Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Jak transportować rowery? Podpowiadamy

Gdy nadchodzą wyczekiwane, cieplejsze dni, częściej planujemy różnego rodzaju wyjazdy, chociażby tylko na parę godzin, by choć na chwilę zmienić otoczenie. Jeśli jesteś fanem dwóch kółek, pewnie lubisz poznawać nowe tereny właśnie jeżdżąc na rowerze. Nie zawsze w urocze zakątki dotrzesz bezpośrednio na rowerze, czasami jest to zbyt odległe miejsce i trzeba go tam w jakiś sposób dowieźć.

Najwygodniejszym środkiem transportu jest samochód, dlatego skupimy się na nim. Sposobów jest co najmniej kilka, każdy ma swoje wady i zalety oraz różne ceny. Jeśli zastanawiasz się, jak sprawnie przetransportować rower samochodem, ten poradnik jest dla Ciebie.


Rower w bagażniku 

Transport rowerów w bagażniku dla posiadaczy dużych samochodów, nie jest zazwyczaj problemem. Podobnie w przypadku, gdy jadą dwie osoby i można swobodnie złożyć tylne siedzenia, by dwa rowery zmieściły się w bagażniku wraz z bagażem. Trudniej je zmieścić rowery, gdy miejsca jest niedużo. Nie obejdzie się wtedy bez demontażu kół, co może być dla niektórych uciążliwe. Rama i koła przewożone są oddzielnie, dzięki czemu przestrzeń bagażnika może być lepiej wykorzystana. Przed transportem rowerów w bagażniku warto je umyć albo spakować w specjalne pokrowce, by nie ubrudzić wnętrza. Pokrowiec na rower zabezpieczy także rower przed wszelkimi zadrapaniami w czasie podróży. Dla bezpieczeństwa rowery należy przymocować pasami lub taśmami do zaczepów w bagażniku, tak by nie przemieszczały się i nie zajmowały części dla pasażerów. Przewożone w bagażniku rowery chronione są przed warunkami atmosferycznymi a taka jazda nie generuje dodatkowego oporu powietrza.
 

Przewożenie rowerów na bagażniku dachowym

To bardzo popularny i stosunkowo niedrogi sposób na przewożenie rowerów. Nie jest jednak najwygodniejszy i potrzeba trochę siły lub pomocy drugiej osoby, by je na dachu umieścić. Do belek na dachu samochodu, przymocowane są specjalne uchwyty i do nich mocowane są rowery. Na rowery przewożone na dachu działa silny pęd powietrza, dlatego uchwyty powinny być dobrej jakości. Rower nie może się przesuwać ani przechylać na boki. Co jakiś czas należy sprawdzać jakość mocowania. Zaletą takiego rozwiązania jest łatwy dostęp do bagażnika i brak ograniczenia widoczności. Wadami – ograniczenie prędkości, większa podatność na podmuchy wiatru oraz fakt, że rower może być po takiej przejażdżce pobrudzony. Należy też uważać podczas wjazdu do garażu czy na podziemny parking.
 
 

Bagażnik rowerowy na klapie bagażnika

Rowery przymocowane są do specjalnego uchwytu na klapie bagażnika. Nie jest do tego potrzebny hak a wysokość samochodu z przymocowanymi rowerami nie zmienia się. Jednak nie do każdego modelu samochodu można taki bagażnik przymocować, należy to przed zakupem sprawdzić. Zamontowane w ten sposób rowery nie mogą zasłaniać świateł oraz tablicy rejestracyjnej. Jest to chyba najmniej popularne rozwiązanie, ze względu na trudność dostępu do bagażnika oraz możliwość uszkodzenia klapy auta. Rowery ograniczają również widoczność. 
 

Bagażnik rowerowy montowany na hak

To wygodne ale też najdroższe rozwiązanie. Samochód musi posiadać hak holowniczy. W sprzedaży są takie modele bagażników rowerowych, które można odchylić, przez co dostęp do bagażnika samochodowego jest łatwiejszy. Rowery tak zamocowane nie stawiają oporu powietrzu, nie trzeba ich wysoko podnosić. Ograniczają jednak widoczność i należy, jak przy każdym mocowaniu rowerów z tyłu, uważać podczas cofania. 
 
Jeszcze jakiś czas temu przewożenie rowerów w ten sposób było niezgodne z prawem, ponieważ rowery zasłaniały tablicę rejestracyjną. Obecnie możliwe jest wyrobienie trzeciej tablicy rejestracyjnej, którą umieszcza się na bagażniku, w miejscu do tego przeznaczonym. O wszystkich aspektach używania bagażnika rowerowego na haku pisaliśmy w naszym teście: Thule Velo Compact 927

Wg naszej opinii każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, jednak zdecydowanie najbardziej optymalny pomysł na przewożenie rowerów to platforma na haku.

tekst zespół Ceneria.pl
 


ZOBACZ PRODUKTY