Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Jak nauczyć się pływać - poznaj nasze porady.

Jak nauczyć się pływać - oto pytanie kóre często zadajecie!

 

Lubimy spędzać czas nad wodą i na basenie, jednak bardzo dobrze pływać potrafi stosunkowo niewiele osób. Sporo jest takich, którzy swoje umiejętności pływackie oceniają jako przeciętne i „jakoś” utrzymują się na wodzie ale wielu po prostu pływać nie potrafi. Jeśli nie nauczyliśmy się pływać jako dziecko, którym to przychodzi niejako naturalnie i na pewno dużo łatwiej, jako dorośli często zdążyliśmy nabawić się już lęku przed wodą a chęć nauki pływania ostawiliśmy na bok.

A szkoda.

Pływanie jest sportem ogólnorozwojowym, doskonale odciążającym kręgosłup i stawy. Wzmacnia kondycję, poprawia pracę serca i płuc, pomaga schudnąć i relaksuje. Zalet pływania jest mnóstwo, dlatego warto jednak się przemóc i nauczyć się pływać, albo przynajmniej spróbować. Rozpocząć można w każdym wieku, trzeba tylko znaleźć w sobie chęci. W poniższym poradniku podpowiemy jak najlepiej zacząć naukę pływania i jak nauczyć się pływać.

 

Jak nauczyć się pływać

Najlepszym rozwiązaniem byłoby zapisać się na indywidualne lekcje nauki pływania. Instruktor poświęca wtedy uwagę tylko jednej osobie, pilnuje, by dobrze wykonywała poszczególne ćwiczenia, zauważa i koryguje na bieżąco błędy. Jest to najbardziej efektywny sposób. Można także nauczyć się pływać samemu, choć może zająć to nieco więcej czasu i wymaga pewnego samozaparcia. Jeśli chcemy nauczyć się sami, korzystajmy z basenów lub kąpielisk strzeżonych. W sieci znajdziemy wiele wartościowych poradników w formie filmów, z których warto w tej sytuacji skorzystać.Niektóre odpowiadaja na pytanie: jak nauczyć się pływać w 1 dzień?  My sygerujemy jednak dłuższą naukę, najlepiej pod okiem instruktora.

Oddychanie

To podstawowa czynność, której po przyzwyczajeniu i oswojeniu z wodą, trzeba nauczyć się na samym początku nauki pływania. Dobrym ćwiczeniem jest spokojne wypuszczanie nabranego powietrza pod powierzchnią wody.

Zanurzanie głowy

Nie raz, nie dwa, podczas nauki pływania zdarzy się nam napić trochę wody, ale nie należy się tym zniechęcać. Zanurzanie twarzy i głowy pod wodą to kolejne ćwiczenie. Na początku można przy tym trzymać się krawędzi basenu.

Sprzęty do nauki pływania

Jest kilka sprzętów, które sprawią, że nauka pływania będzie bardziej komfortowa. Należą do nich:
-okulary pływackie, które ochronią oczy przed wodą i ewentualnym podrażnieniem
- klips na nos – może się przydać początkującym, którzy nie potrafią jeszcze odpowiednio oddychać. Odczucie, gdy woda wlewa się przez nos nie należy do przyjemnych i może zniechęcić przyszłego pływaka.
- deska do nauki pływania – pomoże utrzymać równowagę na wodzie, można się na niej położyć na brzuchu i ćwiczyć ruchy nóg, lub trzymać z przodu rękoma i ćwiczyć nogi.
Na basenie potrzebne będą także klapki na basen i czepek.

Utrzymywanie się na wodzie

Ciało, choć będzie częściowo zanurzone, naturalnie utrzymuje się na wodzie. Najlepszą wyporność ma woda słona. Jeśli pokonamy psychiczny lęk, można spróbować położyć się na plecach na wodzie, spokojnie, bez gwałtownych ruchów. Na początku lepiej zrobić to pod okiem instruktora lub innej osoby, by czuć się pewniej. Jeśli chcemy położyć się na brzuchu, przyda się nam deska do pływania.

Jakie style na początek?

Po opanowaniu oddychania, zanurzania głowy i unoszenia się na wodzie na plecach lub na desce, można przystąpić do nauki pływania wybranym stylem. Choć wiele zależy od osoby, najprostsze do opanowania jest pływanie na plecach oraz styl klasyczny czyli „żabka”.

Jak nauczyć się pływać na plecach?

Dla początkujących to chyba najłatwiejszy styl do opanowania. Nie zanurzamy w nim twarzy, ani nie musimy wstrzymywać oddechu pod wodą. Wystarczy swobodnie i prosto położyć się na wodzie, ona sama nas uniesie. Gdy dołączymy do tego ruchy nóg, popłyniemy. Nogami wykonujemy ruch jak przy pionowych nożycach, natomiast rękoma, które można dołączyć, okręgi wykonywane do tyłu.

Jak nauczyć się pływać żabką?

Pływanie żabką nie jest bardzo męczące jednak wymaga dobrej koordynacji rąk i nóg, co może na początku sprawiać nieco trudności. Należy położyć się na wodzie, odepchnąć stopami i zataczać kręgi lekko zgiętymi w łokciach ramionami. Ruch nóg powinien być zsynchronizowany z ruchem ramion. Wstrzymujemy oddech i zanurzamy głowę w momencie gdy ramiona są wyprostowane, wynurzamy się i nabieramy powietrza, gdy ramiona robią okrąg. Po chwili treningu nie wydaje się to aż takie trudne.

Jak nauczyć się pływać kraulem?

Dobrze wykonany kraul wymaga użycia więcej siły i koordynacji. Jest stylem, w którym pływa się najszybciej. Może być trudny do opanowania na samym początku nauki. Wszystko zależy od predyspozycji. W kraulu sylwetka jest wyprostowana, nogi wykonują ruch pionowych nożyc pod wodą. Ramiona natomiast wykonują ruchy naprzemiennie, jedno zbiera wodę sprzed pływaka, drugie ramię w tym czasie jest pod wodą. Głowa w tym stylu jest pod wodą, wynurza się tylko z boku, żeby zaczerpnąć oddech.

Akcesoria do nauki pływania na Ceneria.pl

Na Ceneria.pl znajdziesz wszystko czego potrzebujesz, by rozpocząć naukę pływania. Począwszy od stroju kąpielowego, poprzez czepek, deskę pływacką, makaron aż po klapki i inne akcesoria, które uprzyjemnią tę aktywność. Skompletuj to, czego potrzebujesz, znajdź w sobie chęć i motywację do nauki pływania i do dzieła!

 

tekst: zespoł Ceneria.pl

foto: photogenica.pl