Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Jak dbać o buty trekkingowe?

Buty trekkingowe to podstawowy element wyposażenia górskiego turysty. Dobre i zadbane buty trekkingowe  będą nam służyły w zależności od intensywności użytkowania kilka a nawet kilkanaście lat. 
Jak zatem dbać o
buty trekkingowe by dobrze służyły nam, co najmniej przez kilka sezonów? – w poniższym poradniku znajdziesz podpowiedzi. 


Czyszczenie butów trekkingowych

Czyszczenie butów trekkingowych to podstawowa czynność pomagająca nam utrzymać buty w dobrym stanie. Najczęściej nie potrzeba tu wymyślnych środków chemicznych, wystarczy woda, szczotka lub gąbka. Buty trekkingowe wykonane są z różnych materiałów, dlatego zanim zabierzemy się do ich czyszczenia,  najlepiej będzie zapoznać się z zaleceniami producenta, które znajdziemy na wszywce wewnątrz butów lub na osobnej ulotce. Czyszczenie butów powinno być wykonywane regularnie, po każdej wędrówce. Jeśli to możliwe, nie zostawiajmy butów z zaschniętym na nich błotem zbyt długo. Z kolei wszelkie zanieczyszczenia wewnątrz buta powodują zmniejszanie się oddychalności butów oraz powstawanie przykrego zapachu. Nie należy jednak czyścić w środku butów, jeśli wiemy, że będą wkrótce używane - mogą nie zdążyć wyschnąć na czas.  
- wyjmujemy wkładki z butów oraz sznurowadła, które także od czasu do czasu należy wyczyścić lub wyprać
- do usunięcia zabrudzeń na zewnętrznej stronie butów używamy szczotki i opłukujemy but - najlepiej pod bieżącą wodą
- w razie potrzeby stosujemy specjalne środki do czyszczenia butów
- wewnętrzną część butów czyścimy za pomocą gąbki i wody. 

 
fot: ceneria.pl

Suszenie butów trekkingowych

Po wyczyszczeniu butów należy je dobrze wysuszyć, najlepiej w miejscu zacienionym i przewiewnym, nie narażonym na bezpośrednie działanie słońca. Pamiętać należy o tym, by mokrych butów nie przetrzymywać w plastikowych torbach. Nie należy ich suszyć na kaloryferze, przy ognisku czy w pobliżu innych źródeł ciepła. Choć wydaje się, że dzięki temu szybko osiągniemy cel czyli wysuszymy buty, grozi to odkształceniem się ich i zniszczeniem cholewki. Schnięcie butów możemy przyspieszyć, wkładając do środka butów papier lub ręczniki papierowe, które należy dość często zmieniać. 
 

Impregnacja butów trekkingowych

Impregnacja to kolejny, bardzo ważny krok w pielęgnacji butów. Zwiększa ona wodoodporność butów i przedłuża ich żywotność. Wszelkiego rodzaju impregnaty najczęściej nakłada się na czyste i suche obuwie ale są na rynku preparaty, które można nanieść także na wilgotną skórę. Warto pamiętać, że impregnacja osiąga pełną skuteczność po 24 godzinach. 
W asortymencie sklepów prezentowanych na Ceneria.pl znajdziemy wiele różnych produktów do impregnacji, wygodnych w stosowaniu oraz o odpowiednim składzie, które należy dobrać do materiału, z którego zostały wykonane buty. I tak: 
 
  • Buty trekkingowe wykonanie ze skóry licowanej, nubuku – do takich butów polecane są kremy w tubkach i preparaty z aplikatorem, przeznaczone do butów skórzanych.
  • Buty trekkingowe wykonanie ze skóry zamszowej, materiałów syntetycznych – tutaj lepsze będą środki w spreju lub impregnaty z aplikatorem gąbkowym przeznaczone do tego typu materiałów.
Preparaty w postaci wosku lub pasty wciera się w powierzchnię buta ruchami okrężnymi. Preparatami w sprayu spryskujemy cholewkę z odległości 10 – 20 cm. Z kolei środek z aplikatorem wyposażonym w gąbkę, dociskamy do powierzchni cholewki i przesuwamy, nie omijając żadnego miejsca. Buty pozostawiamy do wyschnięcia.
Podczas impregnacji pamiętajmy o sznurowadłach, języku, szwach i innych, trudniej dostępnych miejscach. 
Impregnację najlepiej przeprowadzać na świeżym powietrzu lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.
 
 

Pielęgnacja butów trekkingowych

Na koniec pozostaje pielęgnacja. Warto pamiętać aby cholewka butów wykonanych ze skóry pozostawała w dobrym stanie, należy ją nawilżać specjalnymi preparatami z woskiem, dzięki którym zachowa swoją elastyczność. Buty trekkingowe wykonane z nubuku lub zamszu mogą po aplikacji takiego środka zrobić się ciemniejsze, ale nie wpływa to na ich właściwości. Najważnuiejsze to by pamiętać by:
 
  • po każdym użyciu butów trekkingowych wyczyścić je z blota
  • zabrudzenia smarem czy olejem należy od razu usunąć
  • przechowywać buty trekkingowe w suchym, dobrze wentylowanym miejscu, w pozycji pionowej
W ofercie sklepów prezentowanych na Ceneria.pl znajdziesz szeroką gamę najwyższej jakości środków impregnujących uznanych marek, przeznaczonych do każdego rodzaju obuwia trekkingowego. Zajrzyj do działu Impregnaty do obuwia i znajdź w najlepszej cenie właściwy impregnat by twoje buty trekkingowe służyły Ci jak najdłużej.

tekst: zespół Ceneria.pl
 


ZOBACZ PRODUKTY