Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Jak dobrze sznurować buty trekkingowe?

Wygodne buty trekkingowe  to podstawa, wie o tym każdy piechur. Chcielibyśmy, by poniosły nas na koniec świata, najlepiej bez ani jednego odcisku. Czasami jednak, po którymś kilometrze okazuje się, że buty górskie uciskają stopę i pojawiają się nieprzyjemne otarcia. Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się czemu buty górskie czasami ocierają i jak wiązać buty trekkingowe, by temu zapobiec.
 

Tematy poruszane w artykule:

  • wiązanie butów trekkingowych
  • jak sznurować buty trekkingowe za kostkę
  • co zrobić, gdy buty uciskają palce
  • co zrobić, gdy but obciera piętę
  • jak wiązać wysokie buty na podejścia i zejścia

Co zrobić gdy buty górskie obcierają?

Częściowo można otarciom zaradzić. Wybór odpowiedniego modelu butów trekkingowych to jedno, ale nie każdy orientuje się, że dzięki odpowiedniemu sznurowaniu możemy jeszcze bardziej poprawić komfort ich użytkowania. Każda stopa jest inna, są stopy wąskie, szerokie, z niskim lub wysokim podbiciem i dlatego już na etapie wyboru butów dobrze jest wyszukać dla siebie model obuwia, który będzie dobrze dopasowany w każdym calu.

 

Nawet najlepsze buty trekkingowe mogą powodować otarcia

Poniżej kilka sposobów wiązania sznurówek, dzięki którym Twoje buty trekkingowe  staną się jeszcze wygodniejsze a stopa będzie mniej zmęczona i mniej narażona na urazy. 
 

Jak sznurować wysokie buty trekkingowe? 

Przełóż sznurowadła przez dwie najniższe dziurki, lecz nie krzyżuj ich ze sobą. Następnie poprowadź sznurowadła do samego końca naprzemiennie. Taki rodzaj sznurowania zwiększa stabilność na wysokości kostki przy przejściach po nierównym terenie. 
 

Jak sznurować buty trekkingowe, gdy uciskają w palce

Opuszczenie najniższej pary dziurek i rozpoczęcie sznurowania od kolejnej może być przydatne w przypadku, gdy buty uciskają Cię w palce.
 
Co jeśli ucisk jest w podbiciu? W miejscu, w którym czujesz ucisk, przełóż sznurówki przez dziurki, nie krzyżując ich. W ten sposób powstanie miejsce, w którym stopa będzie miała więcej swobody.
 

Jak sznurować, gdy buty trekkingowe obcierają pięty

Przede wszystkim należy ustabilizować piętę. Możemy to zrobić za pomocą odpowiedniego sznurowania. Wyjmujemy wszystkie sznurówki aż do miejsca zgięcia stopy – jest to miejsce najbliższe pięcie. Zaczynamy je wkładać ponownie ale w taki sposób, by na ich skrzyżowaniu oplatać jedną sznurówkę wokół drugiej po kilka razy. Powtarzamy to na co najmniej dwóch kolejnych parach dziurek. Tak zawiązane sznurówki nie poluzują się w tym miejscu podczas marszu.
 

Sznurowanie podczas podejść

Podczas podejść czy zejść, stopa układa się inaczej, może się więc zdarzyć, że w czasie wędrówki kilka razy będziemy zmieniać sposoby wiązania butów trekkingowych.
 
Jak wiązać wysokie buty na czas podejścia? Należy stworzyć dwie różne strefy sznurowania na różnych wysokościach stopy  – jedną z mocniejszym sznurowaniem, drugą ze słabszym. Trzeba mocniej zasznurować dolną część buta a górną pozostawić luźniejszą. 
 

Sznurowanie butów trekkingowych - zejścia

Podczas schodzenia obie części buta – górną i dolną należy dość mocno zawiązać. Sznurówki trekkingowe w dolnej części mocno zaciskamy, następnie przeciągamy je przez dziurki, krzyżując je ze sobą i na końcu mocno zawiązujemy. Stopa będzie wtedy mniej narażona na skręcenie i uraz w razie poślizgnięcia. 

Pamiętajmy: dobre buty trekkingowe to nie wszystko bo również dzięki prawidłowemu sznurowaniu możemy zwiększyć swój komfort i bezpieczeństwo podczas wędrówki.
 
tekst: zespół Ceneria.pl
 
 
 
 


ZOBACZ PRODUKTY