Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Jak przygotować się do wyjazdu pod namiot ? praktyczne wskazówki

Odpoczynek na łonie natury to olbrzymia przyjemność, która przekonuje coraz większe grono osób, w tym nawet prawdziwych mieszczuchów. To szansa na relaks, spędzenie czasu w pięknym miejscu, z dala od zgiełku ulicy czy nadmiaru stresu w pracy. Aby taka eskapada okazała się jednak przyjemnością, trzeba się do niej przygotować, zabierając odpowiednio dobrany sprzęt i akcesoria.

Co może się przydać pod namiotem? O jakich przedmiotach zdecydowanie nie można zapomnieć? Nieco praktycznych wskazówek znajdziecie poniżej.

Wyjazd pod namiot – przygotowania a miejsce docelowe

 Jeśli pragnie się spędzić wakacje pod namiotem, trzeba się do tego przygotować, zabierając ze sobą niezbędne sprzęty, przydatne akcesoria i gadżety. Ich dobór zależy jednak od specyfiki wyjazdu oraz miejsca, w którym planujemy się zatrzymać.

Inaczej bowiem pakuje się bagaż, gdy wybieramy się na pole kampingowe lub glampingowe, niż w sytuacji gdy zamierzamy biwakować na łonie natury – na przykład w lesie. Jeszcze inaczej wygląda plecak wyjazdowy osoby, która zamierza przetestować swoje survivalowe umiejętności podczas wyprawy w plener. Zakres wyposażenia zależy zatem mocno od indywidualnych preferencji, pomysłu na biwak i potrzeb grupy.

Namiot, czyli najważniejszy element wyposażenia

W przypadku klasycznego biwakowania najważniejszych elementem wyposażenia pozostaje oczywiście namiot, czyli przestrzeń noclegowa. Wybór odpowiedniej konstrukcji wynika z możliwości finansowych i prywatnych upodobań. Wiele ciekawych rozwiązań da się znaleźć choćby w sklepie z akcesoriami do kamperów InterCamp. Zawsze warto zaopatrzyć się w nieco większy namiot – to szansa na większy komfort dla użytkowników.

Co jeszcze może się przydać? Koniecznie trzeba zabrać moskitierę, chroniącą przed insektami oraz przedsionek – tworzący dodatkową przestrzeń użytkową, pozwalający wygodnie przechować różne przedmioty, w tym choćby buty. Oprócz niego przydaje się daszek na namiot, montowany na rurkach.

Razem z namiotem najlepiej zabrać też dodatkowy zestaw śledzi, a także folię odbijającą promienie słoneczne, by w miejscach mocno nasłonecznionych nie stworzyć sobie szklarni do spania. W tej roli świetnie sprawdza się koc ratunkowy, dzięki któremu namiot nadmiernie się nie nagrzewa.

Co musi się znaleźć w namiocie?

Wyposażenie wnętrza namiotu najczęściej jest dość oszczędne. Przydaje się standardowy materac, służący za wygodne podłoże do siedzenia oraz podstawę namiotowego łóżka. Jeśli wybiera się model nadmuchiwany, warto zabrać ze sobą też pompkę.

Oprócz tego każdy z biwakowiczów powinien mieć swój śpiwór – zapewniający wygodę i ciepło, a także poduszkę (jeśli nie ma jej w zestawie ze śpiworem). Tak tworzy się idealne warunki do spokojnego snu.

Przyjemne biwakowanie – gotowanie i wypoczynek na świeżym powietrzu

Podczas wyjazdu pod namiot pragniemy spędzać czas na łonie natury. Dlatego oprócz namiotu przydają się też dodatkowe sprzęty. W ciągu dnia najchętniej przebywa się na zewnątrz – na słońcu w piękne dni lub pod zewnętrznym daszkiem, jeśli pogoda pozostawia wiele do życzenia. Potrzebny bywa stół i krzesła – najlepiej lekkie modele aluminiowe w wersji składanej, proste do transportu i przenoszenia z miejsca na miejsce.

Trzeba też zadbać o zapewnienie warunków do przyrządzania posiłków. Do tego przydaje się kuchenka turystyczna (np. na gaz) oraz grill, a także naczynia i zastawy stołowe, pozwalające na przyrządzenie posiłku. Zawsze warto mieć ze sobą nóż i scyzoryk, do wykorzystania nie tylko w kuchni. Podstawowe przyprawy i produkty spożywcze najlepiej zabrać ze sobą z domu – to szansa na oszczędności i sposób na poradzenie sobie nawet poza utartymi szlakami. Do przechowywania mniej trwałych przedmiotów może przydać się lodówka turystyczna.

 

Do innych przydatnych gadżetów zaliczają się latarki, koce, przedłużacze, a także alternatywne źródła energii, jak choćby powerbanki, pozwalające naładować telefon.

Przygotowanie do wyjazdu pod namiot – o czym pamiętać?

Wyprawa na biwak to wielka przygoda, która wymaga odpowiedniego przygotowania i zabrania wszystkich potrzebnych sprzętów i akcesoriów, by naprawdę miło spędzić czas na łonie natury. Mamy nadzieję, że przedstawiona powyżej lista pomoże Wam przygotować się do następnego wyjazdu w malownicze zakątki nie tylko naszego kraju.

 

artykuł partnera serwisu