Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Jak przygotować rower do sezonu

Jeśli chcemy, by rower dobrze nam służył, przynajmniej raz w roku powinien być poddawany dokładnemu przeglądowi technicznemu oraz powinniśmy dbać o jego czystość.

Najlepiej zrobić to po ostatniej jesiennej przejażdżce. Wiemy jednak jak to bywa.....Dlatego jeśli o to nie zadbaliśmy w odpowiednim czasie, przed kolejnym sezonem czeka nas trochę pracy lub wizyta w specjalistycznym serwisie. Przed rozpoczęciem sezonu zatem zawsze w pierwszej kolejności należy rower umyć i ocenić jego stan. Jeśli tylko macie czas i ochotę samemu zająć się higieną waszego roweru, przedstawiamy Wam kilka podstawowych porad jak przygotować rower do sezonu. Niezbędne akcesoria do czyszczenia roweru oraz smary, oleje, płyny czyszczące, znajdziecie na Ceneria.pl w dziale Serwis rowerowy
 
 

Czyszczenie roweru 

Ogólne mycie roweru to podstawowa czynność związana z konserwacją. Jeśli mamy możliwość skorzystania z bieżącej wody i węża ogrodowego, polewamy wodą cały rower i czekamy kilka minut, by pozostawione na nim błoto rozmiękło. Następnie ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń, gąbką lub specjalnymi szczotkami czyścimy rower pomijając napęd i tarcze hamulcowe. Inną opcją jest użycie specjalnego płynu czyszczącego do rowerów. Ułatwi on usuwanie brudu i zostawi na jego częściach ochronną powłokę. Przy dużych zabrudzeniach można ewentualnie użyć myjki wysokociśnieniowej. Bezwględnie  w tym przypadku należy zmniejszyć w myjce ciśnienie wody do minimum. Stosujmy ją w taki sposób, by woda wraz z piaskiem i brudem nie dostała się do uszczelnionych miejsc, wokół łożysk piast i ram amortyzowanych oraz na uszczelki na goleniach amortyzatora. Może to spowodować ich uszkodzenia. Ważne by przed myciem roweru należy zdjąć osprzęt elektryczny. Niektóre elementy roweru mogą zardzewieć, dlatego po myciu, rower należy dokładnie osuszyć. 
 

Czyszczenie łańcucha

Dokładne mycie łańcucha to prawdziwa "brudna robota". Gdy łańcuch jest bardzo brudny, by dokładnie go umyć można go zdjąć i zanurzyć w słoiku lub metalowej puszce z rozpuszczalnikiem i wyczyścić szczoteczką. Jeśli nie chcemy zdejmować łańcucha, za pomocą szmatki czy szczoteczki zamaczanej w rozpuszczalniku czyścimy po kolei wszystkie ogniwa łańcucha. Na szczęście w asortymencie sklepów rowerowych  dostępne są specjalne maszynki do czyszczenia łańcuchów. Dzięki nim możemy znacznie ułatwić sobie powyższe zadanie.


Smarowanie łańcucha

Dopiero po dokładnym wyczyszczeniu łancucha, na każde ogniwo łańcucha nanosimy kroplę oleju specjalnie przeznaczonego do łańcucha rowerowego, tak, by smar wpłynął pomiędzy jego blaszki. Następnie z zewnątrz przecieramy go suchą szmatką. Przy okazji smarowania łańcucha, można wpuścić po kropli oleju w mechanizmy przerzutek, oraz hamulców szczękowych. 


Hamulce tarczowe

Do mycia tarcz hamulcowych używamy czystej wody z płynem i czystej szmatki. Te miejsca nie powinny mieć kontaktu z olejem. Może on zmniejszyć skuteczność hamowania lub doprowadzić do konieczności  wymiany tych części. Sprawdzamy stan hamulców. Jeśli zauważymy uszkodzenia, wymieniamy je na nowe.
Sprawdzamy stan innych elementów roweru

Napęd

Przerzutkę, kasetę i blaty korb czyścimy, używając szczotki i szczoteczki do zębów, po czym osuszamy. Sprawdzamy stan wszystkich elementów roweru. Linki w razie potrzeby wymieniamy na nowe. Posiadacze rowerów z amortyzatorami po każdym sezonie powinni sprawdzić ich działanie w serwisie. Dokręcamy wszystkie śruby i sprawdzamy czy siodełko jest dobrze przymocowane.
 

Koła i ogumienie

Sprawdzamy czy opony są napompowane, czy dętki nie są zniszczone oraz czy szprychy nie są zbyt luźne. W razie potrzeby centrujemy koło.

Dopiero po wyczyszczeniu, nasmarowaniu roweru i regulacji wszystkich elementów, możemy ruszyć na pierwszą wycieczkę. Zdajemy sobie sprawę że nie zawsze mamy możliwości  by dobrze zadbać o swój rower. Nowczesne rowery stają się coraz bardziej skomplikowane i ich obsługa serwisowa wymaga posiadania specjalistycznych narzędzi i sporej wiedzy mechanicznej. Jeśli tylko nie czujemy się na siłach by dobrze zadbać o swój rower, polecamy skorzystanie z usług profesjonalnych serwisów rowerowych.

Tekst: zespół Ceneria.pl

 


ZOBACZ PRODUKTY