Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Jak właściwie dobrać rozmiar butów trekkingowych?

W ostatnich latach zaobserwować można wyraźny wzrost liczby entuzjastów szeroko pojętych wycieczek górskich. Coraz więcej osób spotyka się tak w niższych pasmach, jak i na szlakach wysokogórskich. Jedną z przyczyn tego boom’u może być fakt, iż zdobycie odpowiedniego ekwipunku przestało stanowić problem znany prekursorom tej aktywności. Istniejące specjalistyczne sklepy „górskie”, tudzież „outdoorowe” oferują praktycznie wszystko, co potrzebne turyście: odzież, buty trekkingowe, sprzęt i akcesoria w jednym miejscu.

Oczywiście oferta to jedno, a sam dobór odpowiedniego ekwipunku to drugie. Postaramy się nieco przybliżyć problem, podając kilka informacji, które mogą okazać się pomocne w doborze odpowiedniego rozmiaru obuwia.

Jak właściwie dobrać rozmiar butów trekkingowych?


Najlepszym sposobem jest oczywiście wycieczka... do specjalistycznego sklepu. Właśnie w sklepie najłatwiej dokonać wyboru, korzystając z fachowej wiedzy i doświadczenia pracujących tam sprzedawców – bardzo często entuzjastów sportów górskich, którzy doradzą jak dobrać odpowiednie buty górskie.

Różnorodność pasm górskich, zaangażowanie każdego z nas, częstotliwość wyjazdów – te czynniki determinują wybór określonego rodzaju butów.

 

Jak dobrać buty trekkingowe do rodzaju wyprawy?

  • Dla turysty planującego głównie wyjazdy w nieco niższe pasma górskie, jak Beskidy, Bieszczady, Pieniny odpowiedni będzie niższy (choć z reguły sięgający ponad kostkę) but o nieco mniejszej sztywności (ale dobrze trzymający i stabilizujący kostkę).
  • Dla doświadczonego turysty, wybierającego się na przykład w Alpy, często bywającego zimą w Tatrach – potrzebny będzie but znacznie wyższy i sztywniejszy – taki, który zapewni dobrą stabilizację stopy, lepszą izolację od chłodu, a także możliwość zamontowania raków.
jak dobrać rozmiar butów trekkingowych
Zamberlan Vioz GT TOP


Kiedy ustaliliśmy już przeznaczenie butów trekkingowych i sprzedawca przedstawił nam kilka propozycji – możemy przystąpić do mierzenia.

Jak dobrać rozmiar butów trekkingowych?

Buty należy mierzyć zawsze na grubszą skarpetę – najlepiej na taką, w której będziemy później buta używali (sam dobór odpowiedniej skarpety także zależy od rodzaju planowanych wycieczek i tu również nieoceniona może okazać się pomoc sprzedawcy).

Czy buty trekkingowe powinny być większe?

Noszony zwykle rozmiar obuwia bardzo często stanowi orientacyjny punkt wyjścia, jako że w zależności od producenta – rozmiar butów trekkingowych może różnić się od tego noszonego na co dzień. Wynika to chociażby z faktu noszenia grubszych, oferujących lepszą amortyzację skarpet, a także z różnorodności kopyt szewskich, używanych przez poszczególnych producentów. Najważniejsze, aby mierzony but trekkingowy nie był zbyt mały lub ściśle dopasowany w okolicy śródstopia i przodu stopy! Podczas długich wycieczek ścisłe dopasowanie buta może powodować bardzo bolesne otarcia i pęcherze.

Zapas w bucie trekkingowym

W dobrze dobranym bucie, z przodu powinno zostać nam około 1 cm luzu. Można to sprawdzić przesuwając stopę jak najdalej w przód i wsuwając palec za piętę.

Kiedy udało się nam dobrać rozmiar – czas na sprawdzenie wygody

Po maksymalnym dociśnięciu pięty do tyłu buta trekkingowego, należy go ściśle zasznurować. Po zasznurowaniu but powinien dobrze trzymać kostkę, ale nie powinno się to wiązać z bolesnym uciskaniem i poczuciem dyskomfortu. Podobnie sytuacja powinna wyglądać w przypadku samej stopy – język nie powinien uciskać podbicia, a w pozostałej części powinniśmy czuć się wygodnie i pewnie. But nie może być jednak zbyt duży – jest to szczególnie uciążliwe w kamienistym terenie, gdzie zbyt duży luz w bucie zaburzyć może poczucie odległości od stopnia, a to skutkować może poślizgnięciami lub, co gorsza, upadkiem.

buty trekkingowe jak dobrać rozmiar
Zamberlan Storm GT


Rozmiar dobrany, a po zasznurowaniu but komfortowo i dobrze leży na stopie – czas na spacer... po sklepie.

Krótka „przechadzka” pozwoli sprawdzić jak but zachowuje się podczas pracy – czy kostka jest cały czas dobrze trzymana?; czy pięta dobrze „siedzi”?; czy palce nie dotykają przodu buta?; czy podczas chodzenia i zginania buta nie pojawia się ucisk, a jeżeli tak – czy jest on spowodowany nieprawidłowym zasznurowaniem czy może jest to wina kopyta, które nie odpowiada kształtowi naszej stopy? Na te wszystkie rzeczy właśnie powinniśmy zwrócić uwagę podczas tych kilku minut w sklepie. Jeżeli udało się nam w końcu przebrnąć przez wszystkie niezbędne przymiarki – możemy z radością przystąpić do zakupu upragnionych butów!

Buty trekkingowe kupowane  przez internet – czyli: nie taki diabeł straszny...

Jak już wspomnieliśmy na początku – najlepszym sposobem zakupu butów (szczególnie dla osób dopiero rozpoczynających swoja przygodę z górami) jest pomoc sprzedawców w specjalistycznym sklepie stacjonarnym.
Co jednak w przypadku, kiedy mieszkamy w mniejszej miejscowości, a do najbliższego sklepu mamy dość spory kawałek drogi, a i czasu jak na lekarstwo? Wtedy z pomocą przychodzą sklepy posiadające swoją wirtualną wersję, w internecie. Wśród wielu osób krąży opinia, iż prawidłowy dobór jakiejkolwiek części garderoby, w tym także obuwia, jest niemożliwy w przypadku tzw. „kupowania na odległość”. Nie jest to jednak tak trudne jak mogłoby się wydawać.

Po pierwsze – przepisy prawa gwarantują kupującemu możliwość zwrotu lub wymiany zakupionego przez internet towaru, co z reguły dość dokładnie opisane jest w regulaminach sklepów. Musi to nastąpić w terminie do 10 dni od daty otrzymania przesyłki, a sam towar nie może być używany – nie licząc oczywiście samych przymiarek.

Po drugie – osoby pracujące w obsłudze sklepów internetowych bardzo często są w stanie na podstawie kilku prostych informacji zasugerować odpowiedni model i rozmiar buta. Jakie to informacje? Otóż i kilka przykładów:
Ważną informacją będzie, podobnie jak w przypadku zakupu butów w specjalistycznym sklepie stacjonarnym, przeznaczenie buta. Po jego poznaniu – sprzedawcy będą w stanie zaproponować kilka modeli butów, z których kupujący będzie mógł wybrać ten jeden lub dwa najbardziej interesujące. Kolejnym etapem będzie oczywiście dobór rozmiaru. Jak dokonać tego na odległość? 

Buty w góry - jak dobrać rozmiar kupując przez Internet?

Dobranie odpowiedniego rozmiaru buta jest możliwe na dwa sposoby:

 

1. Podanie długości stopy. Najprościej jest zmierzyć stopę stając na miarce umieszczonej na podłodze i dotykającej mebla, którego ścianka opada prostopadle do podłoża (nie tworząc nad podłogą szczeliny). Pięta powinna dotykać tejże ścianki i pod dużym palcem odczytujemy wynik pomiaru.

Buty w góry – jak zmierzyć stopę?
Buty w góry – jak zmierzyć stopę?


2. Podanie długości wkładki posiadanego buta trekkingowego. Po kilku latach używania, szczególnie intensywnego, buty podlegają oczywiście naturalnemu zużyciu. Wtedy szukając nowego najczęściej wystarczy właśnie kierować się długością wkładki.

mierzenie wkładki do butów trekkingowych
Buty w góry – dobranie rozmiaru przy pomocy wkładki


Oczywiście jest to możliwe w przypadku osób dorosłych. W przypadku dzieci i młodzieży wymiana buta bardzo często wiąże się ze zmianą rozmiaru stopy... na większy. Wtedy właściwy będzie pierwszy sposób.

Model i rozmiar buta góskiegh wybrany – kupujemy!

Po otrzymaniu przesyłki powinniśmy od razu przymierzyć otrzymane buty trekkingowe – tu procedura nie różni się od tej, której powinniśmy się trzymać w sklepie stacjonarnym. Ważne jest, aby mierzenia nie odkładać na później, ponieważ musimy pamiętać o terminie 14 dni, w których przysługuje nam prawo zwrotu lub wymiany, a poza tym – każda ewentualna zwłoka oddala nas od momentu, w którym staniemy się właścicielami wymarzonych butów i będziemy mogli ruszyć na szlak.

Jeżeli but trekkingowy okaże się zbyt mały, duży, szeroki, wąski, uciska nas język – wszystkie te informacje należy podać sprzedawcy przed ewentualną wymianą – pozwoli to na łatwiejsze i szybsze znalezienie alternatywy.

Buty trekkingowe to ważny element wyposażenia turysty. Mamy nadzieję, że powyższe informacje pomogą na znalezienie odpowiedniego do swoich indywidualnych potrzeb obuwia. Naturalnie, jak już zostało zaznaczone, nie zastąpią one fachowej wiedzy sprzedawców połączonej z określeniem potrzeb, ale mogą stanowić chociażby bardzo pomocny punkt wyjściowy.

Do zobaczenia na szlaku!ZOBACZ RÓWNIEŻ