Ceneria logo
 

Strona główna   »  
Testeria   »  

Jak dobrze sznurować buty trekkingowe?


Wygodne buty trekkingowe  to podstawa, wie o tym każdy piechur. Chcielibyśmy, by poniosły nas na koniec świata, najlepiej bez ani jednego odcisku. Czasami jednak, po którymś kilometrze okazuje się, że coś uciska stopę, but gdzieś obciera…

Częściowo można temu zaradzić. Wybór odpowiedniego modelu butów trekkingowych to jedno, ale nie każdy orientuje się, że dzięki odpowiedniemu sznurowaniu możemy jeszcze bardziej poprawić komfort ich użytkowania. Każda stopa jest inna, są stopy wąskie, szerokie, z niskim lub wysokim podbiciem i dlatego już na etapie wyboru butów dobrze jest wyszukać dla siebie model obuwia, który będzie dobrze dopasowany w każdym calu.

 

Poniżej kilka sposobów wiązania sznurówek, dzięki którym Twoje buty trekkingowe  staną się jeszcze wygodniejsze a stopa będzie mniej zmęczona i mniej narażona na urazy.  
 

Jak dobrze sznurować buty trekkingowe, jeśli chcesz dodatkowo wesprzeć kostkę

Przełóż sznurowadła przez dwie najniższe dziurki, lecz nie krzyżuj ich ze sobą. Następnie poprowadź sznurowadła do samego końca naprzemiennie. Taki rodzaj sznurowania zwiększa stabilność na wysokości kostki przy przejściach po nierównym terenie. 

Jak sznurować buty trekkingowe, jeśli buty trekkingowe uciskają Cię w palce

Opuszczenie najniższej pary dziurek i rozpoczęcie sznurowania od kolejnej może być przydatne również w przypadku, gdy buty uciskają Cię w palce.
Jeśli chcesz złagodzić ucisk w podbiciu
W miejscu, w którym czujesz ucisk, przełóż sznurówki przez dziurki, nie krzyżując ich. W ten sposób powstanie miejsce, w którym stopa będzie miała więcej swobody.

Jak dobrze sznurować buty trekkingowe, jeśli obciera Cię pięta

Przede wszystkim należy ustabilizować piętę. Możemy to zrobić za pomocą odpowiedniego sznurowania. Wyjmujemy wszystkie sznurówki aż do miejsca zgięcia stopy – jest to miejsce najbliższe pięcie. Zaczynamy je wkładać ponownie ale w taki sposób, by na ich skrzyżowaniu oplatać jedną sznurówkę wokół drugiej po kilka razy. Powtarzamy to na co najmniej dwóch kolejnych parach dziurek. Tak zawiązane sznurówki nie poluzują się w tym miejscu podczas marszu.
 

Sznurowanie podczas podejść

Podczas podejść czy zejść, stopa układa się inaczej, może się więc zdarzyć, że w czasie wędrówki kilka razy będziemy zmieniać rodzaj sznurowania, by im ulżyć. 
Na czas podejścia należy stworzyć dwie różne strefy sznurowania na różnych wysokościach stopy  – jedną z mocniejszym sznurowaniem, drugą ze słabszym. Trzeba mocniej zasznurować dolną część buta a górną pozostawić luźniejszą. 
 

Sznurowanie podczas zejść

Podczas schodzenia obie części buta – górną i dolną należy dość mocno zawiązać. Sznurówki w dolnej części mocno zaciskamy, następnie przeciągamy je przez dziurki, krzyżując je ze sobą i na końcu mocno zawiązujemy. Stopa będzie wtedy mniej narażona na skręcenie i uraz w razie poślizgnięcia. 

Pamiętajmy: dobre buty trekkingowe to nie wszystko bo również dzieki prawidłowemu sznurowaniu możemy zwiększyć swój komfort i bezpieczeństwo podczas wędrówki.
 
tekst: zespół Ceneria.pl