Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Jak ubrać się na szlak?

Prawidłowo skomponowany strój na szlak jest ważną częścią czerpania radości z wędrówki. Niezależnie od tego, czy wybierasz się na jednodniową wędrówkę, czy na dłuższą wycieczkę z plecakiem, odpowiednia odzież może mieć ogromne znaczenie. Jak więc jak się ubrać na szlak górski by czuć się dobrze podczas wycieczki podpowiemy w tym artykule. 

Zadbaj o Twoje stopy – buty i skarpetki turystyczne


Zanim zaczniesz kompletować odzież na wyprawę upewnij się, że posiadasz wygodne i odpowiednie buty. Źle dopasowane i nieodpowiednie do dużych tras obuwie może zepsuć nawet najlepszą wyprawę. Pęcherze i otarcia mogą cię raz na zawsze zniechęcić do aktywnej turystyki. Buty turystyczne powinny być wiązane w taki sposób, aby stabilnie utrzymywały kostkę chroniąc ją przed uszkodzeniami. Właściwe buty turystyczne zadbają również o stabilizację Twoich stóp oraz amortyzację. Jeśli nie jesteś pewny swojego obuwia zadbaj o zakup nowych, odpowiednich butów. Nigdy nie idź na szlak w trampkach, sandałach lub japonkach. Może to spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu Twoich stóp. Kolejną rzeczą na jaką powinieneś zwrócić szczególną uwagę są dobrej jakości skarpetki. Zaopatrz się więc w dobrej jakości skarpetki, które uchronią cię przed przemoczeniem i mrozem.

Odzież turystyczna

Gdy już wybrałeś dobrej jakości buty trekkingowe pora na resztę turystycznego stroju. Ważne jest aby wybrana przez ciebie odzież turystyczna była komfortowa bez względu na pogodę. Kluczem do dobrze skomponowanego ubioru na szlak jest nakładanie warstw. Pamiętaj, że przez zmieniające się temperatury musisz mieć możliwość łatwego dodawania lub usuwania warstw w zależności od warunków pogodowych i poziomu aktywności. Wybierz więc oddychające, szybkoschnące tkaniny, które zapewnią Ci wygodę i suchość podczas wędrówki. Miej na uwadzę bieliznę termoaktywną. Jest to odzież, która bezpośrednio dotyka Twojego ciała i to właśnie ona uchroni cię przed mrozem i przegrzaniem. W kolejnych warstwach w zależności od pogody postaw na bluzę polarową, a porze zimowej lekka kurtka lub puchową kamizelkę. Zewnętrzna warstwa stroju zaś powinna chronić Cię przed wiatrem i deszczem, a najlepiej nada się do tego kurtka membranowa lub kurtka typu softshell.

 

Odzież na wycieczkę w gory

 

 

Akcesoria dodatkowe

Na dłuższą wyprawę warto zabezpieczyć się w dodatkowe akcesoria, które przydać się mogą w różnych sytuacjach. W porach letnich miej ze sobą krem z filtrem oraz nakrycie głowy chroniące przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. W zimniejszych porach roku zapakuj do plecaka ciepłą czapkę oraz nieprzemakalne rękawiczki wykonane z dobrego, trwałego materiału. Dodatkowym, przydatnym atrybutem okażą się również okulary przeciwsłoneczne. Aby uchronić się przed trwałym uszkodzeniem wzroku przydadzą się one zarówno zimą jak i latem.


Postępując zgodnie z tymi wskazówkami, możesz być przygotowany na wszelkie niespodzianki, które mogą pojawić się na szlaku. Dzięki odpowiedniej odzieży i sprzętowi możesz cieszyć się czasem spędzonym na świeżym powietrzu, nie martwiąc się, że poczujesz się niekomfortowo lub nieprzygotowany! Wiesz już jak się ubrać na wycieczkę w góry? Jęsli nadal masz wątpliwości, ekipa sklepu aktywnyturysta.pl z chęcią pomoże Ci w doborze odpowiedniego stroju na każdą przygodę.

 

 

 

artykuł partnera serwisu