyzną, uczymy się mowy innych narodów i gwara podhalańska ma sporą „konkurencję”. Dla podkreślenia znaczenia gwary prowadzony jest vlog, który za pomocą aktualnych narzędzi i nowoczesnych technologii ma dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Filmy można oglądać na kanale HOP CUP  znajdziecie na YouTube, pierwszy odcinek pod adresem https://www.youtube.com/watch?v=3AfiMmvQccU


ASIA ŁAPKA

Rodowita Bukowianka wychowana na deskach bukowiańskiego Domu Ludowego. Jej miłość do Podhala kształtowała się w zespołach regionalnych takich jak „Orlynta”, „Mali Wiyrchowianie”, „Wiyrchowianie” i „Skalni”. Aktorka Regionalnego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka w Bukowinie Tatrzańskiej w latach 2008-2013. Za swoją rolę życia uważa rolę niemowy w sztuce pt. „Lykorz mimo włosnyj woli.” :). Instruktor zespołu „Orlynta” w latach 2009-2013. Pomysłodawca i prowodyr zajęć plastyczno-regionalnych dla dzieci „Wakacyjne Śpasy”. Konferansjer wydarzeń kulturalnych m.in. Sabałowych Bajań i Karnawału Góralskiego w Bukowinie Tatrzańskiej oraz Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Kierownik biura Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem w roku 2016. Instruktor śpiewu, tańca, malarstwa na szkle i bibułkarstwa. Rozkochana w kulturze Podhala, lubi zaśpiewać „jednom niewysokom” w kameralnym towarzystwie. Jej ukochane miejsca w Tatrach to Dolina Pięciu Stawów i Krywań. Ulubiona potrawa regionalna to tarcioki z łomastom, a nuta, przy której jej serce przyspiesza tempa to „Idom casy za casami”. Wydano za Pietrka. Szczęśliwa mama Weronki i Józka. Współwłaścicielka marki HOP CUP.
Folklorysta rodem z Bukowiny Tatrzańskiej. Instruktor, konferansjer i aktorka zakochana w Podhalu.

AGNIESZKA GĄSIENICA - GIEWONT
Góralka z Gronia wychowana w szacunku do rodzimej kultury i tradycji. Mama wpoiła jej potrzebę pielęgnowania szeroko rozumianych wartości Podhala, babcia Agnieszka ukształtowała osobowość. Etnolog z wykształcenia i zamiłowania, muzealnik z wyboru. Przez wiele lat była związana z Międzynarodowym Festiwalem Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem z czego w latach 2015-2017 jako Dyrektor Artystyczny Festiwalu. Od pięciu lat kieruje Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem, Oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie. Animator kultury regionalnej, juror festiwali i przeglądów muzyki tradycyjnej. Konferansjer, muzykant (basy podhalańskie), instruktor tańca i śpiewu góralskiego. Współpracowała z zespołem Trebunie -Tutki jako instrumentalista. Muzykuje w różnych składach, z babskom muzykom Dziurawiec, ale coraz częściej w domu, ze swoimi córkami Reginą i Anią. Interesuje się muzyką tradycyjną i world music, poza tym folklorem europejskim i pozaeuropejskim. Koordynator projektu „Niematerialne dziedzictwo kulturowe zespołów regionalnych Podhala, Spisza i Orawy”. Żona swojego męża Jakuba - znanego na Podhalu multiinstrumentalisty. Współwłaścicielka marki HOP CUP.
Etnolog, muzealnik, animator kultury, muzykant. Szczęśliwa mężatka i matka dwóch córek. Współwłaścicielka marki HOP CUP.


HOP CUP Tatry i góralki

Kontakt:
asia@hopcup.pl
agnieszka@hopcup.pl